Oto nowa polska stolica smogu

Oto nowa polska stolica smogu
Jerzy Górecki/Pixabay

Polski Alarm Smogowy opublikował najnowszy ranking najbardziej smogowych miejscowości w Polsce. Na szczycie listy znalazła się położona na Dolnym Śląsku Nowa Ruda. Tuż za nią uplasowały się małopolskie miejscowości Nowy Targ i Sucha Beskidzka. Na listę smogowych rekordzistów trafiły aż trzy uzdrowiska: Rabka Zdrój (małopolskie), Szczawno-Zdrój (dolnośląskie) i Goczałkowice-Zdrój (śląskie).

To kolejny coroczny ranking smogowych miejscowości opracowany przez Polski Alarm Smogowy (PAS). Obejmuje dane za rok 2021, publikowane przez Główny Inspektorat Ochrony Środowiska.

Tym razem w trzech kategoriach – najwyższego stężenia pyłów PM10, najwyższego stężenia benzo(a)pirenu i liczby smogowych dni – zwyciężyła dolnośląska Nowa Ruda. Na podium są również miejscowości z Małopolski – Nowy Targ i Sucha Beskidzka – oraz z województwa śląskiego – Pszczyna i Wodzisław Śląski. Na liście smogowych rekordzistów znalazły się aż trzy uzdrowiska: Rabka Zdrój, Szczawno-Zdrój i Goczałkowice-Zdrój.

REKLAMA

źródło: PAS

Małe miasta z dużym smogiem

Na liście rekordzistów brakuje dużych miast. Przeważają małe i średnie miejscowości, jest również kilka wsi. Jeszcze kilka lat temu do rankingu trafiał Kraków, ale odkąd w stolicy Małopolski wprowadzono zakaz spalania węgla i drewna, powietrze uległo znaczącej poprawie. Stężenia pyłów i rakotwórczego benzo(a)pirenu spadły aż o 45 proc.

Dużo gorzej jest wśród smogowych liderów – we wszystkich miejscowościach w rankingu powietrze nie nadawało się do oddychania przez 2–3 miesiące w roku. Jeśli chodzi o średnioroczne stężenia rakotwórczego benzo[a]pirenu, to we wszystkich miejscowościach utrzymywały się na poziomie 700–1500 proc. dopuszczalnej normy.

REKLAMA

źródło: PAS

Opublikowany przez nas ranking pokazuje Polskę w pigułce. Zanieczyszczenie powietrza mamy zarówno w większych miastach (Zabrze, Rybnik), miastach średniej wielkości (Nowa Ruda, Nowy Targ) czy wreszcie wsiach: Zabierzów czy Godów, w którym mieszka zaledwie 1900 osób – mówi Piotr Siergiej, rzecznik Polskiego Alarmu Smogowego – To znamienne, że mała wieś Godów jest na 10. miejscu w Polsce, jeśli chodzi o liczbę dni smogowych w roku. W Godowie powietrze nie nadawało się do oddychania przez ponad 2 miesiące w roku. Jeszcze gorzej było w Nowej Rudzie – tam smog trwał 96 dni, czyli praktycznie całą zimę. Przykład Godowa pokazuje, że w pozostałych polskich wsiach najprawdopodobniej nie dzieje się lepiej.

Bardzo przykrym spostrzeżeniem jest obecność aż trzech miejscowości uzdrowiskowych w rankingu smogowych rekordzistów. Rabka-Zdrój to aż 800 proc. przekroczenia normy rakotwórczego benzo(a)pirenu. Podobnie w Szczawnie-Zdroju, gdzie normę dla tego zanieczyszczenia przekroczono aż 7-krotnie! – dodaje Siergiej.

Dlaczego Nowa Ruda?

Nie bez powodu polska stolica smogu znajduje się obecnie na Dolnym Śląsku. Wynika to ze specyfiki miejscowości – z dużą liczbą starych kamienic w centrum oraz z opóźnieniem wdrożenia wsparcia finansowego dla domów wielorodzinnych. 

– Jakość powietrza może się jeszcze pogorszyć w tym roku, gdyż rozpoczęto sprzedaż węgla brunatnego w regionie i zniesiono karalność palenia nim komentuje sytuację Krzysztof Smolnicki z Dolnośląskiego Alarmu Smogowego.

Katarzyna Bielińska

katarzyna.bielinska@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.