REKLAMA
 
REKLAMA

Remont programu Czyste Powietrze? Branża instalacyjna ma gotowe postulaty

Remont programu Czyste Powietrze? Branża instalacyjna ma gotowe postulaty
Gramwzielone.pl (C) 2025 / wygenerowano za pomocą Google Gemini

Podczas niedawnej konferencji prasowej przedstawiciele branży instalacyjno-grzewczej zwrócili uwagę na narastające trudności finansowe związane z realizacją programu Czyste Powietrze. Ich zdaniem obecna forma programu nie tylko utrudnia bieżącą działalność firm, ale też może doprowadzić do poważnych konsekwencji dla całej branży i tysięcy miejsc pracy.

Program Czyste Powietrze, który miał wspierać walkę ze smogiem i modernizację energetyczną polskich domów, znalazł się w centrum poważnego kryzysu. Związek Pracodawców Czystego Powietrza (PCP) zauważa, że zamiast wspierać transformację energetyczną Polski, program coraz częściej generuje problemy i opóźnienia, stwarzając ryzyko upadłości dla rodzimych biznesów. Jak podkreśla PCP, opóźnienia w wypłatach środków, brak przejrzystości procedur i chaos organizacyjny zagrażają egzystencji setek firm, a także uderzają w tysiące gospodarstw domowych.

Wielu mieszkańców Polski, którzy zdecydowali się zainwestować środki w realizację przedsięwzięć w ramach Czystego Powietrza, napotkało trudności z odzyskaniem zainwestowanych pieniędzy. Część z nich musi obecnie mierzyć się z postępowaniami windykacyjnymi, co powoduje dodatkowy stres i niepewność. Problemy te dotknęły nie tylko gospodarstw domowych, często w trudniejszej sytuacji finansowej, ale także firm wykonawczych, które od miesięcy czekają na wypłatę należnych środków.

REKLAMA

Zatory finansowe i narastające zaległości

Firmy realizujące inwestycje w ramach programu zgłaszają liczne przypadki wielomiesięcznych opóźnień w wypłacie należnych środków. Z problemem mierzą się głównie małe i średnie przedsiębiorstwa, które – mimo poprawnie wykonanych prac – nie otrzymały zapłaty.

Właściciel firmy Termostars Dariusz Zieliński poinformował, że jego przedsiębiorstwo czeka na zapłatę za dziesiątki zakończonych realizacji, których łączna wartość przekracza milion złotych. Podkreślił, że koszty zatrudnienia, zakupów materiałów i prowadzenia działalności stale rosną, a brak zapłaty uniemożliwia dalsze funkcjonowanie.

Sytuacja ma również wpływ na zatrudnionych. Tomasz Pilarski z firmy Ekotechnika OZE poinformował, że z powodu zatorów płatniczych firma zmuszona była do wstrzymania wypłat wynagrodzeń dla części pracowników.

Postulaty branży – konkretne i pilne

Branża instalacyjno-grzewcza nie ograniczyła się jedynie do krytyki. Podczas konferencji przedstawiono konkretne postulaty mające na celu poprawę funkcjonowania programu Czyste Powietrze i zapewnienie bezpieczeństwa finansowego firmom realizującym inwestycje w jego ramach.

REKLAMA

Najważniejsze postulaty to:

  • ochrona już zawartych umów oraz inwestycji w toku,
  • wprowadzenie systemowego wsparcia dla wykonawców – w tym zaliczek i krótszych terminów płatności,
  • przestrzeganie obowiązujących regulaminów i zasad programu,
  • ujednolicenie procedur i wymagań w całym kraju,
  • przedłużenie terminów realizacji inwestycji ze względu na obecne opóźnienia,
  • wprowadzenie nowego narzędzia wsparcia –  bonu energetycznego.

Hubert Dziubeła, prezes firmy Defro Energy, wskazał, że brak szybkich działań może skutkować falą bankructw, zwolnieniami pracowników, utratą zaufania do programów publicznych i spowolnieniem transformacji energetycznej.

Apel o dialog i wspólne rozwiązania

Przedstawiciele branży zaznaczyli, że ich celem nie jest konfrontacja z administracją, lecz podjęcie konstruktywnego dialogu. Paweł Cygan z PCP podkreślił, że przedsiębiorcy chcą jak najszybszego spotkania przy wspólnym stole z przedstawicielami Ministerstwa Klimatu i Środowiska, Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz wojewódzkich funduszy, które odpowiadają za realizację programu.

Zdaniem organizatorów konferencji tylko wspólne działania wszystkich stron mogą doprowadzić do znalezienia skutecznych rozwiązań i uratowania programu, który miał być filarem zielonej transformacji, a dziś stanowi poważne wyzwanie dla setek firm i tysięcy beneficjentów.

Polski Związek Pracodawców Czystego Powietrza powołano, aby zrzeszone w nim firmy realizujące inwestycje objęte dofinansowaniem z Czystego Powietrza mogły komunikować się z NFOŚiGW w sposób zintegrowany, całościowy i kompleksowy, czyli za pośrednictwem jednego zarządu. Szerzej na ten temat pisaliśmy w artykule: Powstał Związek Pracodawców Czystego Powietrza.

Katarzyna Poprawska-Borowiec

katarzyna.borowiec@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

REKLAMA
Komentarze

Brak komentarzy
 
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Wywiady
Patronaty medialne