Kolejne miasta otrzymają dofinansowanie z programu Stop Smog

Kolejne miasta otrzymają dofinansowanie z programu Stop Smog
UM Warszawa

Warszawa, Lesznowola, Czarny Dunajec, Kalwaria Zebrzydowska to kolejne samorządy, które podpisały z NFOŚiGW porozumienia w sprawie współfinansowania przedsięwzięć antysmogowych w ramach programu Stop Smog. Dotacje mogą zostać przeznaczone na wymianę kopciuchów na nowoczesne, efektywne źródło ciepła, ocieplenie domu oraz podłączenie budynku do sieci ciepłowniczej lub gazowej.

Celem przedsięwzięcia jest zapewnienie samorządom współfinansowania inwestycji, które pozwolą na zmniejszenie zapotrzebowania na energię potrzebną do ogrzewania jednorodzinnych budynków mieszkalnych i podgrzewania wody użytkowej oraz na ograniczenie zużycia energii końcowej. 

Na realizację rządowego programu Stop Smog, realizowanego w latach 2019–2024, Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska  i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) przeznaczy do 698 mln zł. Jest to wsparcie dla gmin położonych na obszarach objętych tzw. uchwałą antysmogową, o której mowa w art. 96 ust. 1 Prawa ochrony środowiska. 

REKLAMA

Do 53 tys. dla najuboższych

Za pośrednictwem gmin można wnioskować o dofinansowanie o wartości nawet do 53 tys. zł – dotyczy to osób najuboższych będących właścicielami domów jednorodzinnych. Dotacja może zostać przeznaczona na wymianę kopciuchów oraz termomodernizację domów jednorodzinnych.

– Bardzo cieszę się, że razem z NFOŚiGW możemy w ramach programu Stop Smog pomóc następnym samorządom w walce o lepszą jakość powietrzaSamorządy są dla nas w tym zadaniu kluczowym partnerem – to one znają najlepiej potrzeby lokalnych społeczności i dysponują wiedzą pozwalającą trafiać z pomocą do osób, które nie byłyby w stanie we własnym zakresie ponosić kosztów takich inwestycji – mówi Anna Moskwa, minister klimatu i środowiska. 

Paweł Mirowski, wiceprezes NFOŚiGW, zaznacza, że aż 83 proc. gmin już w tej chwili buduje koalicję antysmogową, działając w ramach programu Czyste Powietrze. – Dobrze, że kolejne gminy i miasta dołączają do programu Stop Smog – ważnej inicjatywy, uzupełniającej ofertę programu Czyste Powietrze – mówi. 

– Cieszę się, że po środki uruchomione w ramach programu Stop Smog oraz Ciepłe Mieszkanie skutecznie sięgają samorządy zarówno takich aglomeracji jak Warszawa, jak i średnich oraz małych gmin, takich jak Lesznowola, Czarny Dunajec, Kalwaria Zebrzydowska. Skala potrzeb jest ogromna, ale i środki przeznaczone na walkę o czyste powietrze, wyasygnowane przez polski rząd, są rekordowe. Liczę, że dzięki sprawnej współpracy z samorządami wykorzystamy je z pożytkiem dla mieszkańców i środowiska – dodaje Mirowski.

Wielkość finansowania

REKLAMA

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej zawarł z Warszawą porozumienie na współfinansowanie przedsięwzięć niskoemisyjnych o wartości 10,6 mln zł, a kwota współfinansowania wypłacana w formie zaliczki to 7,314 mln zł. Środki te mają pozwolić na istotną poprawę efektywności energetycznej w 200 budynkach mieszkalnych jednorodzinnych i wymianę 160 nieefektywnych źródeł ciepła.

W gminie Lesznowola  współfinansowanie przedsięwzięć niskoemisyjnych osiągnie wartość 1,060 mln zł, a kwota współfinansowania w formie zaliczki to 742 tys. zł. Planowana liczba budynków mieszkalnych jednorodzinnych, w których będzie możliwa poprawa efektywności energetycznej, to 17 obiektów, do tego dochodzi wymiana 18 nieefektywnych źródeł ciepła.

W przypadku Czarnego Dunajca porozumienie dotyczy 1 mln zł, natomiast kwota współfinansowania to 700 tys. zł. Planowana liczba budynków mieszkalnych jednorodzinnych, w których – jak zakładają urzędnicy – uda się poprawić efektywność energetyczną, to 14, a liczba wymienionych nieefektywnych źródeł ciepła to 22.

Z kolei Kalwaria Zebrzydowska podpisała porozumienie o wartości 1,060 mln zł, dla którego kwota dofinansowania wynosi 742 tys. zł. Samorząd planuje dzięki tym środkom wymienić 20 kopciuchów oraz poprawić efektywność energetyczną w 20 domach jednorodzinnych.

Wszystkie wymienione samorządy planują osiągnąć zamierzone cele przedsięwzięcia nie później niż do 31 grudnia 2024 roku.

Kto może się starać o dotacje?

O dotacje na likwidację lub wymianę źródeł ciepła na niskoemisyjne oraz na termomodernizację w jednorodzinnych budynkach mieszkalnych osób najmniej zamożnych (tj. osiągających dochód w wysokości do 125 proc. najniższej emerytury na osobę w gospodarstwach wieloosobowych i do 175 proc. najniższej emerytury w gospodarstwach jednoosobowych), a także na podłączenie do sieci ciepłowniczej lub gazowej mogą się starać: gminy, związki międzygminne, powiaty, a także związek metropolitalny w województwie śląskim.

Samorządy w programie Stop Smog mogą uzyskać do 70 proc. dofinansowania kosztów inwestycji z Funduszu Termomodernizacji i Remontów, pozostałe 30 proc. stanowi wkład własny. Dzięki temu mieszkańcy gmin mogą otrzymać dotację do 100 proc. kosztów przedsięwzięcia.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.