Ogromne elektrolizery w Niemczech zasili energia z morskich wiatraków

Ogromne elektrolizery w Niemczech zasili energia z morskich wiatraków
fot. RWE

ITM Power podpisał z Linde Engineering kontrakty na dostawy dwóch ogromnych elektrolizerów – każdy o mocy 100 MW. Mają one być zainstalowane na terenie zarządzanym przez koncern RWE w Lingen, a zasili je energia z morskich wiatraków pracujących na Morzu Północnym.

Jak informuje ITM Power, to będą największe pracujące na świecie elektrolizery PEM. Realizacja zakontraktowanych dwóch projektów ma być kamieniem milowym na drodze ITM Power do masowej produkcji swoich urządzeń.

Oba objęte umową elektrolizery zostaną zainstalowane w Lingen  Niemczech, na terenie RWE. Ten niemiecki koncern w ramach swojej strategii Growing Green w listopadzie 2021 roku ogłosił, że zamierza do 2030 roku uruchomić elektrolizery o mocy co najmniej 2 GW do wytwarzania zielonego wodoru.  

REKLAMA

W grudniu 2021 roku ITM Power i Linde Engineering (mniejszościowy udziałowiec ITM) zostały wstępnie wybrane przez RWE jako dostawcy pierwszych dwóch instalacji o mocy 100 MW w ramach projektu GET H2 Nukleus w Lingen.

Jesteśmy dumni i zaszczyceni, że zostaliśmy wybrani na dostawcę elektrolizerów do tego ważnego projektu. Strategicznie pozwala nam to z pewnością i determinacją przejść do produkcji masowej – powiedział Dennis Schulz, dyrektor generalny ITM Power.

Plany RWE

Jak informuje RWE, według założeń przyjętych dla projektu pierwsze 100 MW zacznie być wykorzystywane do produkcji wodoru w 2024 roku, kolejne 100 MW – w 2025 oku.

REKLAMA

Składając to zamówienie, zwiększamy nasze zaangażowanie finansowe, aby dotrzymać docelowych terminów dla GET H2. Jesteśmy zdeterminowani, aby wnieść wymierny wkład w rozbudowę gospodarki wodorowej, oddając do użytku naszą elektrownię na czas, i czekamy na potwierdzenie z Brukseli – powiedziała Sopna Sury, dyrektor ds. produkcji wodoru w RWE.

GET H2 to jeden z najbardziej zaawansowanych projektów wodorowych w Niemczech. RWE planuje do 2026 roku osiągnąć w Lingen łącznie 300 MW mocy w elektrolizerach. W 2024 roku planuje uruchomić pierwszy z dwóch zamówionych 100-MW elektrolizerów na terenie swojej elektrowni gazowej w Lingen. Drugi zakład ma ruszyć rok później. 

Koncern wciąż czeka na decyzję Komisji Europejskiej w sprawie finansowania inwestycji jako tzw. projektu wspólnego zainteresowania (Important Projects of Common European Interest, IPCEI). Już teraz jednak zdecydował się na złożenie zamówienia, żeby dostawca zdążył z produkcją urządzeń i żeby możliwe było utrzymanie założonych terminów oddania elektrolizerów do eksploatacji.

 – W procedurze IPCEI potrzebujemy teraz jasnych decyzji Komisji Europejskiej tak szybko, jak to możliwe. Tylko wtedy możemy kontynuować planowanie i podjąć ostateczną decyzję inwestycyjną – podkreśliła Sopna Sury.

Barbara Blaczkowska

barbara.blaczkowska@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.