KE zgodziła się na wielkie francuskie farmy wiatrowe

KE zgodziła się na wielkie francuskie farmy wiatrowe
EDF

Komisja Europejska zaakceptowała publiczną pomoc dla inwestorów, którzy postawią morskie farmy wiatrowe u wybrzeży Francji. Wynegocjowane przez nich stawki za energię będą należeć do najwyższych na globalnym rynku energetyki wiatrowej mimo, że w ubiegłym roku inwestorzy i tak zgodzili się na znaczące zredukowanie zagwarantowanych cen.

Chodzi o projekty morskich farm wiatrowych objęte wsparciem w aukcjach przeprowadzonych przez francuskie władze jeszcze w latach 2012-14.

Inwestorzy, którzy wygrali tamte aukcje, uzyskali prawo do sprzedaży energii – jak na aktualne warunki – po bardzo wysokich cenach.

REKLAMA

W aukcji z 2012 r. na 2 GW wsparciem objęto projekty zgłoszone przez francuski EDF i hiszpańską Iberdrolę, a w aukcji z 2014 r. wygrał inny francuski koncern energetyczny Engie, zyskując prawo do sprzedaży energii z wiatraków o mocy ok. 1 GW. W obu przypadkach zaoferowane ceny wynosiły około 200 euro za MWh.

W wyniku zainicjowanych w ubiegłym roku przez Paryż renegocjacji przyznanych wcześniej gwarancji obniżono przyznane w latach 2012-14 taryfy z poziomu ok. 200 euro/MWh do ok.150 euro/MWh.

Chodzi o nagrodzony w aukcji z 2012 r. i należący obecnie do hiszpańskiej Iberdroli i Eole RES projekt St-Brieuc o mocy 496 MW, a także o należące teraz do EDF, Enbridge i WPD projekty Courseulles-sur-Mer o mocy 450 MW, St-Nazaire o mocy 480 MW i Fecamp o mocy 498 MW.

Renegocjacja warunków sprzedaży energii objęła też dwa projekty o mocy po 496 MW, które zostały zgłoszone w aukcji z 2014 r. W tym przypadku inwestorem jest konsorcjum z udziałem francuskiego koncernu energetycznego Engie.

REKLAMA

Teraz zgodę na przyznanie pomocy publicznej w postaci gwarantowanych na 20 lat taryf na energię wydała Komisja Europejska, oceniając, że francuski system wsparcia dla offshore jest zgodny z unijnym prawem, a przyznana pomoc nie stanowi nadwsparcia.

Budowa pierwszej francuskiej farmy wiatrowej na morzu, objętej przyznanymi na 20 lat taryfami gwarantowanymi, ma ruszyć w tym roku, a uruchomienie produkcji energii zaplanowano na rok 2022.

W ubiegłym miesiącu francuskie władze rozstrzygnęły pierwszą od 2014 roku aukcję dla morskiej energetyki wiatrowej.

Regulator francuskiego rynku energii Commission de régulation de l’énergie (CRE) podał, że cena zaoferowana przez zwycięskie konsorcjum z udziałem EDF wyniosła 44 EUR/MWh.

Wiadomo, że farma wiatrowa powstanie na powierzchni około 50 km2, w odległości kilkunastu kilometrów od wybrzeża na wysokości Dunkierki, a uruchomienie produkcji energii zaplanowano na rok 2022.

Zwycięskie konsorcjum firm EDF, Innogy i Enbridge przyjęło, że na farmę wiatrową złożą się największe na świecie wiatraki o jednostkowej mocy rzędu 12-13 MW.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.