W Warszawie wciąż jest sporo kopciuchów do wymiany

W Warszawie wciąż jest sporo kopciuchów do wymiany
fot. Mateusz Wyrzykowski/Unsplash

Na terenie Warszawy do wymiany pozostały 5852 tzw. kopciuchy – poinformował Polski Alarm Smogowy, powołując się na dane urzędu miasta. Od 1 stycznia 2023 roku w stolicy zacznie obowiązywać zakaz używania pozaklasowych kotłów na węgiel i drewno.

W Warszawie przeprowadzona została inwentaryzacja kopciuchów, która pokazała, że do wymiany jest jeszcze 5852 pozaklasowych kotłów i pieców (w 2017 roku ich liczbę szacowano na 18 tys.). Według informacji ratusza 1651 umów na wymianę kotła jest obecnie w toku realizacji, więc liczba dymiących kotłów wymagających wymiany wkrótce się zmniejszy. Najwięcej (1667) kopciuchów pozostało w dzielnicy Wawer, za nią jest Białołęka (919) i Rembertów (745). Najmniej kotłów do wymiany ma Śródmieście (22), Ochota (12) i Żoliborz (25).

– Jeśli odliczymy od liczby kopciuchów te, o których wymianę złożono wniosek, to wciąż pozostaje około czterech tysięcy kotłów do wymiany – mówi Piotr Siergiej, aktywista Warszawy Bez Smogu. – Dlatego apeluję do tych właścicieli domów, którzy jeszcze nie złożyli wniosku o dopłatę na wymianę kotła. Pozostało niewiele dni na złożenie wniosku, a miejska dotacja sięga kilkunastu tysięcy złotych na gospodarstwo domowe. Warto z tej dotacji skorzystać, ponieważ po Nowym Roku może być ona niedostępna.

REKLAMA

 

Warszawskie kopciuchy

źródło: Urząd Miasta Warszawy, Warszawa bez Smogu

Lepiej wygląda wymiana kotłów w zasobach miejskich. Cztery lata temu miasto było właścicielem 2114 kopciuchów. Na 18 listopada br. do wymiany pozostały jeszcze 373 kotły. Najwięcej miejskich kotłów działa na Pradze Południe, w Rembertowie i Wawrze.

REKLAMA

Uchwała antysmogowa

Od 1 stycznia 2023 roku wszystkie kopciuchy staną się nielegalne – wtedy zacznie obowiązywać uchwała antysmogowa. Zakaz funkcjonowania dymiących kotłów obowiązywać będzie zarówno w stolicy, jak i w całym województwie mazowieckim.

Ponadto od 1 października 2023 roku w Warszawie zacznie obowiązywać zakaz spalania węgla w gospodarstwach domowych. Dzięki temu warszawiacy mają oddychać dużo czystszym powietrzem.

Jak podaje Polski Alarm Smogowy, w Krakowie, gdzie podobne regulacje obowiązują od 2019 roku, stężenie pyłów PM10 i rakotwórczego benzo(a)pirenu spadło aż o 45 proc.

Organizacje Polski Alarm Smogowy, Warszawa Bez Smogu i Smog Wawerski od 15 kwietnia 2021 roku prowadzą kampanię zachęcającą do wymiany kopciucha w Warszawie. Do 1 stycznia 2023 roku będą wyświetlać na ekranie LED w centrum miasta licznik kopciuchów, który pokazuje, ile dni pozostało do zakończenia likwidacji najgorszych kotłów na węgiel i drewno w Warszawie.  

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.