Eksperci Polskiego Alarmu Smogowego: To katastrofalna wiadomość

Eksperci Polskiego Alarmu Smogowego: To katastrofalna wiadomość
Admiral_Lebioda/Pixabay

Sejm przegłosował ustawę w sprawie dopłat do źródeł ciepła. Działacze Polskiego Alarmu Smogowego uznali tę informację za katastrofalną w kontekście walki o czyste powietrze w Polsce. Zawieszenie norm jakości węgla, osłabianie uchwał antysmogowych i bagatelizowanie spalania odpadów pokazują nową narrację rządu, który w obliczu kryzysu na rynku paliw postanowił skazać mieszkańców Polski na smog, nie rozwiązując przy tym problemu wysokich kosztów ogrzewania uważają eksperci PAS.

Uchwaloną przez Sejm ustawę w sprawie dopłat do źródeł ciepła uzupełniono o poprawki, które pozwolą na zawieszenie norm jakości węgla na dwa lata oraz odstępstwa od dopuszczalnych wartości emisji w „przypadku nadrzędnej potrzeby utrzymania dostaw ciepła” dla ciepłowni powyżej 1 MW.

Zdaniem ekspertów Polskiego Alarmu Smogowego (PAS) oznacza to, że na składach będzie dopuszczony do sprzedaży węgiel bardziej zasiarczony, zawierający więcej popiołu i wilgoci, a mimo wysokich cen węgla obywatele nie będą mieli żadnej gwarancji co do jego jakości.

REKLAMA

Gorsze paliwo – więcej spalin

Gorsze paliwo oznacza zwiększone emisje spalin i – tym samym – wyższe stężenia szkodliwych pyłów i rakotwórczego benzoapirenu. Jak twierdzą aktywiści PAS, Polska od dekad jest państwem o najbardziej zanieczyszczonym powietrzu w Unii Europejskiej, w związku z tym rocznie przedwcześnie umiera tu około 50 tys. osób. W nadchodzącym sezonie grzewczym ta liczba może ulec zwiększeniu.

Obecne działania rządu obnażają jego nieudolność w walce z kryzysem energetycznym – komentuje decyzje rządu i parlamentu Andrzej Guła, lider PAS. – Gdyby rząd od kilku lat promował efektywność energetyczną i w programie Czyste Powietrze zadbał o dobre dofinansowanie ocieplenia domów, nie potrzebowalibyśmy na ten sezon grzewczy 9-11 mln ton węgla, ale o połowę mniej. Ponosimy cenę wieloletnich zaniedbań tego rządu w polityce energetycznej, co przekłada się na kryzys w zaopatrzeniu domów w paliwa – dodaje Guła.

Jego zdaniem obecne decyzje rządu i Sejmu to nie tylko zatrzymanie walki ze smogiem, ale pełen odwrót od antysmogowych regulacji. Eksperci PAS przypominają, że normy jakości węgla wraz z zakazem sprzedaży kopciuchów i uchwałami antysmogowymi są filarami polityki antysmogowej. – Zamiast stabilnej polityki energetycznej wyznaczającej cele i realizującej plan rząd wykonuje chaotyczne i doraźnie działania: namawianie do palenia gałęziami, zawieszenie norm i próby osłabienia uchwał antysmogowych – twierdzą.

Osłabianie uchwał antysmogowych

REKLAMA

W komunikacie wysłanym do mediów aktywiści PAS powołują się na nawołujące do łamania prawa wypowiedzi polityków, zgodnie z którymi „trzeba w tej chwili palić wszystkim, poza oponami czy podobnymi szkodliwymi rzeczami”.

Takie wypowiedzi wygłaszane w Nowym Targu, czyli w najbardziej zanieczyszczonej miejscowości w Polsce, gdzie normy rakotwórczego benzoapirenu są przekroczone o 1500 proc., są kuriozalne, niebezpieczne i mogą zaprzepaścić wieloletnie działania o czyste powietrze – twierdzą eksperci organizacji.

Ich zdaniem niebezpieczne są również próby osłabiania uchwał antysmogowych, które określają terminy likwidacji kopciuchów i decydują o paliwach dopuszczonych do spalania. Taką próbę podejmuje obecnie zarząd województwa małopolskiego. – Wszystkie te zmiany prawne sprawiają, że walka ze smogiem wraca do punktu wyjścia – uważają specjaliści PAS.

Węgiel to przeszłość

Mam nadzieję, że rządowa próba powrotu do smogowej przeszłości będzie skazana na porażkę – komentuje Piotr Siergiej, rzecznik PAS – Pomimo niekorzystnego prawa i przekonywania ludzi do spalania węgla mamy do czynienia z innym społeczeństwem niż 5–7 lat temu. Dziś już niewiele osób, łącznie z posłami i senatorami, kwestionuje zgubny wpływ smogu na nasze zdrowie. Nikogo też nie da się przekonać, że węgiel jest paliwem zarówno tanim, jak i dostępnym. Era węgla, pomimo rządowych prób powrotu do czarnego paliwa, powoli odchodzi do przeszłości, Polacy doskonale zdają sobie z tego sprawę – dodaje.

Katarzyna Bielińska

katarzyna.bielinska@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.