Ponad 6 tys. wniosków w programie „Czyste powietrze”

Ponad 6 tys. wniosków w programie „Czyste powietrze”
Kazimierz Kujda, prezes NFOŚiGW. Fot. NFOŚiGW.

Jak zapewnia Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, uruchomiony w ubiegłym miesiącu program „Czyste powietrze” spotyka się z bardzo dobrym odbiorem. W ciągu niespełna miesiąca złożono ponad 6,2 tys. wniosków o dofinansowanie. Najwięcej wniosków złożono w województwach mazowieckim, śląskim i pomorskim.

Z ponad 6,2 tys. złożonych wniosków najwięcej przyjęły wojewódzkie fundusze w Katowicach (824), Warszawie (701) oraz Gdańsku (631).

Na terenie całej Polski prowadzone są spotkania informacyjne. Jak zapewnia Fundusz, kampania edukacyjna obejmująca wszystkie 2453 gminy przynosi wymierne efekty – na portalach beneficjenta wojewódzkich funduszy zarejestrowało się około 200 tys. osób, część z nich już złożyła wnioski.

REKLAMA

Uruchomienie naboru wniosków spotkało się z bardzo dobrym odzewem społecznym, o czym świadczy rosnąca z dnia na dzień  liczba składanych w regionach wniosków – mówi prezes Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej Kazimierz Kujda.

Budżet programu „Czyste Powietrze” opiewa na 103 mld zł. Beneficjenci mogą otrzymać dotacje pokrywające od 30 do 90 proc. kosztów kwalifikowanych oraz pożyczki do 100 proc. kosztów. Maksymalna wartość kosztów kwalifikowanych przedsięwzięcia, od których liczona jest wysokość dotacji, wynosi 53 tys. zł. Zakłada się, że program wesprze do 2029 r. około 4 mln właścicieli (lub współwłaścicieli) domów w Polsce.

REKLAMA

W programie można również starać się o finansowanie na domowe instalacje odnawialnych źródeł energii. Dofinansowanie może objąć m.in. montaż pomp ciepła, kolektorów słonecznych czy mikroinstalacji fotowoltaicznych, jednak w przypadku kolektorów i fotowoltaiki będzie można skorzystać tylko z preferencyjnej pożyczki. Więcej o warunkach dofinansowania na OZE w artykule: Dofinansowanie w programie „Czyste powietrze”. Warunki dla kolektorów, PV i pomp ciepła.

Realizowane przez Ministerstwo Środowiska i NFOŚiGW programy dotyczące finansowania OZE, ekologicznych paliw węglowych, adaptacji miast do zmian klimatu zostaną omówione podczas poznańskich targów Pol-Eco-System, które odbędą się w dniach 23-25 października br.

Portal Gramwzielone.pl jest patronem medialnym targów Pol-Eco-System.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.