Będą zmiany w dotacjach z Czystego Powietrza

Będą zmiany w dotacjach z Czystego Powietrza
ri/Pixabay

Ministerstwo Klimatu i Środowiska w reakcji na sytuację rynkową i wzrost cen paliw szykuje zmiany w programie Czyste Powietrze. Najpilniejsze modyfikacje programu mają być wdrożone na przełomie trzeciego i czwartego kwartału 2022 roku.

Popularny program Czyste Powietrze, dzięki któremu właściciele domów jednorodzinnych otrzymują z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) dotację na wymianę starego pieca (tzw. kopciucha) oraz ocieplenie domu wraz z kompleksową termomodernizacją, zostanie zaktualizowany.

Obecnie w ramach Czystego Powietrza można otrzymać z NFOŚiGW dotacje na wymianę źródeł ciepła i termomodernizację domu w wysokości: do 30 tys. zł dla podstawowego poziomu dofinansowania, 37 tys. zł dla poziomu podwyższonego oraz 69 tys. zł dla najwyższego poziomu.

REKLAMA

Oferta jest skierowana do właścicieli lub współwłaścicieli jednorodzinnych budynków mieszkalnych lub wydzielonych w domach jednorodzinnych lokali mieszkalnych z wyodrębnioną księgą wieczystą.

Pieniądze na nowe piece, drzwi i okna

Dotacja z NFOŚiGW obejmuje wymianę starych i nieefektywnych pieców na paliwo stałe na nowoczesne źródła ciepła spełniające najwyższe normy, a także przeprowadzenie gruntownych prac termomodernizacyjnych budynku, w tym jego ocieplenie oraz wymianę drzwi i okien.

Niedawno w rozmowie z portalem Gramwzielone.pl wiceprezes NFOŚiGW Paweł Mirowski zasygnalizował zmiany w zasadach Czystego Powietrza, w tym weryfikację wysokości dofinansowania.  Weryfikujemy poziomy kosztów kwalifikowanych dla poszczególnych technologii w Czystym Powietrzu, ponieważ dotacje powinny odzwierciedlać sytuację rynkową – zapewnił Paweł Mirowski.  

Wiceprezes NFOŚiGW zaznaczył, że nowe zasady programu mają w większym stopniu promować inwestycje w termomodernizację. 

– Będziemy chcieli się przebić z pozytywnym przekazem dotyczącym efektywności energetycznej. Źródło ogrzewania to jedno, a efektywność to drugie. Najcenniejsza jest ta energia, której nie zużyjemy. Dlatego chcemy wprowadzić specjalne pakiety termomodernizacyjne, które pojawią się w Czystym Powietrzu i które będą motywowały do inwestycji w termomodernizację. Ponadto chcemy dopuścić do programu osoby, które już kiedyś złożyły wniosek na źródło ciepła, a teraz będą chciały dodatkowo otrzymać dofinansowanie na termomodernizację – powiedział Paweł Mirowski. 

Teraz Ministerstwo Klimatu i Środowiska oraz NFOŚiGW potwierdzają prace nad modyfikacjami „z uwagi na szereg wyzwań wynikających z  warunków geopolitycznych, dynamicznej sytuacji rynkowej i skokowo wzrastających cen nośników energii i materiałów”.

Mniej strat ciepła

Zmodyfikowana wersja Czystego Powietrza ma nie tylko uwzględnić zmieniające się warunki geopolityczne i rynkowe, ale też założyć jako podstawę eliminację strat ciepła.

Aktualizacja ma przede wszystkim stanowić zachętę dla osób, które będą wnioskować o dotację na wymianę źródła ciepła i termomodernizację budynku mieszkalnego, tak aby zaplanowana do realizacji inwestycja w efekcie doprowadziła do znacznego ograniczenia zużycia ciepła niezbędnego do ogrzania budynku.

 W myśl zasady, że najlepsze jest to ciepło, którego nie tracimy, robimy wszystkoaby program poza wymianą źródła ciepła stanowił motywację do zwiększenia efektywności energetycznej budynku i w konsekwencji zmniejszenia jego zapotrzebowania na ciepło – zaznacza wiceprezes NFOŚiGW Paweł Mirowski. – Chcemy zachęcić potencjalnych beneficjentów do takich działań, które nie tylko przyniosą  efekty środowiskowe, ale też docelowo będą wymierną korzyścią finansową, która znajdzie odzwierciedlenie w portfelach właścicieli domów jednorodzinnych – dodaje.

Zdaniem Anny Moskwy, minister klimatu i środowiska, cel programu pozostaje niezmienny: poprawa jakości powietrza i zmniejszenie emisji do atmosfery gazów cieplarnianych.  Natomiast zmiany w elastyczny sposób odnoszą się do rynkowego otoczenia, w którym program Czyste Powietrze obecnie funkcjonuje  mówi Moskwa.

REKLAMA

Zmiany już wkrótce

Według planu najbliższe i najpilniejsze modyfikacje programu Czyste Powietrze mają być wdrożone na przełomie trzeciego i czwartego kwartału 2022 roku. Zdaniem urzędników resortu poważne zmiany w treści programu wymagają wielu uzgodnień ze wszystkimi interesariuszami, w tym również wojewódzkimi funduszami ochrony środowiska i gospodarki wodnej (które są realizatorami programu w poszczególnych regionach) oraz bankami, które – oprócz gmin – uczestniczą w realizacji programu.

Dodatkowym, istotnym czynnikiem jest fakt, że NFOŚiGW na początku drugiej połowy 2022 roku planuje wdrożenie nowego programu Ciepłe Mieszkanie, komplementarnego wobec Czystego Powietrza. Będzie on bazował na doświadczeniach i wnioskach z pilotaży skierowanych do właścicieli budynków wielorodzinnych, które od ubiegłego roku są prowadzone w województwach zachodniopomorskim, dolnośląskim i śląskim.

Reklama

Kolejnym etapem modyfikacji w programie Czyste Powietrze (chodzi o drugi etap trzeciej edycji programu, który uruchomiono 25 stycznia br.) będzie dodatkowe wsparcie dla najmniej zamożnych właścicieli domów jednorodzinnych.

– Intencja tych przyszłych zmian jest taka, aby beneficjentów wesprzeć nie tylko finansowo, lecz również wspomóc ich logistycznie w realizacji niezbędnych inwestycji służących poprawie jakości powietrza oraz komfortu życia – informują urzędnicy.

Za niskie dotacje? 

Na konieczność podwyższenia dotacji w Czystym Powietrzu zwrócił uwagę, w odpowiedzi na zapowiedź zmian w programie, Andrzej Guła, lider Polskiego Alarmu Smogowego. 

– Czyste Powietrze potrzebuje pilnej korekty, żeby skutecznie skutecznie chronić budżety gospodarstw domowych przed wzrostem cen. Zmiany potrzebne teraz, a nie jesienią. Inflacja „zżarła” dotacje, a te nie były aktualizowane od początku programu (2018). Np. ceny styropianu w latach 2020-2022 wzrosły o 100 proc. – napisał na Twitterze Andrzej Guła. 

Katarzyna Bielińska

katarzynabielinska@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

REKLAMA
Komentarze

Brak komentarzy
REKLAMA