Warszawa zapomniała o wymianie kopciuchów

Warszawa zapomniała o wymianie kopciuchów
Greenpeace Polska, flickr cc

Początek ostatniego roku, w którym legalnie można ogrzewać się w stolicy kopciuchem, nie nastraja optymizmem. Od początku roku w stolicy zlikwidowano zaledwie osiem kotłów. Do wymiany pozostało jeszcze 10803 pozaklasowych kotłów na węgiel i drewno, w tym 479 kotłów, które pozostają w zasobach Urzędu Miasta Warszawa.

W ubiegłym roku w Warszawie zlikwidowano 1445 kopciuchów, w tym 322 w budynkach należących do miasta. Prawie półtora tysiąca kotłów to duży postęp w porównaniu na rokiem 2020, kiedy to wymieniono tylko 783 sztuki, jednak pierwsze miesiące tego roku pokazują, że z wymianą kotłów stolica ma nadal spory problem.

Warszawa Bez Smogu pozyskała informacje z Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska i Urzędu Miasta Warszawa, z których wynika, że od 1 stycznia do 10 marca 2022 r. w Warszawie zlikwidowano tylko osiem kotłów.

REKLAMA

Z dopłat UM Warszawa nie zlikwidowano ani jednego kotła, natomiast z programu dotacyjnego Czyste Powietrze – osiem sztuk. Urząd Miasta podaje, że do 25 marca rozpatrzono pozytywnie 513 wniosków o wymianę kotła, można więc spodziewać się, że wiosną zacznie się ich likwidacja.

Podczas gdy do wymiany jest jeszcze ponad 10,8 tys. kotłów, tylko dziewięć miesięcy pozostało na zakończenie wymiany pieców węglowych w Warszawie. Zgodnie z obowiązującą na Mazowszu Uchwałą Antysmogową wszystkie kotły, zarówno prywatne i miejskie, muszą zostać wyłączone z użytkowania do 1 stycznia 2023 r.

REKLAMA

Od 2023 roku za posiadanie takich urządzeń grzewczych w stolicy będą grozić kary. Sankcją za posiadanie pozaklasowego kotła będzie mandat w wysokośći do 500 zł lub nawet grzywna sądowa do 5000 zł.

Jest podobnie jak na początku roku 2021, kiedy to od stycznia do czerwca wymieniono tylko 61 sztuk. W tej chwili wymian kotłów praktycznie nie ma, bo trudno liczbę osiem traktować poważnie. Tak mała liczba wymian w dwumilionowym mieście pokazuje, że problem likwidacji „kopciuchów” urasta do rangi problemu nierozwiązywalnego. Wygląda na to, że dla Warszawy i jej mieszkańców kopciuchy są w tej chwili zupełnie nieistotne – komentuje Sylwia Jedyńska z Warszawy Bez Smogu.

Licznik kopciuchów umieszczony jest w centrum Warszawy na ekranie reklamowym LED wyświetla aktualizowane dane na temat liczby warszawskich kotłów węglowych oraz liczby dni, jaka pozostała do zakończenia ich wymiany.

Ekranowi LED umieszczonemu przy rondzie Dmowskiego towarzyszy strona internetowa LicznikKopciuchow.pl, na której można dowiedzieć się o dostępnych dopłatach do wymiany kotłów i obowiązującej uchwale antysmogowej.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.