Warszawa: 300 mln zł na walkę ze smogiem

Warszawa: 300 mln zł na walkę ze smogiem
Justyna Glusman. Fot. Urząd m.st. Warszawy

W tym roku stolica ma przeznaczyć na walkę ze smogiem 30 mln zł. W 2020 r. kwota ma być dwa razy wyższa, a w kolejnych dwóch latach wyniesie łącznie 210 mln zł. Koordynacją działań antysmogowych w warszawskim magistracie zajmie się nowo powołane Biuro Ochrony Powietrza i Polityki Klimatycznej.

Urząd miasta stołecznego Warszawy zapewnia, że w ciągu najbliższych czterech lat stolica przeznaczy 300 mln zł na walkę ze smogiem. Koordynacją działań antysmogowych ma się zająć powołane właśnie Biuro Ochrony Powietrza i Polityki Klimatycznej.

Dotychczas zadania w zakresie ochrony powietrza i zmian klimatu były podzielone pomiędzy różne miejskie jednostki. Teraz ich realizacją zajmie się nowe Biuro Ochrony Powietrza i Polityki Klimatycznej.

REKLAMA

– Nowa jednostka ułatwi koordynację działań, które przyczynią się do lepszej jakości powietrza w stolicy. Troska o zdrowie mieszkańców i środowisko jest jednym z naszych priorytetów. Mieszkańcy otrzymają od nas pomoc finansową przy wymianie pieca, a także wsparcie podczas ubiegania się o miejskie dotacje – mówi Justyna Glusman, miejska dyrektorka koordynatorka ds. zrównoważonego rozwoju i zieleni.

Biuro Ochrony Powietrza i Polityki Klimatycznej ma się zająć aktualizacją danych o starych piecach i innych indywidualnych źródłach ciepła, wsparciem mieszkańców przy wymianie nieekologicznego systemu ogrzewania, rozbudową oraz zarządzaniem Warszawskim Indeksem Powietrza, a także edukacją mieszkańców.

– Integrujemy specjalistów. Zespół utworzą pracownicy z różnych jednostek miasta, którzy do tej pory zajmowali się jakością powietrza, zarówno w kontekście zmian klimatycznych, jak i występowaniem pyłów m.in. PM2,5 i PM10. Pełna inwentaryzacja indywidualnych źródeł ciepła, podłączenie budynków do sieci ciepłowniczej lub gazowej oraz nadzór wszystkich innych działań na rzecz czystszego powietrza to wyzwania, które będę osobiście nadzorować. Robimy kolejny ważny krok dla ochrony środowiska w Warszawie – dodaje Justyna Glusman.

REKLAMA

W najbliższych tygodniach miasto ma ogłosić przetarg na trzy nowe stacje monitorowania powietrza. Jedna będzie przy ul. Grochowskiej (Praga-Południe), druga na ul. Filtrowej (Ochota), a trzecia w Pruszkowie. Dodatkowo w tym roku planowany jest zakup blisko 140 czujników – w tym 98 w Warszawie i 38 na terenie aglomeracji, monitorujących podstawowe zanieczyszczenia pyłami PM2,5 i PM10. Po rozbudowie systemu, wskazania z tych czujników będą w czasie rzeczywistym pokazywane na miejskich nośnikach, w komunikacji publicznej oraz w Internecie.

W tym roku stolica przeznaczy 30 mln zł na walkę ze smogiem. W 2020 r. kwota będzie dwa razy wyższa, a w kolejnych dwóch latach na ten cel zostanie przeznaczone łącznie 210 mln zł.

Pieniądze zostaną wydane m.in. na likwidację starych pieców, przyłączenie kolejnych budynków do miejskiej sieci ciepłowniczej i gazowej, modernizacje oświetlenia oraz dofinansowywanie odnawialnych źródeł energii . Działania w zakresie zazieleniania Warszawy i modernizacji transportu będą realizowane z dodatkowych budżetów współpracujących jednostek. 

Warszawski magistrat wylicza, że wymiana pieca średnio kosztuje 12 tys. zł i do tej kwoty została w stolicy podniesiona wysokość dotacji dla osób indywidualnych. Jednocześnie nie będzie kryterium dochodowego. W planach są również liczne udogodnienia dla mieszkańców chcących składać wnioski, takie jak pomoc przy wypełnianiu dokumentów czy uproszczona ścieżka przyznawania pieniędzy. Stołeczni doradcy mają wspierać mieszkańców na każdym etapie procesu pozyskiwania środków.

Warszawski magistrat prowadzi obecnie kolejny nabór wniosków na dotacje, które mieszkańcy stolicy mogą przeznaczyć na inwestycje m.in. w odnawialne źródła energii. Więcej na ten temat w artykule: Coraz więcej wniosków o dotacje na domowe instalacje OZE w Warszawie.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.