Dofinansowanie na polskie technologie wodorowe

Dofinansowanie na polskie technologie wodorowe
Jarosław Gowin. Fot. MRPiT

Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii wspólnie z Ministerstwie Klimatu i Środowiska zaprasza do zgłaszania projektów z obszaru technologii i systemów wodorowych, których realizacja będzie możliwa dzięki uzyskaniu pomocy publicznej w ramach unijnego mechanizmu IPCEI. Wierzymy, że wodór i technologie na nim oparte są szansą na skok cywilizacyjny i nie wolno nam tej szansy zaprzepaścićpodkreśla minister rozwoju Jarosław Gowin. Aplikacje można składać jedynie do 26 marca.

Realizacja projektów będzie możliwa w oparciu o udzieloną pomoc publiczną w ramach IPCEI (Important Projects of Common European Interest). Ministerstwo Rozwoju Pracy i Technologii przeprowadziło już wstępny nabór na koncepcje takich projektów, aby ocenić potencjał naszych firm do ich realizacji w tej formule.

Projekty złożone w ramach IPCEI powinny charakteryzować się wysokim poziomem innowacyjności, pozytywnym wpływem na środowisko, jednocześnie przyczyniając się do wzrostu konkurencyjności całego europejskiego przemysłu.

REKLAMA

Przewidywana do zastosowania technologia powinna wpisywać się w założenia nowej strategii przemysłowej Unii Europejskiej, a także w Europejski Zielony Ład oraz dawać podstawy do przemysłowego wdrożenia.

Projekt powinien umożliwić osiągnięcie długotrwałej rentowności w przewidywalnej perspektywie czasowej. Korzyści płynące z projektu nie powinny ograniczać się tylko do danego przedsiębiorstwa lub sektora, powinny również tworzyć podstawy dla budowy nowego łańcucha wartości w UE i oddziaływać na rozwój w innych jego ogniwach.

Ministerstwo Rozwoju Pracy i Technologii zaznacza, że uzyskanie przez projekt statusu IPCEI daje szansę na wsparcie, które nie jest ograniczone obowiązującymi regułami udzielania pomocy publicznej – dofinansowanie projektu odbywa się poprzez jego indywidualną notyfikację w KE. Dodatkowo projekt powinien zakończyć się opracowaniem technologii w pełni gotowej do komercjalizacji.

Wybór projektów na etapie krajowym nie jest jednoznaczny z przyznaniem dofinansowania. Wybór projektu na tym etapie rozpoczyna formalną procedurę na poziomie Komisji Europejskiej celem nadania mu statusu IPCEI i tym samym umożliwienia rozpoczęcie krajowej procedury konkursowej na jego finansowanie przez państwo członkowskie.

REKLAMA

Projekty IPCEI mogą uzyskać pomoc w wysokości do 100 proc. luki finansowej liczonej dla szerokiego zakresu kosztów kwalifikowanych – dzisiejsze reguły pomocy publicznej zakładają maksymalne poziomy wsparcia zależne od państwa.

Koszty kwalifikowane obejmują fazę RDI (Research, Development and Innovation) oraz – co jest unikalne w Unii Europejskiej – fazę FID (First Industrial Deployment), czyli skalowanie rozwiązania poprzedzające masową produkcję, ale wymagające także prac badawczych. 

Minister klimatu i środowiska Michał Kurtyka, podkreśla, że uzyskanie statusu IPCEI dodatkowo wesprze polskich przedsiębiorców w wyścigu technologicznym, z jakim mamy obecnie do czynienia w zakresie innowacyjnych metod produkcji, transportu i wykorzystania wodoru. – Polska ma dobrą pozycję startową w tym wyścigu i potencjał realizacji projektów ważnych dla całej Wspólnoty – zapewnia Michał Kurtyka.

– Wodór wesprze realizację celów przyjętej niedawno Polityki energetycznej Polski do 2040 r., w szczególności w zakresie wspierania rozwoju odnawialnych źródeł energii. Zależy nam, aby jak najwięcej polskich projektów wodorowych podjęło ten wysiłek i uzyskało status ważnego projektu stanowiącego przedmiot wspólnego europejskiego zainteresowania – dodaje wiceminister klimatu i środowiska, pełnomocnik rządu ds. odnawialnych źródeł energii Ireneusz Zyska.

Mechanizm IPCEI został zastosowany w 2019 r. również do projektów z obszaru cyklu życia ogniw i baterii. Rozpoczęto już realizację pierwszego polskiego przedsięwzięcia z tego obszaru.

Chodzi o projekt recyklingu baterii  litowo-jonowych, zgłoszony przez firmę Elemental Strategic Metals, która otrzymała na ten cel z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju dofinansowanie warte aż 332 mln zł. To najwyższe w historii dofinansowanie przyznane przez NCBR.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.