REKLAMA
 
REKLAMA

Turbina gazowa napędzana wodorem. Trwają testy

Turbina gazowa napędzana wodorem. Trwają testy
fot. Wien Energie

Próby spalania w turbinie gazowej paliwa z domieszką wodoru zakończyły się sukcesem. Partnerzy realizowanego w Wiedniu projektu zainwestują 10 mln euro w kolejne testy.

Od połowy lipca w elektrociepłowni należącej do Wien Energie sprawdzana jest możliwość wykorzystania wodoru do produkcji energii elektrycznej i ciepła przez turbinę gazową. Projekt realizują wspólnie: Wien Energie, Verbund Thermal Power, RheinEnergie oraz Siemens Energy. Testy prowadzone są w jednej z wiedeńskich elektrociepłowni – Donaustadt.

Na początek 15 proc.

Próba operacyjna w Donaustadt trwa od połowy lipca. Wodór jest mieszany ze standardowo wykorzystywanym w elektrociepłowni paliwem – gazem ziemnym. Maksymalny udział wodoru w pracy turbiny gazowej o cyklu kombinowanym w poszczególnych dniach testowych wyniósł 15 proc. W ostatnim tygodniu sierpnia Wien Energie poinformowało o sukcesach pierwszych prób.

REKLAMA

W kolejnych tygodniach przeprowadzone zostaną dalsze testy w celu zebrania większej ilości danych na temat pracy elektrociepłowni przy wykorzystaniu paliwa z domieszką wodoru. Partnerzy projektu zamierzają szczegółowo przeanalizować zgromadzone dane do wiosny 2024 r. Docelowo chcą przeprowadzić certyfikację turbin gazowych pod kątem wykorzystania mieszkanki z 15-proc. udziałem wodoru w codziennej pracy elektrowni.

W następnym etapie zaangażowane w projekt przedsiębiorstwa planują sprawdzić możliwość pracy turbiny gazowej z domieszką H2 na poziomie 30 proc. W testy operacyjne zainwestują oni łącznie około 10 mln euro, dodatkowe 2,6 mln euro pochodzić ma z austriackiego Funduszu Klimatyczno-Energetycznego.

Dzięki przeprowadzeniu testu operacyjnego wodoru pokazujemy, że nie czekamy na inne rozwiązania, ale pracujemy konkretnie nad przekształceniem naszych elektrowni w odnawialne źródła energii. Kiedy tylko test zostanie zakończony, nasze elektrociepłownie będą mogły uzyskać certyfikat pozwalający na wykorzystanie zielonego wodoru. Jedno jest pewne: także w 2040 r. będziemy potrzebowali elektrowni, które mogą być elastycznie wykorzystywane do zaspokojenia potrzeb energetycznych mieszkańców Wiednia. Dlatego w przyszłości chcemy obsługiwać nasze elektrociepłownie w sposób całkowicie neutralny dla klimatu. Próba wodorowa w mieście nad Dunajem przybliża nas do tego celu, ma także znaczenie dla transformacji energetycznej w skali europejskiej i globalnej – wyjaśnia Karl Gruber, dyrektor zarządzający Wien Energie.

Pierwsza na świecie próba na takiej turbinie

Wien Energie zaznacza, że prowadzone testy są pierwszą w skali globalnej próbą zastosowania wodoru w elektrociepłowni z turbiną gazową o cyklu kombinowanym o takiej mocy i wydajności jak w Donaustadt. Moc cieplna instalacji wynosi 350 MWt, a moc elektryczna – 395 MWe. W trybie kombinowanym osiąga ona sprawność ponad 86 proc.

REKLAMA

Podczas testów z zastosowaniem domieszki wodoru turbina gazowa generuje energię elektryczną tak jak podczas standardowej pracy na paliwie gazowym. Wszystkie dane są gromadzone w celu przygotowania założeń do kolejnych prób.

W ubiegłym roku Wien Energie współpracowało z Siemens Energy przy modernizacji turbiny gazowej i przygotowaniu jej do testów. Zainstalowane zostały ulepszone łopatki turbiny, nowy system spalania i sterowania oraz analizator gazu, przystosowano też odpowiednio komorę spalania.

Wodór jest ważnym składnikiem obrotu energią i ciepłem, który będzie coraz częściej wykorzystywany w naszych turbinach gazowych. Istotne jest, aby także istniejące turbiny były przystosowane do zasilania wodorem. Dlatego ten sukces w rzeczywistych warunkach ma dla nas ogromne znaczenie – podkreśla Aleš Prešern, dyrektor zarządzający Siemens Energy Austria.

Jeśli testy prowadzone w Wiedniu zakończą się sukcesem, turbina Siemensa może zostać certyfikowana do regularnej pracy z domieszką wodoru już na początku przyszłego roku.

Wien Energie wylicza, że nawet 15-proc. udział zielonego wodoru w pracy elektrowni Donaustadt pozwoliłby zaoszczędzić około 33 tys. ton emisji CO2 rocznie.

Zastąpienie gazu ekologicznym wodorem jest przedmiotem coraz większego zainteresowania przedsiębiorstw energetycznych. W zeszłym roku o planach przekształcenia elektrowni węglowych w elektrociepłownie gazowe dostosowane do przyszłego wykorzystania wodoru poinformowało przedsiębiorstwo Energie Baden-Württemberg AG (EnBW). Do realizacji projektu wybrane zostało konsorcjum składające się z firm General Electric (GE), Sener i Bonatti.

redakcja@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

REKLAMA
Komentarze

Brak komentarzy
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA