Polskie miasta dołączają do światowej stolicy smogu

Polskie miasta dołączają do światowej stolicy smogu
Fot. Polski Alarm Smogowy

7 listopada w Delhi odnotowano poziom zanieczyszczenia pyłem PM2.5 sięgający 700 ug/m3. Sytuację taką większość światowych mediów przedstawiła jako urągającą standardom cywilizowanych krajów. Okazuje się, że podobne stężenia w tym samym czasie wystąpiły również w Polsce – informuje Polski Alarm Smogowy (PAS).

Jak podaje Polski Alarm Smogowy, zaledwie dzień później, 8 grudnia, w Legionowie poziom zanieczyszczenia powietrza pyłem PM2.5 pomiędzy godziną 21 i 22 sięgnął poziomu 606 ug/m3. Następnego dnia równie poważny incydent miał miejsce w Rybniku: o godzinie 22 poziom zanieczyszczenia pyłem PM10 wynosił 693 ug/m3. Co więcej, średnie stężenia pyłu PM10 dla doby było aż sześć razy wyższe niż dopuszczalna norma.

PAS wskazuje, że to tylko dwa z przykładów pokazujących jak wygląda zanieczyszczenie powietrza w Polsce, a każdego roku nagminnie przekraczane są poziomy zanieczyszczenia powietrzem do wartości przekraczających wielokrotnie dopuszczalne normy.

REKLAMA
REKLAMA

Przyczyną takiego stanu rzeczy jest spalanie w domowych kotłach paliw stałych. Niestety, ten obszar pozostaje w Polsce poza jakąkolwiek regulacją. W efekcie bardzo popularne są tzw. „kopciuchy”, a więc kotły, które emitują do powietrza duże ilości dymu i zanieczyszczeń. Można w nich spalać wszystko – węgiel złej jakości, mokre drewno, a nawet śmieci. Brakuje też norm jakości węgla, przez co do gospodarstw domowych trafiają odpady węglowe (muły i flotokoncentraty) oraz węgiel słabej jakości, o wysokiej zawartości zanieczyszczeń.

– Bez wprowadzenia wymogów co do jakości paliw oraz minimalnych standardów emisyjnych dla domowych urządzeń grzewczych nie uporamy się z problemem ogromnego zanieczyszczenia powietrza w naszym kraju – mówi Andrzej Guła z Polskiego Alarmu Smogowego. – Poziomy zanieczyszczenia w Rybniku, Katowicach czy choćby podwarszawskim Legionowie przekraczają wielokrotnie wartości dopuszczalne prawem.

red. gramwzielone.pl