Iberdrola uruchomiła ogromny zakład produkcji ekologicznego wodoru

Iberdrola uruchomiła ogromny zakład produkcji ekologicznego wodoru
fot. Iberdrola

W Puertollano w Hiszpanii zainaugurowano działalność fabryki ekologicznego wodoru zasilanej przez farmę fotowoltaiczną o mocy 100 MW. Jak twierdzi Iberdrola, właściciel obiektu, jest to największy w Europie zakład produkujący zielony wodór do zastosowań przemysłowych.

Hiszpański gigant energetyczny Iberdrola oficjalnie otworzył zakład wytwarzania ekologicznego wodoru o zdolności produkcyjnej do 3 tys. ton rocznie. Produkowany w nim surowiec przeznaczony będzie dla producenta nawozów i chemikaliów – grupy Fertiberia z siedzibą w Puertollano. Dzięki temu zmniejszy ona zapotrzebowanie na gaz ziemny i będzie pierwszą europejską firmą w swojej branży o tak dużym doświadczeniu w wytwarzaniu zielonego amoniaku. 

Zakład w Puertollano zasilany jest energią pochodzącą z farmy fotowoltaicznej – wykorzystującej moduły dwustronne – o mocy 100 MW oraz systemu magazynowania energii, bazującego na akumulatorach litowo-jonowych, o pojemności 20 MWh. Farma PV wytwarzać ma około 156 tys. MWh energii elektrycznej rocznie.

REKLAMA

Nowo otwarta fabryka wodoru Iberdroli to obiekt zeroemisyjny. Wykorzystanie energii odnawialnej przy produkcji wodoru pozwoli uniknąć emisji 78 tys. ton CO2 rocznie.

W inauguracji działalności fabryki ekologicznego wodoru w Puertollano uczestniczyli król Hiszpanii Felipe VI oraz przedstawiciele hiszpańskiego rządu i lokalnych władz.

Rozwój regionu dzięki inwestycji wartej 150 mln euro

REKLAMA

Całkowity koszt inwestycji w Puertollano hiszpańskie przedsiębiorstwo energetyczne szacuje na 150 mln euro. Ignacio Galán, CEO Iberdroli, wyjaśnił podczas otwarcia, że zakład wraz z towarzyszącymi mu instalacjami OZE to początek realizacji długofalowego planu, którego celem jest zastąpienie importowanego gazu zielonym wodorem w produkcji amoniaku do nawozów. 

Ponadto budowa jest impulsem do rozwoju gospodarczego regionu. Ma się przyczynić do powstania ponad tysiąca miejsc pracy i zaangażuje w łańcuch dostaw około 80 lokalnych firm.

Iberdrola planuje też nowy projekt – wykorzystania w przyszłości ciepła odpadowego wytwarzanego w elektrowni wodorowej w wyniku procesu elektrolizy do stworzenia w gminie w 100 proc. ekologicznej sieci ciepłowniczej. Byłaby to dla firmy pionierska inicjatywa, która pozwoliłaby zmniejszyć zużycie paliw kopalnych przy ogrzewaniu miasta.

Otwarta fabryka w Puertollano jest pierwszym etapem planu Iberdroli, który zakłada, że koncern do 2027 roku będzie produkował rocznie 40 tys. ton zielonego wodoru. Realizacja projektu o tak dużej skali uzależniona jest od uzyskania wsparcia publicznego, które obecnie ma być przedmiotem analiz Komisji Europejskiej.  

Barbara Blaczkowska

barbara.blaczkowska@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.