UE wprowadzi bardziej rygorystyczne normy ochrony powietrza

UE wprowadzi bardziej rygorystyczne normy ochrony powietrza
Radek Kołakowski, flickr cc

Unia Europejska chce bardziej zadbać o zdrowie swoich mieszkańców. Nowe przepisy mają podwyższyć dopuszczalne normy zanieczyszczeń w powietrzu.

Porozumienie Parlamentu Europejskiego i państw Unii Europejskiej zakłada wprowadzenie nowych środków mających na celu poprawę jakości powietrza w UE – tak aby pozostające w nim zanieczyszczenia były mniej szkodliwe dla zdrowia ludzkiego, ekosystemów i różnorodności biologicznej

Za nowymi przepisami w zeszłym tygodniu zagłosowało 381 członków Parlamentu Europejskiego, 225 było przeciw, a 17 wstrzymało się od głosu.

REKLAMA

Jak informuje Parlament Europejski, nowe przepisy określają bardziej rygorystyczne limity dla zanieczyszczeń o poważnym wpływie na zdrowie ludzi, w tym pyłów zawieszonych PM2.5 oraz PM10, dwutlenku azotu (NO2) i dwutlenku siarki (SO2).

W przypadku naruszenia nowych przepisów krajowych osoby dotknięte zanieczyszczeniem powietrza będą mogły podjąć działania prawne i otrzymać odszkodowanie, jeśli ich zdrowie zostało naruszone na skutek złej jakości powietrza.

REKLAMA

Nowe unijne przepisy zakładają ponadto, że w miastach powstanie więcej punktów pobierania próbek jakości powietrza, a obecnie trudne do porównania wskaźniki jakości powietrza w różnych lokalizacjach na terenie Unii Europejskiej mają być jasne i publicznie dostępne.

Po głosowaniu w europarlamencie nowe regulacje muszą teraz zostać przyjęta przez Radę Unii Europejskiej. Jeśli tak się stanie, zostaną opublikowane w Dzienniku Urzędowym UE i wejdą w życie 20 dni później. Państwa UE będą miały dwa lata na implementowanie nowych przepisów do krajowego prawa.

Nowe przepisy dotyczące jakości powietrza mają wejść w życie w 2030 r. Państwa członkowskie będą mogły jednak wnioskować o przesunięcie terminu wdrożenia nowych regulacji o maksymalnie 10 lat, jeśli spełnią określone warunki.

Według danych, które przytacza Parlament Europejski w komunikacie na temat nowych przepisów, zanieczyszczenie powietrza jest nadal główną przyczyną przedwczesnych zgonów w Unii Europejskiej. Z zanieczyszczeniem powietrza jest związanych około 300 tys. zgonów rocznie na terenie UE.

redakcja@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.