Nowy pełnomocnik rządu do walki ze smogiem

Nowy pełnomocnik rządu do walki ze smogiem
NFOŚiGW

Dotychczasowy wiceprezes Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej Paweł Mirowski został powołany na stanowisko pełnomocnika Prezesa Rady Ministrów do spraw programu Czyste Powietrze i efektywności energetycznej budynków.

Paweł Mirowski został trzecim rządowym pełnomocnikiem ds. programu Czyste Powietrze. Wcześniej to stanowisko zajmowali Piotr Woźny i ostatnio Bartłomiej Orzeł.

Zadania pełnomocnika

REKLAMA

Do zadań pełnomocnika należy zapewnienie koordynacji działań administracji rządowej w ramach realizacji programu Czyste Powietrze oraz współpraca z jednostkami samorządu terytorialnego i organizacjami pozarządowymi zajmującymi poprawą jakości powietrza w Polsce.

Rządowy pełnomocnik ma odpowiadać za monitorowanie i analizowanie działań podejmowanych w ramach programu Czyste Powietrze oraz jego optymalizację (z uwzględnieniem poprawy efektywności energetycznej budynków), jak również kierowanie rekomendacji i opinii do organów administracji rządowej i samorządowej oraz jednostek sektora finansów publicznych i innych podmiotów.

Zadaniem nowego pełnomocnika będzie ponadto współpraca międzynarodowa. W szczególności powinien zająć się wymianą informacji z organami państw członkowskich Unii Europejskiej i innych państw oraz właściwych organizacji międzynarodowych w zakresie regulacji prawnych oraz polityk mających na celu poprawę jakości powietrza.

Jest zapowiedź zmian w programie Czyste Powietrze

Pełnomocnik ma również zająć się pozyskiwaniem środków finansowych ze źródeł krajowych i zagranicznych niezbędnych do przyspieszenia realizacji programu.

Jest to dla mnie ogromne wyróżnienie, a zarazem wielkie zobowiązanie. Troska o czyste powietrze oznacza nie tylko czystsze środowisko i mniej smogu. To przede wszystkim zdrowie nasze, naszych najbliższych czy lokalnej społeczności. Stąd tak ważne są działania na rzecz błękitnego nieba. Program Czyste Powietrze funkcjonuje od czterech lat i cieszy się ogromnym zainteresowaniem. Do tej pory złożono w nim już blisko 500 tysięcy wniosków – a to oznacza pół miliona nowych, ekologicznych źródeł ciepła i docieplonych budynków – komentuje Paweł Mirowski.

REKLAMA

Jestem przekonany, że kolejne zmiany w programie, które ogłosimy niebawem, sprawią, że stanie się on jeszcze bardziej przyjaznym narzędziem, umożliwiającym uzyskanie atrakcyjnego dofinansowani na wymianę tzw. kopciucha, jak i docieplenie domu. Przed nami wiele wyzwań, i tych wynikających wprost z charakterystyki Programu, jak i wywołanych sytuacją geopolityczną, przekładającą się z kolei na sytuację społeczno-gospodarczą. Przyjmując nominację, zobowiązuje się dołożyć wszelkich starań, by program nabierał coraz większego impetu i stał się jeszcze bardziej dostępny dla potencjalnych beneficjentów, z pożytkiem dla nas wszystkich i środowiska, w którym żyjemy – dodaje Mirowski.

Kim jest Paweł Mirowski

Paweł Mirowski jest absolwentem ochrony środowiska na Akademii Rolniczej w Szczecinie. Ukończył również podyplomowe studia z zarządzania biznesem w Zachodniopomorskiej Szkole Biznesu, zarządzanie gospodarką odpadami w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie oraz Executive Master of Business Administration w Collegium Humanum – Szkole Głównej Menedżerskiej w Warszawie.

Doświadczenie zawodowe zdobywał m.in. w Energetyce Szczecińskiej SA (1999–2000) oraz Zakładach Chemicznych Police SA (2000–2009).

W latach 2009–2014 był zastępcą burmistrza Polic, gdzie nadzorował komórki organizacyjne realizujące zadania m.in. z zakresu ochrony środowiska, architektury, gospodarki nieruchomościami i spraw obywatelskich. Odpowiadał także za wprowadzenie w gminie Police systemu gospodarki odpadami (wraz z utworzeniem Wydziału Gospodarki Odpadami) oraz sprawował nadzór nad jednostką organizacyjną gminy Police pn. Zakład Odzysku i Składowania Odpadów Komunalnych w Leśnie Górnym.

Następnie, w latach 2014–2016 był wicestarostą polickim. W trakcie pełnienia tej funkcji podlegały mu komórki organizacyjne realizujące zadania m.in. z zakresu ochrony środowiska, architektury i budownictwa, gospodarki nieruchomościami oraz geodezji i kartografii.

Pełnił również funkcję dyrektora Centrum Infrastruktury Grupy Azoty Zakłady Chemiczne Police SA (2016–2018), a następnie członka zarządu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Szczecinie: w latach 2017–2018 r. na stanowisku zastępcy prezesa, a w 2018–2020 – prezesa zarządu. W okresie 2019–2020 przewodniczył konwentowi prezesów wojewódzkich funduszy ochrony środowiska i gospodarki wodnej.

We wrześniu 2020 roku Paweł Mirowski został powołany na stanowisko zastępcy prezesa zarządu Narodowego Funduszy Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.