Zainteresowani dotacjami z Czystego Powietrza skorzystają z pomocy eksperta

Zainteresowani dotacjami z Czystego Powietrza skorzystają z pomocy eksperta
NFOŚiGW

W tym miesiącu zostanie uruchomiona kolejna funkcjonalność Platformy Ekspertów Efektywności Energetycznej – tym razem z narzędzia zaczną korzystać potencjalni beneficjenci m.in. programu Czyste Powietrze. 

Dotychczas w ramach Platformy Ekspertów Efektywności Energetycznej (PEEE) dostępna była funkcjonalność rejestracji i zakładania konta dla ekspertów. Obecne usprawnienia umożliwią przyszłym beneficjentom programu – pilotażowo z terenu województwa śląskiego i kujawsko-pomorskiego – kontakt z ekspertem, który doradzi jakie najbardziej opłacalne działania podjąć, aby przeprowadzić termomodernizację domu i wymienić przestarzałe źródło ciepła.  

Platforma Ekspertów Efektywności Energetycznej jest narzędziem Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej mającym ułatwić nawiązanie kontaktu między osobami rozważającymi częściową bądź kompleksową termomodernizację domu – włącznie z wymianą kopciucha, a ekspertami w dziedzinie efektywności energetycznej budynków.

REKLAMA

Eksperci PEEE mają pomóc w podjęciu racjonalnej decyzji opartej na technicznych i ekonomicznych przesłankach, doradzić, w jaki sposób zmniejszyć zużycie energii w domu i uzyskać oszczędności w opłatach. 

Do Platformy dostęp ma mieć każdy – wystarczy wejść na stronę, wyszukać stosownego eksperta i po zalogowaniu umówić się na spotkanie w celu omówienia potrzeb i zakresu modernizacji. 

Użytkownicy będą mieli do wyboru dwa rodzaje usługi: konsultację lub wykonanie audytu energetycznego. Warto przypomnieć, że katalog kosztów kwalifikowanych w programie Czyste Powietrze uwzględnia we wniosku o dofinansowanie możliwość refundacji audytu energetycznego w wysokości do 1 tys. zł. 

REKLAMA

Pilotażowe wdrożenie Platformy EEE rozpoczęło się w grudniu 2021 roku uruchomieniem funkcjonalności dla ekspertów efektywności energetycznej umożliwiającej rejestrację na platformie i założenie sprofilowanego konta. Kilkudziesięciu ekspertów przeszło już pozytywnie proces weryfikacji zgłoszeń.

Nabór ekspertów ma charakter ciągły – można dołączyć w każdej chwili. Wymagania stawiane ekspertom chcącym dołączyć do grona profesjonalistów opisane są szczegółowo na platformie pod adresem www.peee.gov.pl

Po przetestowaniu jak Platforma sprawdza się w praktyce, zebraniu pierwszych doświadczeń i opinii od jej użytkowników, NFOŚiGW planuje rozbudowę PEEE oraz rozszerzenie jej zasięgu na cały kraj w drugiej połowie 2022 r.  

Powstanie platformy jest efektem projektu wsparcia technicznego finansowanego przez Unię Europejską i realizowanego we współpracy z Dyrekcją Generalną ds. Wspierania Reform Strukturalnych Komisji Europejskiej @EU_reforms. 

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl