WFOŚiGW w Warszawie zapowiada start programu „Czyste powietrze”
Warszawski WFOŚiGW szykuje się do uruchomienia naboru wniosków o dofinansowanie w ramach rządowego programu „Czyste powietrze”. Realizacją tego programu ma się zająć NFOŚiGW, który w tym celu podejmie współpracę z Bankiem Ochrony Środowiska i wojewódzkimi funduszami ochrony środowiska.
WFOŚiGW w Warszawie jest stroną porozumienia zawartego w ubiegłym miesiącu w sprawie realizacji programu priorytetowego „Czyste Powietrze”, który jest nadzorowany przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
Mimo, że zasady tego programu nie zostały jeszcze doprecyzowane, warszawski WFOŚiGW już informuje o planowanym naborze wniosków. Ma on nastąpić po przeprowadzeniu zaplanowanych na drugą połowę tego miesiąca szkoleń w gminach z województwa mazowieckiego.
Jak podaje WFOŚiGW w Warszawie, w ramach programu „Czyste powietrze” zostanie dofinansowana wymiana źródeł ciepła starej generacji opalanych paliwem stałym na węzły cieplne, kotły na paliwo stałe (spełniające założenia programu), systemy ogrzewania elektrycznego, kotły gazowe kondensacyjne oraz pompy ciepła.
Dofinansowywane zostaną również prace termomodernizacyjne polegające m.in. na dociepleniu przegród zewnętrznych i wewnętrznych budynku oraz wymianie stolarki zewnętrznej.
Wiadomo, że dofinansowanie będzie udzielane w formie bezzwrotnych dotacji oraz pożyczek. Wyłącznie z tych ostatnich będzie można skorzystać w przypadku instalacji fotowoltaiki i kolektorów słonecznych.
Intensywność wsparcia dotacyjnego zostanie uzależniona od kwoty miesięcznego dochodu przypadającego na osobę w gospodarstwie domowym. Minimalna wartość kosztów kwalifikowanych przedsięwzięcia ma wynosić 7 tys. zł, natomiast maksymalne koszty kwalifikowane, od których liczona będzie dotacja, sięgną 53 tys. zł.
Pozostałe wojewódzkie fundusze ochrony środowiska na razie nie informują o planach uruchomienia naborów wniosków w ramach programu „Czyste powietrze”.
Więcej o założeniach programu „Czyste powietrze” w artykule: Program „Czyste powietrze”. Piece na paliwa stałe tylko w ostateczności.
gramwzielone.pl
© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.