ZE PAK z unijnym grantem na wodór z fotowoltaiki

ZE PAK z unijnym grantem na wodór z fotowoltaiki
Enertrag

Komisja Europejska przyznała dofinansowanie w wysokości 118 mln euro na innowacyjne projekty związane z niskoemisyjną energetyką. Na liście beneficjentów jest ZE PAK, który pozyskał unijne wsparcie na uruchomienie produkcji wodoru z wykorzystaniem energii elektrycznej mającej pochodzić głównie z elektrowni fotowoltaicznej.

Dofinansowanie przyznane z programu o nazwie Innovation Fund, którego celem jest wsparcie komercjalizacji innowacyjnych technologii w energetyce, które wpisują się w cel dekarbonizacji unijnej gospodarki.

Teraz Komisja Europejska ogłosiła przyznanie z tego programu 118 mln euro w postaci grantów, które zasilą realizację 32 projektów.  

REKLAMA

Wsparcie uzyskają projekty mające na celu wprowadzenie na rynek technologii niskoemisyjnych w sektorach energochłonnych, wodoru, magazynowania energii i energii odnawialnej.

Na liście są dwa projekty z Polski. Pierwszy został zgłoszony przez szwedzki Northvolt. W tym przypadku unijne pieniądze zasilą produkcję magazynów energii, która ma ruszyć w polskim zakładzie Northvolt w Gdańsku.

Drugi polski projekt na liście beneficjentów Innovation Fund został zgłoszony przez grupę energetyczną ZE PAK, która przy wsparciu unijnych pieniędzy uruchomi elektrolizer PEM o mocy 5 MW służący do produkcji wodoru z wykorzystaniem energii ze źródeł odnawialnych. Unijny grant wyniesie 4,5 mln euro.

O ile wcześniej ZE PAK informował, że produkcja wodoru będzie zasilana energią pochodzącą z należącej do niego elektrowni biomasowej, to w komunikacie Komisji Europejskiej jest mowa o zasilaniu elektrolizera w 60-procentach energią wytwarzaną na miejscu z fotowoltaiki.

W ogłoszonych przez ZE PAK planach jest budowa nawet 10 elektrolizerów, każdy o mocy 5 MW.

REKLAMA

ZE PAK jest obecnie w trakcie budowy farmy fotowoltaicznej o mocy 70 MW. Po uruchomieniu elektrownia PV zlokalizowana w wielkopolskiej gminie Brudzew będzie największym tego typu obiektem w Polsce. 

Instalacja, której budowę dofinansuje Komisja Europejska, ma wytwarzać w skali roku 710 ton wodoru rocznie.

Inwestor ma zapewnić 96-procentową redukcję emisji CO2 przy produkcji wodoru w porównaniu do wytwarzania H2 w konwencjonalnych procesach.

Wodór produkowany przez ZE PAK ma być wykorzystywany w sektorze transportowym.

Umowy o dofinansowanie z Innovation Fund powinny zostać sfinalizowane w czwartym kwartale 2021 r., co umożliwi Komisji przyjęcie odpowiedniej decyzji o udzieleniu dotacji i rozpoczęcie wypłacania dotacji. Zamknięcie finansowe projektów powinno nastąpić w ciągu czterech lat.

W sumie w latach 2020-2030 Komisja Europejska chce przyznać w ramach Innovation Fund dofinansowanie w łącznej wysokości około 20 mld euro. Finalny budżet tego programu ma zależeć od kształtowania się cen uprawnień do emisji CO2.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.