RWE zbuduje elektrolizer za 30 mln euro

RWE zbuduje elektrolizer za 30 mln euro
fot. RWE

Elektrolizer o mocy 14 MW, który powstanie w Lingen, ma odegrać kluczową rolę w strategii wodorowej RWE. Niemiecka grupa energetyczna ma apetyt na 2 GW mocy własnych elektrolizerów do 2030 roku.

Koncern Energetyczny RWE zbuduje w Lingen, w północno-zachodnich Niemczech, testową instalację do elektrolizy, zasilaną energią pozyskiwaną z elektrowni wiatrowych. W produkcję ekologicznego wodoru przedsiębiorstwo zainwestuje w ramach tego pilotażowego projektu 30 mln euro. Na jego realizację otrzymało również dotację od kraju związkowego Dolna Saksonia – w wysokości 8 mln euro.

Elektrolizer o mocy 14 MW ma powstać na terenie elektrowni Emsland. Rozpoczęcie budowy wstępnie zaplanowano na czerwiec br.

REKLAMA

W pilotażowym zakładzie przetestowane zostaną w warunkach przemysłowych dwie technologie. Za pierwszą z nich odpowiadać będzie drezdeńska firma Sunfire, która zainstaluje na terenie zakładu elektrolizer alkaliczny (AEM) o mocy 10 MW. Z kolei firma Linde zbuduje elektrolizer z membraną elektrolitowo-polimerową (PEM) o mocy 4 MW.

Elektrolizer RWE w Lingen

źródło: RWE

240 kg wodoru na godzinę

Według założeń od wiosny 2023 roku elektrolizer w Lingen pozwoli wyprodukować do 290 kg ekologicznego wodoru na godzinę. Okres próbny obejmuje 3 lata, z możliwością przedłużenia o kolejny rok.

REKLAMA

RWE planuje wprowadzać ekologiczny wodór do publicznej sieci albo mieszać go z paliwem dostarczanym do turbin gazowych.

Inwestycja w Lingen ma być kluczowa w strategii RWE dotyczącej wodoru. Niemiecka grupa prowadzi projekt GET H2, który przewiduje zbudowanie w tym miejscu do 2024 roku zakładu elektrolizy o mocy 100 MW, a następnie rozbudowanie go do 300 MW w kolejnych 2 latach.

Poza tym RWE planuje do 2024 roku postawić turbinę gazową przystosowaną do spalania wodoru, we współpracy z firmą Kawasaki.

Jak zapowiada Sopna Sury, COO ds. wodoru w RWE Generation: – Do 2030 roku RWE stworzy 2 GW własnej mocy elektrolizy, aby produkować ekologiczny wodór.  

Według informacji koncernu jest on już zaangażowany w ponad 30 projektów wodorowych. Jednym z nich jest H2opZee prowadzony w joint venture z firmą Neptune Energy. Zakłada on uruchomienie elektrolizerów o mocy 300–500 MW przy farmach wiatrowych w holenderskiej części Morza Północnego. Istniejąca infrastruktura przesyłowa, która ma być uwzględniona w tym projekcie, ma umożliwić wykorzystanie elektrowni wiatrowych o mocy nawet 10–12 GW.

Barbara Blaczkowska

barbara.blaczkowska@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.