REKLAMA
 
REKLAMA

Pierwsze polskie elektrolizery PEM pokazane w USA

Pierwsze polskie elektrolizery PEM pokazane w USA
Wojciech Skęczek, Simple H2 i Andreas Haller, CEO Quantron AG. Fot. Simple H2

Polski producent elektrolizerów zaprezentował polską wodorową myśl techniczną na targach CES 2024 w Las Vegas.

Simple H2, pierwszy polski producent elektrolizerów PEM, na niedawno zakończonym wydarzeniu CES 2024 w Las Vegas, czyli największych na świecie targach elektroniki i nowych technologii, na stoisku Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu (PAIH) zaprezentował swoje rozwiązania w zakresie wytwarzania zielonego wodoru.

Firma koncentruje się na dostarczaniu kompleksowych rozwiązań w dziedzinie wodoru. Poza produkcją elektrolizerów angażuje się też w rozwój takich rozwiązań jak instalacje do magazynowania i tankowania zielonego wodoru. Jej rozwiązania są opatentowane w Europie, USA i Chinach.

REKLAMA

Simple H2 specjalizuje się także w projektowaniu i tworzeniu magazynów energii. Największy magazyn energii Simple H2 może zgromadzić ponad 40 MWh w jednym module.

Polimerowa membrana jako elektrolit

Simple H2 tworzy elektrolizery typu PEM wykorzystujące jako elektrolit polimerową membranę. Producent zapewnia, że dzięki inwestycjom w prace badawczo-rozwojowe w zakresie materiałów katalizujących, konstrukcji elektrod oraz optymalizacji procesu elektrolizery Simple H2 odznaczają się również wydłużonym czasem życia i dużą elastycznością działania. Z tego powodu idealnie mają nadawać się do integracji z różnymi źródłami energii elektrycznej, np. OZE.

Jak podaje Simple H2, ceny elektrolizerów są uzależnione od wielu czynników, takich jak wybór komponentów czy wielkość urządzenia, a przede wszystkim ostateczna konfiguracja systemu. Większe elektrolizery charakteryzują się niższym kosztem w przeliczeniu na jednostkę produkowanego wodoru.

Firma zwraca szczególną uwagę na optymalizacje i obniżenie kosztów produkcji elektrolizerów. Zarówno duża część komponentów, jak i same urządzenia są wytwarzane w Polsce. Ich cena jest konkurencyjna w porównaniu z analogicznymi elektrolizerami dostępnymi na rynkach zachodnich.

Koszt produkcji wodoru w dużym stopniu zależy natomiast od ceny energii elektrycznej wykorzystywanej do procesu elektrolizy. Optymalnym rozwiązaniem jest wykorzystanie energii pozyskanej ze źródeł odnawialnych. Systemy oferowane przez Simple H2 mają być zoptymalizowane pod kątem kompatybilności z OZE. Elektrolizery mają się cechować wysoką sprawnością, co przekłada się na efektywność konwersji i ostateczny niski koszt produkcji wodoru.

REKLAMA

Co dalej?

Simple H2 zawarło już kilkanaście umów z podmiotami krajowymi czekającymi na przyznanie dotacji, które są warunkiem koniecznym do nabycia elektrolizerów.

Od początku 2024 r. Simple H2 zaczęło ekspansję na rynki zagraniczne, takie jak Indie i USA. Polski producent stale szuka możliwości partnerstwa oraz wsparcia dla swojej technologii. Z tego wynika obecność firmy na targach CES 2024.

Cele firmy w zakresie produkcji elektrolizerów koncentrują się na urządzeniach o mocach do 500 kW, a w planie jest projektowanie urządzeń o mocach powyżej 1 MW. Prace nad tego typu jednostkami mają rozpocząć się już w tym roku.

Simple H2 posiada jeden zakład produkcyjny w województwie świętokrzyskim. Firma złożyła także wniosek o dotacje na budowę nowoczesnego zakładu produkcyjnego, który umożliwi osiągnięcie wolumenu produkcji elektrolizerów na poziomie kilkuset megawatów rocznie.

Producent podjął również decyzję o wejściu na rynek wodorowych ogniw paliwowych. Ten projekt Simple H2 jest w fazie początkowej.

Katarzyna Poprawska-Borowiec

katarzyna.borowiec@gramwzielone.pl 

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

REKLAMA
Komentarze

Brak komentarzy
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA