Rząd został bez pełnomocnika do walki ze smogiem

Rząd został bez pełnomocnika do walki ze smogiem
Bartłomiej Orzeł. Fot. Togetair

Po półtorarocznej pracy na stanowisku rządowego pełnomocnika ds. walki ze smogiem z pełnienia tej funkcji zrezygnował Bartłomiej Orzeł. Na razie nie wiadomo, kto go zastąpi.

Bartłomiej Orzeł został powołany na stanowisko pełnomocnika Prezesa Rady Ministrów ds. Programu Czyste Powietrze we wrześniu 2020 roku.

Wcześniej działał m.in. w Sądeckim Alarmie Smogowym wchodzącym w skład największej krajowej organizacji pozarządowej, której celem jest walka ze smogiem – Polskiego Alarmu Smogowego.

REKLAMA

Bartłomiej Orzeł, informując o złożeniu rezygnacji z funkcji pełnomocnika, nie podał powodów tej decyzji. Zapewnił natomiast, że w czasie pracy na tym stanowisku „bardzo dużo udało się zrobić w zakresie przyspieszenia programu i zapewnienia mu finansowania.

– Zostawiam dobrze naoliwioną maszynę – stwierdził na Twitterze.

Czyste powietrze schodzi na dalszy plan?

Pozytywnie do dokonań rządowego pełnomocnika ds. walki ze smogiem odniósł się Andrzej Guła, lider Polskiego Alarmu Smogowego. Dziękujemy za determinację. Sporo udało się zrobić w trudnych czasach” – napisał Guła, który rezygnację pełnomocnika ocenił jako „kapitulację rządu w walce ze smogiem i w pomocy dla rodzin przed rosnącymi cenami energii.

REKLAMA

„Bardzo zła wiadomość. Od dłuższego czasu widzimy, że czyste powietrze przestało być dla rządu priorytetem. Priorytetem nie jest też dbanie o portfele gospodarstw domowych, które borykają się z galopującymi cenami energii. Dziękujemy za to 1,5 roku. Pytanie: co dalej?” – czytamy w komunikacie Polskiego Alarmu Smogowego.

Bartłomiej Orzeł był drugim rządowym pełnomocnikiem ds. walki ze smogiem. Jako pierwszy to stanowisko, od momentu jego utworzenia na początku 2018 roku, pełnił Piotr Woźny.

Działania wspierające walkę ze smogiem

Od 2018 roku rząd wprowadził szereg regulacji zmierzających do poprawy jakości powietrza w Polsce poprzez ograniczenie tzw. niskiej emisji.

Przyjęto nowe normy dla dopuszczonych do sprzedaży kotłów i paliw stałych, zaimplementowano system kontroli handlu takimi produktami, rozszerzono podatkową ulgę termomodernizacyjną, w końcu pojawiła się nowa wersja programu dofinansowania termomodernizacji i wymiany źródeł ciepła w domach jednorodzinnych – Czyste Powietrze.

Po zakończeniu pracy na stanowisku rządowego pełnomocnika ds. walki ze smogiem Piotr Woźny pracował na stanowisku prezesa Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, a obecnie jest prezesem grupy energetycznej ZE PAK.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.