Śląsk liderem w programie Czyste Powietrze

Śląsk liderem w programie Czyste Powietrze
Polski Alarm Smogowy

W najnowszym rankingu programu Czyste Powietrze zdecydowanie wygrywają gminy województwa śląskiego – zajmują one ponad połowę miejsc w pierwszej setce zestawienia. Zwycięzcą w trzecim kwartale 2021 roku została gmina Godów. Co więcej, badania pokazują, że mieszkańcy Śląska popierają odejście od ogrzewania węglem swoich domóww badaniu opinii publicznej za zakazem węgla opowiedziało się aż 65 proc. respondentów. 

Polski Alarm Smogowy (PAS) wraz z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) zaprezentował nowe informacje dotyczące liczby składanych wniosków na wymianę źródła ciepła i termomodernizację w programie Czyste Powietrze w 2477 gminach w Polsce. Najnowsze dane obejmują trzeci kwartał 2021 roku.

Opublikowany ranking oparty jest o liczbę wniosków złożonych w gminie i liczbę budynków jednorodzinnych. Obejmuje aktywność gmin w trzecim kwartale bieżącego roku i powstał przy współpracy NFOŚiGW, PAS i Banku Światowego. 

REKLAMA

Zwycięzcą trzeciej edycji rankingu została śląska gmina Godów, której mieszkańcy złożyli 262 wnioski do programu na łączną liczbę budynków jednorodzinnych wynoszącą 3721. Drugą pozycję zajęła gmina Czerwionka-Leszczyny, trzecią Jejkowice. Aż siedemnaście pierwszych miejsc zestawienia zajmują gminy z woj. śląskiego. Tradycyjnie największą liczbę wniosków złożono w Rybniku: aż 726.

Z kolei, jak odnotowują PAS i NFOŚiGW, najmniejsze zaangażowanie widać wśród gmin z Podkarpacia, woj. opolskiego, łódzkiego i lubuskiego.  

– Tak jak w poprzednim kwartale i tym razem liderem jest województwo śląskie. W pierwszej setce rankingu znalazły się aż 52 gminy z tego województwa. Widać wyraźnie, że tam, gdzie samorząd lokalny aktywnie zachęca do wymiany starych urządzeń grzewczych i informuje o uchwale antysmogowej tam zainteresowanie mieszkańców Czystym Powietrzem jest wyraźnie większe – komentuje Andrzej Guła, lider Polskiego Alarmu Smogowego.  

REKLAMA

Gminy z największą liczbą wniosków w programie Czyste Powietrze w trzecim kwartale 2021 r. 

Polski Alarm Smogowy przypomina, że na terenie województwa śląskiego już za sześć tygodni wejdzie w życie zakaz użytkowania kotłów na paliwa stałe starszych niż 10 lat. Podobne przepisy wejdą w życie również w woj. podkarpackim, ale tam tempo wymiany starych urządzeń grzewczych w ramach programu Czyste Powietrze jest znacznie wolniejsze. W pierwszej setce rankingu nie ma ani jednej gminy z tego województwa. 

W kolejnej odsłonie uchwały antysmogowe zakazujące użytkowania pozaklasowych kotłów i pieców wejdą w życie 1 stycznia 2023 roku w województwach mazowieckim, małopolskim i łódzkim. W tych województwach niestety gminy i ich mieszkańcy nie mają się czym pochwalić. Z Małopolski w pierwszej setce jest zaledwie 6 gmin, z Mazowsza – jedna. Żadna z gmin z woj. łódzkiego nie trafiła do pierwszej setki. 

– Na gminy z najlepszymi wynikami pod względem liczby składanych wniosków o dofinansowanie w ramach programu Czyste Powietrze czekają dodatkowe, finansowe bonusy. Aktywność poszczególnych gmin będziemy rozpatrywali w ujęciu rocznym. Pula środków na ten cel sięgnie 16 milionów złotych – przypomina Paweł Mirowski, wiceprezes Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. 

Ranking będący podstawą przyznania bonusów obejmie okres od 1 kwietnia 2021 r. do 31 marca 2022 r.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.