Program „Czyste powietrze” wystartuje już w tym tygodniu

Program „Czyste powietrze” wystartuje już w tym tygodniu
Fot. KPRM, flickr cc

W najbliższy piątek, 7 września, premier Mateusz Morawiecki ma oficjalnie zainaugurować realizację programu „Czyste Powietrze”. Natomiast już jutro Ministerstwo Środowiska ma rozpocząć kampanię edykacyjną na temat możliwości walki z niską emisją, która będzie prowadzona we wszystkich gminach w Polsce.

Trzema filarami rządowego programu poprawy jakości powietrza mają być wymagania dla kotłów na paliwa stałe, normy jakościowe dla paliw stałych oraz wsparcie finansowe kierowane do właścicieli domów jednorodzinnych.

Wstępem do realizacji programu „Czyste powietrze” było podpisanie w czerwcu br. porozumienia między Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz 16 wojewódzkimi funduszami ochrony środowiska i gospodarki wodnej, a także Bankiem Ochrony Środowiska. Te podmioty mają wspólnie wdrażać mechanizmy zakładające dofinansowanie inwestycji w poprawę stanu powietrza.

REKLAMA

Preferencje finansowe w ramach rządowego programu “Czyste powietrze” mają objąć również instalację odnawialnych źródeł energii. Więcej na ten temat w artykule: Dofinansowanie w programie „Czyste powietrze”. Warunki dla kolektorów, PV i pomp ciepła.

Na realizację programu związanego z ochroną powietrza i poprawą jego jakości w domach jednorodzinnych rząd chce wydać aż 103 mld zł, a łączny koszt inwestycji ma wynieść 132,8 mld zł – to założona suma budżetu programu i wkładu własnego beneficjentów.

Finasowanie w formie dotacji ma wynieść w sumie 63,3 mld zł, a w formie pożyczek 39,7 mld zł. Wysokość dofinansowania w przypadku dotacji ma się wahać od 40 do 90 proc. kosztów kwalifikowanych – w zależności od dochodu na osobę w gospodarstwie domowym.  

Właściciele domów, których dochody są najniższe, mieliby otrzymać do 90 proc. dotacji na realizację przedsięwzięć finansowanych w ramach programu. Maksymalne koszty kwalifikowane przewidziane do wsparcia dotacyjnego wynoszą 53 tys. zł.

Dofinansowanie dla bardziej zamożnych właścicieli domów ma być oferowane w ramach ulgi termomodernizacyjnej w wysokości do 53 tys. zł. Projekt odpowiednich zmian w przepisach podatkowych przedstawiło już Ministerstwo Finansów. Więcej o założeniach tego mechanizmu w artykule: Ulga na termomodernizację od początku 2019 r.

REKLAMA

Ponadto z inicjatywy Ministerstwa Środowiska wdrożone zostaną przedsięwzięcia edukacyjno-informacyjne, mające podnieść świadomość społeczeństwa w zakresie problematyki ochrony i jakości powietrza oraz warsztaty szkoleniowe z pisania wniosków.

Jutro ma wystartować ogólnopolska, ujednolicona kampania edukacyjna prowadzona we wszystkich 2453 gminach w Polsce.

Jak informuje NFOŚiGW, wsparciem w zarządzaniu programem będzie standaryzowany system IT dla wszystkich wojewódzkich funduszy ochrony środowiska i gospodarki wodnej interaktywny portal beneficjenta.

Efekty ekologiczne i energetyczne oraz postęp w realizacji programu mają być mierzone i oceniane przez wojewódzkie fundusze ochrony środowiska i gospodarki wodnej oraz wojewódzkie inspektoraty ochrony środowiska. Syntezę działań ma przedstawić Główny Inspektor Ochrony Środowiska poprzez pomiary Państwowego Monitoringu Środowiska oraz ocenę jakości powietrza w strefach.

W obszarze poprawy jakości powietrza rząd wdraża też pilotażowy program „Stop Smog”, który jest realizowany w 33 miastach wskazanych w raporcie Światowej Organizacji Zdrowia (WHO). Ten program jest prowadzony przez samorządy lokalne, a źródłem wsparcia mają być środki zapisane w ustawie o termomodernizacji i remontach.

Walkę z niską emisją mają wspierać też działania dotyczące czystego transportu. W tym zakresie NFOŚiGW jest operatorem Funduszu Niskoemisyjnego Transportu, którego wdrożenie jest efektem podpisanej w połowie lipca br. przez prezydenta nowelizacji ustawy o biokomponentach i biopaliwach ciekłych. Ta ustawa przewiduje wprowadzenie nowej opłaty doliczanej do ceny paliwa, mającej finansować inwestycje w ekologiczny transport. Więcej na ten temat w artykule: Prezydent podpisał nowelizację ustawy o biopaliwach.

gramwzielone.pl

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o