Polski start-up opracował platformę do zarządzania śladem węglowym

Polski start-up opracował platformę do zarządzania śladem węglowym
Envirly

Dzięki innowacyjnej platformie Envirly przedsiębiorcy mogą stale monitorować ślad węglowy i czynniki wpływające na jego generowanie. Narzędzie pomaga polskim firmom nie tylko mierzyć ślad węglowy, ale i obniżać go zgodnie z międzynarodowymi standardami.

Narzędzie do inteligentnego zarządzania śladem węglowym Envirly zostało stworzone przez Mateusza Masiaka, Marcina Waryszaka i Weronikę Czaplewską w ramach działań spółki Quantifier.

Zależy nam na tym, by ułatwić procesy analizy śladu węglowego w polskich firmach. Nasza platforma umożliwia świadome podejmowanie działań w kierunku zrównoważonego rozwoju praktycznie bez wysiłku i specjalistycznego know-how – mówi Weronika Czaplewska, CSO w Envirly.

REKLAMA

– Envirly pozwala przedsiębiorcom na budowanie wartości swoich firm dzięki zielonej strategii, co prowadzi do wzmocnienia konkurencyjności. Jak pokazują trendy, oprócz ceny w niedalekiej przyszłości będzie liczyć się także ślad węglowy – dodaje Czaplewska. 

Obowiązek raportowania

Ślad węglowy organizacji, czyli całkowita ilość gazów cieplarnianych (GHG) wyemitowanych bezpośrednio lub pośrednio w wyniku jej działalności, mierzona jest zazwyczaj w ujęciu rocznym, z uwzględnieniem emisji gazów generowanych w wyniku funkcjonowania całej firmy.

Zgodnie z dyrektywą CSRD (o sprawozdawczości przedsiębiorstw w zakresie zrównoważonego rozwoju) od 2024 roku wszystkie duże spółki, grupy kapitałowe oraz spółki giełdowe będą miały obowiązek szczegółowego raportowania postępowania na rzecz ekorozwoju. Wiele przedsiębiorstw i ich kontrahentów będzie zmuszonych do dostosowania się do nowych standardów – pośrednim skutkiem nowych przepisów jest groźba zniknięcia z łańcucha dostaw mniejszych podmiotów, które nie ujawnią śladu węglowego.

Niewiele jest jednak dostępnych na rynku nowoczesnych narzędzi, które ułatwiają proces takiego raportowania. Większość tego typu rozwiązań przybiera formę konsultacji i szkoleń – brakuje technologii, która uwolniłaby firmy od potrzeby zatrudniania ekspertów i pozwoliła na automatyzację działań.

REKLAMA

Envirly na pomoc

Wypełnieniem tej niszy może stać się platforma Envirly, która służy do monitorowania śladu węglowego produktu, wydarzenia, usługi czy całej organizacji. Narzędzie pozwala śledzić czynniki wpływające na generowanie śladu węglowego, pomagając polskim firmom mierzyć go i obniżać zgodnie z międzynarodowymi standardami.

Na podstawie dostarczonych informacji Envirly prowadzi przez cały proces, analizując indywidualnie potrzeby każdego klienta.

Platforma pozwala stale monitorować ślad, ustalić cele redukcyjne oraz otrzymywać inteligentne rekomendacje dotyczące obniżania jego poziomu. W ten sposób przedsiębiorcy mogą spełnić wymagania regulacyjne oraz zabezpieczyć się przed wypadnięciem z łańcucha dostaw.

Narzędzie zostało opracowane w ten sposób, aby umożliwić inteligentne rekomendacje redukcji emisji z wykorzystaniem algorytmów sztucznej inteligencji (AI, artificial intelligence). Kolejną funkcjonalnością istotną z punktu widzenia przedsiębiorców jest obsługa zakresów 1, 2 i 3 protokołu GHG (Protokół Gazów Cieplarnianych), którego głównym założeniem jest redukcja emisji gazów cieplarnianych przez państwa uprzemysłowione.

Większość przedsiębiorstw skupia się na dwóch pierwszych zakresach, ponieważ trzeci wymaga odpowiednich narzędzi do wykonania skomplikowanych obliczeń. Envirly wychodzi naprzeciw temu wyzwaniu, oferując obsługę wszystkich trzech zakresów protokołu w jednym miejscu. 

Platforma Envirly została względniona w mapie Technologii dla Miast, tworzonej przez Polski Fundusz Rozwoju. Do grona partnerów Envirly dołączyli już m.in. UBS, QuantFin, ICM czy Kielgo. 

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.