Eksperci wskazują standardy urządzeń dla programu „Czyste powietrze”

Eksperci wskazują standardy urządzeń dla programu „Czyste powietrze”
Wagner Solar press

Stowarzyszenie Producentów i Importerów Urządzeń Grzewczych (SPIUG) oraz Polska Organizacja Rozwoju Technologii Pomp Ciepła (PORT PC) podkreślają konieczność przyjęcia odpowiednich standardów w zakresie urządzeń grzewczych mających podlegać dofinansowaniu w rządowym programie „Czyste powietrze”, którego start zapowiadany jest na najbliższy piątek.

W ramach programu „Czyste powietrze” finansowany ma być m.in. zakup i montaż efektywniejszych i bardzie ekologicznych źródeł ciepła w domach jednorodzinny – w tym pomp ciepła czy kolektorów słonecznych (dodatkowa możliwość to uzyskanie preferencyjnej pożyczki na fotowoltaikę).

SPIUG i PORT PC proponują stworzenie listy urządzeń spełniających wymagania programu wzorem niemieckiej listy BAFA czy listy opracowanej przez władze województwa małopolskiego.  

REKLAMA

Obie organizacje zauważają, że zamieszanie co do wyboru urządzeń grzewczych i stosowania kryteriów, jakie mają spełniać, może utrudnić efektywną realizację programu „Czyste powietrze”, a proponowane rozwiązanie zapewniłoby transparentność procedur przyznawania wsparcia dla poszczególnych inwestycji w zakresie doboru urządzeń grzewczych.

SPIUG i PORT PC proponują m.in., aby w programie uwzględnić – bez żadnych wyjątków – tylko kotły na paliwa stałe, które spełniają wymogi V klasy czystości według normy PN EN 303-5, a także zgodne z wymogami ekoprojektu i rozporządzenia ws. wymagań dla kotłów na paliwa stałe.

Tego typu jednoznaczne postawienie sprawy pozwoli wyeliminować dotychczasowe praktyki panujące na rynku obchodzenia obowiązujących przepisów. Wielu polskich producentów zainwestowało w ostatnich latach dziesiątki milionów złotych w zmianę technologii, spełniając wymagania najwyższej klasy czystości, jednak w dalszym ciągu muszą walczyć na rynku z szarą strefą wprowadzającą do obrotu urządzenia nie spełniające obowiązujących przepisów, przez wykorzystanie różnych tricków i luk w postaci listy wyłączeń – komentują SPIUG i PORT PC, podkreślając, że tę zasadę należy połączyć z wymogiem dotyczącym spalanego paliwa.

Natomiast w zakresie kotłów gazowych i olejowych obie organizacje postulują wprowadzenie wymogów zgodnych z unijnymi przepisami, które jednoznacznie określają jakość urządzeń grzewczych mogących podlegać obrotowi na terenie Unii Europejskiej i w sposób jednoznaczny określają ich oznakowanie oraz sposób podawania parametrów technicznych.

REKLAMA

Zgodnie ze wskazanymi w stanowisku unijnymi rozporządzeniami, każdy z producentów i dystrybutorów takich urządzeń ma choćby obowiązek podawania etykiety określającej klasę energetyczną.

SPIUG i PORT PC rekomendują wprowadzenie do programu „Czyste Powietrze” wymogu posiadania przez dofinansowywane urządzenia grzewcze klasy energetycznej nie niższej niż klasa „A”, a w przypadku pomp ciepła stosowanych do ogrzewania budynków – klasy energetycznej co najmniej „A+”.

Z kolei w przypadku kolektorów słonecznych, które również mogą podlegać dofinansowaniu w tym programie, proponowane jest przyjęcie certyfikacji Solar Keymar – stosowanej już we wcześniejszych programach dofinansowań prowadzonych przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, który ma być kluczową instytucją również w programie „Czyste powietrze”. Ponadto w przypadku kolektorów zasadne jest – zdaniem SPIUG i PORT PC – przyjęcie kryterium uzysku energii, a nie ich powierzchni. 

Obie instytucje podkreślają w końcu potrzebę kontroli, której brak „prowadzi do wielu zaniedbań, a nawet sytuacji patologicznych, gdy w niektórych programach wspierane są urządzenia nie posiadające podstawowych dokumentów takich jak karta produktu czy etykieta energetyczna”.

gramwzielone.pl

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.