Na Podkarpaciu powstanie centrum rozwoju technologii wodorowych

Na Podkarpaciu powstanie centrum rozwoju technologii wodorowych
Mateusz Morawiecki

Podkarpacka Dolina Wodorowa ma być elementem szerszego systemu mającego na celu rozwój krajowego potencjału produkcji i wykorzystania wodoru. W planie rządu jest uruchomienie jeszcze przynajmniej czterech tego rodzaju centrów rozwoju technologii wodorowych. 

Obecnie rząd ma finalizować prace nad dokumentem o nazwie Polska Strategia Wodorowa do 2030 r., która ma wyznaczyć cel m.in. osiągnięcia mocy instalacji służących do produkcji wodoru z wykorzystaniem niskoemisyjnych źródeł, procesów i technologii dla potrzeb produkcji wodoru i jego pochodnych na poziomie 2 GW, w tym w szczególności instalacji elektrolizerów; a ponadto rozpoczęcia eksploatacji 800-1000 nowych autobusów wodorowych, w tym wyprodukowanych w Polsce, a także budowy co najmniej 32 stacji tankowania i bunkrowania wodoru.

W dokumencie ma się pojawić zapis o uruchomieniu co najmniej 5 dolin wodorowych – centrów kompetencji w procesie wdrażania gospodarki wodorowej, integracji sektorów i transformacji klimatycznej przemysłu.

REKLAMA

Ministerstwo Klimatu i Środowiska wskazuje, że dolina wodorowa ma być miejscem, w którym będą produkowane ogniwa paliwowe, autobusy wodorowe, a niskoemisyjny wodór będzie wykorzystywany na szeroką skalę.

Jedna z tego rodzaju dolin powstanie na Podkarpaciu. List intencyjny w sprawie powołania Podkarpackiej Doliny Wodorowej został podpisany wczoraj w Jasionce pod Rzeszowem podczas uroczystości z udziałem premiera Mateusza Morawieckiego.

– Nadrzędnym celem rządu jest budowa i rozwój polskiej gospodarki opartej o wodór. Pozwoli to osiągnąć neutralność klimatyczną, utrzymać konkurencyjność polskiej gospodarki, a przy tym wykorzystać naszą obecną, wiodącą rolę producenta wodoru. Stojąca przed nami transformacja energetyczna niesie szanse rozwoju dla całych regionów – powiedział Mateusz Morawiecki.

REKLAMA

Jak dodał szef rządu, budowa gospodarki wodorowej opierać się będzie na systemie dolin wodorowych, które zgodnie ze strategią wodorową Unii Europejskiej mają stać się elementem Europejskiego Ekosystemu Wodorowego.

W ramach Podkarpackiej Doliny Wodorowej mają być rozwijane m.in. technologie produkcji wodoru w procesie elektrolizy z wykorzystaniem nadwyżek energii produkowanej z odnawialnych źródeł.

– Doliny wodorowe powinny łączyć możliwie największą liczbę ogniw łańcucha wartości, kładąc szczególny nacisk na rozwój projektów badawczo-rozwojowych oraz inwestycyjnych, w kierunku zaspokojenia maksymalnej ilości potrzeb odbiorców równolegle w wielu obszarach. W ten sposób powinien powstać skoordynowany i zintegrowany ekosystem powiązań umożliwiający rozwój technologii, wiedzy, badań i biznesu. Podkarpacka Dolina Wodorowa doskonale wpisuje w te działania, zapewniając wzmocnienie lokalnego potencjału gospodarczego – powiedział wczoraj w Jasionce minister klimatu Michał Kurytka.

Resort klimatu podkreśla, że w ramach Krajowego Planu Odbudowy środki na projekty wodorowe sięgną 800 mln euro, a realizacja inwestycji w tym zakresie będzie możliwa dzięki uzyskaniu pomocy publicznej w ramach mechanizmu Komisji Europejskiej o nazwie Ważne Projekty Stanowiące Przedmiot Wspólnego Europejskiego Zainteresowania, z których dwa mają być częściowo realizowane w województwie podkarpackim przez Tauron i Polenergię.

 redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.