Kampania PAS: Czarne płuca po dwóch tygodniach

Kampania PAS: Czarne płuca po dwóch tygodniach
PAS

Pierwszy miesiąc kampanii „Zobacz, czym oddychasz. Zmień to” pokazał, że nawet na początku sezonu grzewczego powietrze w polskich miastach jest bardzo silnie zanieczyszczone. Instalacja mobilnych płuc, którą Polski Alarm Smogowy (PAS) ustawia w miejscowościach o dużym smogu, przybrała ciemnoszary, a nawet czarny kolor.

W pierwszym miesiącu działania instalacji mobilnych płuc odwiedziła ona już 12 miejscowości. Najsilniejszy efekt zaczerniania się płuc pojawił się na Górnym Śląsku: w Czerwionce-Leszczynach i Zabrzu, a także w Strzelinie na Dolnym Śląski i Otwocku na Mazowszu, chociaż w tym ostatnim mieście płuca stały najdłużej, bo aż 24 dni.

Obecnie instalacje znajdują się w Wołowie (dolnośląskie), Izabelinie (mazowieckie), Częstochowie i Porębie (śląskie), Rabce-Zdroju (małopolskie), Gościcinie (pomorskie) i Złotowie (wielkopolskie).

REKLAMA

Dwumetrowy model ludzkich płuc „oddycha”, pochłaniając zanieczyszczenia powietrza, które osiadają na białej materii pokrywającej instalację. Powietrze przepuszczane jest przez białą flizelinę pokrywającą płuca poprzez dwa wentylatory symulujące proces oddychania. Zanieczyszczenia powietrza filtrowane przez płuca osiadają na białej materii, która – zależnie od poziomu zanieczyszczenia powietrza – przybiera grafitowy, a nawet czarny kolor. Instalacja ustawiana jest na dwa tygodnie w różnych lokalizacjach.

Czarne płuca – zacznij działać

Płuca umieszczane są głównie w miejscach, w których nie ma pomiarów jakości powietrza, a mieszkańcy często nie mają świadomości, jakim powietrzem oddychają. Kampania „Zobacz, czym oddychasz” pokazuje, jakie pyły gromadzą się w naszych płucach, ale również zachęca do zmiany.

REKLAMA

Kampania ma na celu nie tylko pokazanie zanieczyszczenia powietrza, ale również nakłonienie do działania, czyli ocieplenia domów i wymiany starych, nieefektywnych kotłów i pieców. W sytuacji kryzysu energetycznego i niedoborów paliw rezygnacja z kopciucha i instalacja nowoczesnego, wydajnego źródła ciepła jest inwestycją, która nie tylko zmniejszy rachunki za ogrzewanie, ale też poprawi jakość powietrza.

Kopciuch najdroższy

Przy obecnych cenach ogrzewanie domu węglem spalanym w kopciuchu jest to najdroższa metoda utrzymania komfortu cieplnego. Bardzo ważnym działaniem jest ocieplenie domu. Aż 70 proc. polskich domów nie ma wystarczającego ocieplenia ścian i stropów, co sprawia, że ich ogrzewanie generuje znaczne straty finansowe. Ciepło ucieka, zwiększając koszty ogrzewania domu – w ocieplonym domu koszty obniżają się  przeciętnie o połowę.

Kampania „Zobacz, czym oddychasz” jest realizowana w ramach projektu LIFE-IP MALOPOLSKA/LIFE14 IPE PL021 współfinansowanego ze środków programu LIFE Unii Europejskiej oraz we współpracy ze Stowarzyszeniem Program Czysta Polska.

Katarzyna Bielińska

katarzyna.bielinska@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.