REKLAMA
 
REKLAMA

Czy Polacy wiedzą, że smog szkodzi? Badanie opinii

Czy Polacy wiedzą, że smog szkodzi? Badanie opinii
Fot. Pixabay - BARBARA808

Rośnie świadomość Polaków na temat tego, jak bardzo szkodliwy jest smog. Tak wynika z ankiety przygotowanej wspólnie przez serwis Pracuj.pl i Polski Alarm Smogowy. 

Serwis Pracuj.pl przeprowadził ankietę wśród użytkowników swojego portalu, aby sprawdzić, jakie podejście do działań ekologicznych prowadzonych przez pracodawców lub potencjalnych pracodawców mają pracownicy. Wyniki wskazują wysoką świadomość zagrożenia, jakim jest smog. Mniej korzystnie wypadają pracodawcy.

W ankiecie „Jakość powietrza w pracy” przeprowadzonej przy okazji kolejnej edycji współpracy Grupy Pracuj z Polskim Alarmem Smogowym (PAS) w lutym 2024 r. udział wzięło 555 użytkowników serwisu Pracuj.pl.

REKLAMA

Odpowiedzialnie prowadzony biznes powinien uwzględniać dobro pracowników, społeczności i przyszłych pokoleń. Stąd nasze zaangażowanie w dbałość o środowisko i dobrostan pracowników – powiedziała Anna Goreń, starsza specjalistka PR i CSR w Grupie Pracuj. – Wspierając Polski Alarm Smogowy, chcemy pokazać, że dbałość o jakość powietrza powinna być ważna dla każdego z nas, ponieważ wpływa na nasze życie prywatne i zawodowe. Rola zrównoważonego rozwoju, w tym dbałość o środowisko, jest coraz częściej zauważana przez różne grupy interesariuszy, m.in. pracowników, klientów i inwestorów. Mamy nadzieję, że coraz więcej firm będzie podejmowało działania, które mają pozytywny wpływ na środowisko, w którym żyjemy i pracujemy.

Wiemy, że smog szkodzi

Jak wykazało badanie, 88 proc. respondentów stwierdziło, że zanieczyszczone powietrze źle wpływa na ich samopoczucie i – co za tym idzie – jakość pracy. Odmiennego zdania było tylko 10 proc. ankietowanych. 85 proc. biorących udział w badaniu zapewniło, że podejmuje działania mające na celu zmniejszenie własnego negatywnego wpływu na środowisko.

Pracownicy sprawdzają informacje o jakości powietrza, bo zdają sobie sprawę z zagrożenia, jakim jest smog. Prawie połowa (48 proc.) ankietowanych codziennie słucha komunikatów o jakości powietrza, które podawane są w mediach, a 21 proc. badanych wskazuje, że mają w telefonie aplikację, w której sprawdzają jakość powietrza. Gdy jest ona zła lub bardzo zła, 40 proc. respondentów stara się ograniczać wyjścia z domu. Prawie co 10. ankietowany wskazał, że w takiej sytuacji pracuje zdalnie.

REKLAMA

Badanie wykazało, że ankietowani wiedzą, że smog szkodzi zdrowiu. Z tego powodu także wybierając miejsca do życia czy pracy, przyglądają się jakości powietrza. Aż 37 proc. respondentów stwierdziło, że smog może wpływać na ich decyzje mieszkaniowe, a 32 proc. przyznało, że wpływa także na ich decyzje zawodowe. To ciekawy wniosek, szczególnie w kontekście publikowanych przez PAS rankingów miejscowości o najwyższym zanieczyszczeniu powietrza w Polsce.

Polskie firmy mają jeszcze wiele do zrobienia

Z ankiety wynika, że o ile społeczeństwo ma dużą świadomość problemu zanieczyszczenia powietrza, o tyle polskie firmy w tym aspekcie mają jeszcze wiele do zrobienia. Co czwarty ankietowany przyznał, że w jego firmie nie podejmuje się żadnych działań ekologicznych. Jeśli jednak firmy je stosują, to jest to głównie recykling (39 proc.) i zmniejszenie emisji szkodliwych substancji (17 proc.).

Jakość powietrza w firmach nie jest uznawana za problem. Tylko w co 20. firmie zainstalowano czujniki jakości powietrza i pracownicy mogą poznać odczyty. Z kolei co ósma firma organizuje dla pracowników szkolenia i kampanie edukacyjne na temat wpływu ich działań na jakość powietrza.

Z badania wynika duża różnica pomiędzy ekologiczną świadomością pracowników a podejściem do problemu w firmach – komentuje ankietę Piotr Siergiej, rzecznik Polskiego Alarmu Smogowego. – Ważne jest, aby firmy edukowały swoich pracowników i przyczyniały się do poprawy jakości powietrza, dlatego bardzo doceniam zaangażowanie Grupy Pracuj w temat, który jest ważny dla nas wszystkich.

redakcja@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

REKLAMA
Komentarze

Brak komentarzy
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA