Rząd policzył koszty smogu. Dziesiątki miliardów euro

Rząd policzył koszty smogu. Dziesiątki miliardów euro
Wiceminister rozwoju Jadwiga Emilewicz. Fot. MM Conferences / Europower

Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii przedstawiło raport na temat zewnętrznych kosztów tzw. niskiej emisji generowanej przez gospodarstwa domowe, w którym oszacowano zewnętrzne koszty negatywnych skutków takiej praktyki, a więc fundusze, które wydaje się na zwalczanie chorób wynikających z zanieczyszczeń powietrza , ale i pieniądze tracone podczas zwolnień lekarskich.

Opracowany przez resort kierowany przez Jadwigę Emilewicz raport „Zewnętrzne koszty zdrowotne emisji zanieczyszczeń powietrza z sektora bytowo-komunalnego” ma stanowić próbę zobrazowania, jak ogromne są społeczne i ekonomiczne konsekwencje ogrzewania domów złej jakości paliwami.

Z raportu wynika, że w 2016 r. w miastach z powodu zanieczyszczenia powietrza wytworzonego przez niską emisję życie przedwcześnie straciło prawie 15 tys. osób, a na terenach pozamiejskich nieco ponad 4 tys. Oznacza to, że w ciągu zaledwie roku przedwcześnie zmarło prawie 19 tys. Polaków, którzy łącznie utracili prawie 440 tys. lat życia (to liczby niższe niż podawane przez międzynarodowe organizacje związane z ochroną zdrowia).

REKLAMA

Według danych za 2016 r., na które powołuje się MPiT, zewnętrzne koszty zdrowotne niskiej emisji miały wynieść w Polsce między 12,8 mld euro a 30 mld euro. W przeliczeniu na mieszkańca Polski daje to kwotę 300-800 euro.

Zagrożenie można opisać zarówno w postaci zatrważającej liczby utraconych przez Polaków lat życia, jak i ogromnych kosztów ponoszonych m.in. przez budżet państwa. Przygotowany na nasze zlecenie dokument jasno wskazuje na coś, o czym nie myślimy na co dzień – cena energii to nie tylko koszt paliwa, ale i koszty leczenia chorób wywołanych wdychaniem zanieczyszczonego powietrza – komentuje Jadwiga Emilewicz, minister przedsiębiorczości i technologii. 

REKLAMA

Jak informuje MPiT, wraz z Instytutem Łączności, Instytutem Ochrony Środowiska oraz Instytutem Chemicznej Obróbki Węgla i Polskim Alarmem Smogowym rozpoczęło prace nad projektem ZONE, czyli „Zintegrowanym systemem wsparcia polityki i programów ograniczenia niskiej emisji”. Jedną ze ścieżek badawczych tego projektu ma być opracowanie lepszej metody pomiaru kosztów zdrowotnych niskiej emisji, co pomoże lepiej kształtować politykę publiczną w tym obszarze.

Resort przedsiębiorczości w najbliższych dniach ma podpisać umowę z Narodowym Centrum Badań i Rozwoju w ramach inicjatywy Gospostrateg, po to, aby rozpocząć i zrealizować ten projekt w ciągu półtora roku. W ramach ścieżki badawczej dotyczącej kwestii zdrowotnych przeprowadzone zostaną między innymi badania płuc na bardzo szerokiej próbie 25 tys. osób zamieszkujących 9 polskich miejscowości ze znacznymi przekroczeniami stężenia szkodliwych substancji pochodzących z niskiej emisji.

gramwzielone.pl

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o