Pomorskie na prowadzeniu w liczbie wniosków w programie Czyste Powietrze

Pomorskie na prowadzeniu w liczbie wniosków w programie Czyste Powietrze
suraj kardile/unsplash

W pierwszym kwartale 2022 roku największą aktywność w składaniu wniosków do programu wykazali mieszkańcy Pucka. Liderem wśród województw okazało się województwo pomorskie – aż siedem gmin z tego regionu znalazło się w pierwszej dziesiątce rankingu. Polski Alarm Smogowy właśnie opublikował najnowsze zestawienie programu.

Jak wynika z ostatniego podsumowania realizacji programu Czyste Powietrze – obejmującego pierwszy kwartał 2022 roku i przygotowanego przez NFOŚiGW, Polski Alarm Smogowy i Bank Światowy – największą aktywność w składaniu wniosków do programu wykazali mieszkańcy Pucka. Drugie miejsce zajęła gmina Stare Pole (również pomorskie), a trzecie – śląskie uzdrowisko Goczałkowice-Zdrój.

Liderem wśród województw (biorąc pod uwagę liczbę wniosków na wymianę źródła ciepła i/lub termomodernizację budynku złożonych w gminie w stosunku do liczby domów jednorodzinnych znajdujących się na terenie gminy) okazało się pomorskie: wśród 10 najaktywniejszych gmin aż siedem pochodzi z tego regionu.

REKLAMA

Rośnie świadomość

Najwięcej wniosków ogółem złożono w Rybniku – aż 291. Na drugiej pozycji znalazła się Łódź ze 193 wnioskami, na trzeciej Bielsko-Biała, w której mieszkańcy złożyli 159 wniosków.

Niestety spośród wszystkich 2477 gmin tylko w 11 złożono więcej niż 100 wniosków. Powyżej 20 wniosków złożono w zaledwie co piątej gminie.

Nowi liderzy rankingu potwierdzają, że zarówno w polskich samorządach, jak i w polskich domach dynamicznie rośnie świadomość tego, że troska o czyste powietrze jest powinnością każdego z nas. Cieszy fakt, że do Śląska, który zwyczajowo był prymusem walki o błękitne niebo bez smogu, dołączają nowe, dotychczas mniej aktywne regiony, takie jak Pomorze – podkreśla Anna Moskwa, minister klimatu i środowiska. –To dobry prognostyk dla osiągania kolejnych celów na drodze wspólnej walki o czyste powietrze i zdrowsze życie każdego z nas – uzupełnia szefowa resortu.

Wymiana kotłów w ramach Programu Czyste Powietrze – od początku programu do końca kwietnia 2022 roku. Źródło: Polski Alarm Smogowy

W śląskim całkiem dobrze

Województwo śląskie, w którym od 1 stycznia 2022 roku obowiązuje zakaz użytkowania kopciuchów, radzi sobie całkiem dobrze. W pierwszej pięćdziesiątce rankingu za pierwszy kwartał 2022 roku znalazło się 12 gmin z tego województwa.

Biorąc pod uwagę liczbę wniosków, to właśnie mieszkańcy śląskiego złożyli ich najwięcej (6397). Znacznie gorzej radzi sobie województwo podkarpackie, w którym obowiązują takie same przepisy antysmogowe.

REKLAMA

Najaktywniejsza gmina z Podkarpacia (Kuryłówka) zajęła odległą 231. pozycję. Zarówno promocja programu dotującego wymianę kotłów, jak i antysmogowa świadomość mieszkańców tego województwa jest na znacznie niższym poziomie

Liczba złożonych wniosków w programie Czyste Powietrze jest ściśle związana z aktywnością samorządów. Tam, gdzie prezydenci, burmistrzowie i wójtowie aktywnie pomagają mieszkańcom, już teraz widać efekty – mówi Andrzej Guła, lider Polskiego Alarmu Smogowego. – Dlatego też Polski Alarm Smogowy zachęca wszystkie gminy do tworzenia punktów obsługi beneficjenta i zatrudniania ekodoradców, którzy pomogą mieszkańcom poprawić efektywność energetyczną domu i wypełnić wniosek o dotację do Czystego Powietrza.

Kolejne województwa bez kotłów

Od początku przyszłego roku przepisy antysmogowe zabraniające korzystania z najbardziej emisyjnych kotłów zaczną obowiązywać w kolejnych trzech województwach: małopolskim, mazowieckim i łódzkim.

Biorąc pod uwagę obecność gmin z tych regionów w pierwszej pięćdziesiątce rankingu, można zauważyć, że najlepiej radzi sobie Małopolska. W czołówce znalazło się siedem gmin z tego województwa, natomiast z Mazowsza i łódzkiego zaledwie po jednej. Co więcej, to właśnie mieszkańcy gmin z Małopolski złożyli drugą w kolejności liczbę wniosków do programu w analizowanym kwartale (blisko 5000).

Pompy na czele

Interesujących informacji dostarcza także porównanie popularności poszczególnych źródeł ciepła w programie Czyste Powietrze. Przez pierwsze trzy lata programu największym powodzeniem cieszyły się kotły gazowe. Od początku bieżącego roku popularność tego rodzaju ogrzewania zaczęła jednak gwałtownie spadać – od 47 proc. w styczniu do zaledwie 26 proc. w kwietniu, a właściciele kopciuchów zamiast ogrzewania gazowego coraz częściej wybierali pompy ciepła.

Liczba wniosków złożonych na powietrzne pompy ciepła – od początku programu do końca kwietnia 2022 roku. Źródło: Polski Alarm Smogowy

Urządzenia te odnotowały ogromny wzrost popularności – od stycznia 2021 roku do kwietnia 2022 roku była to zmiana z 17 do 49 proc. – Rosnące zainteresowanie pompami ciepła to bardzo dobra wiadomość. Rozwiązanie to w połączeniu z termomodernizacją budynku i fotowoltaiką skutkuje wymiernymi korzyściami nie tylko dla środowiska, ale również dla portfeli gospodarstw domowych – zauważają eksperci PAS.

Katarzyna Bielińska

katarzyna.bielinska@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.