Dom bez rachunków. Dzięki fotowoltaice jest prawie samowystarczalny energetycznie

Okazuje się, że jest to możliwe nawet przy dużym rocznym zapotrzebowaniu na energię elektryczną, wynoszącym 34 MWh. Na terenie jednej z posesji we Wrocławiu powstała instalacja fotowoltaiczna o mocy 49,9 kWp, która zasila m.in. centralę wentylacyjną oraz technologię basenową. To zwycięska realizacja w konkursie na najlepsze instalacje fotowoltaiczne z 2020 roku w konkursie Froniusa w kategorii „Najlepsza instalacja z zarządzaniem energią”.
– Inwestor to osoba niezwykle świadoma korzyści wynikających z wykorzystania odnawialnych źródeł energii. Zajmuje się tym zawodowo, prowadzi aktywną promocję dotycząca propagowania takich technologii oraz sam wykorzystuje je również prywatnie – podkreśla Piotr Mikos, właściciel firmy Sunone, która wykonała nagrodzoną inwestycję w stolicy Dolnego Śląska.
Ze względu na duże zapotrzebowanie na energię elektryczną, wynoszące 34 MWh w skali roku i wynikające m.in. z użytkowania centrali wentylacyjnej oraz technologii basenowej, inwestor nakreślił plan na pokrycie 100 proc. swoich potrzeb energetycznych przez energię wytworzoną przez panele fotowoltaiczne. Swój plan podzielił na dwa etapy.
W pierwszym etapie wykonano instalację fotowoltaiczną na dachu budynku. Ze względu na pokrycie dachu żwirkiem, dobrany został balastowy system montażowy firmy Flamco. W sumie na dachu udało się zmieścić 68 modułów Viessmann Vitovolt 200 o mocy 270 Wp, wyprodukowanych w technologii monokrystalicznej. Dało to łączną moc instalacji 18,36 kWp.
Ze względu na różne połacie dachowe instalacja została podpięta pod dwa inwertery firmy Fronius Symo. Dużą instalację dachową, składająca się z 48 modułów (moc 12,96 kWp), podłączono do inwertera o mocy 12,5 kW. Natomiast małą instalację dachową, zamontowaną na dwóch tarasach i złożoną z 20 modułów (12 modułów nad garażem, 8 modułów nad basenem – moc 5,4 kWp) przyłączono do inwertera o mocy 4,5 kW.
Dzięki wybranym rozwiązaniom szacowany uzysk roczny z takiej instalacji to około 16 MWh. Konsumpcja własna na poziomie ok. 20 proc. (3,2 MWh) plus bilansowanie 70 proc. pozostałej energii (9 MWh), dałoby do dyspozycji ponad 12 MWh, co finalnie pozwoliłoby obniżyć rachunki o ok. 35 proc.
W drugim etapie, na terenie działki znajdującej się obok budynku dobrana została instalacja do maksymalnej dopuszczalnej mocy, pozwalającej bilansować energię elektryczną. Do mocy instalacji 50 kWp możliwe jest bilansowanie nadwyżki wyprodukowanej energii do 70 proc. w ramah systemuu opustów. Konieczne przy tym było zwiększenie mocy przyłączeniowej z 38 kW do 50 kW.
Instalacja zbudowana została na wbitej w ziemię za pomocą kafara konstrukcji wolnostojącej niemieckiej firmy CWF.
Na działce powstały dwa „stoły” złożone z 60 modułów Viessmann Vitovolt 200 MONO, każdy z nich o mocy 270 Wp, co dało moc instalacji 16,2 kWp, a także 52 modułów Viessmann Vitovolt 300 POLY Half-Cut o mocy 295 Wp każdy, co dało moc instalacji 15,34 kWp. Każdą z tych instalacji obsługuje inwerter Fronius o mocy 15 kW.
Dodajmy, że wszystkie inwertery są ze sobą połączone pod kątem komunikacji. Dodatkowo za pomocą licznika energii Fronius Smart Meter monitorowane jest dobowe zużycie.
Łączna moc instalacji wykonanej przy wspomnianej nieruchomości to 49,90 kWp, podczas gdy szacowana produkcja roczna to ok. 50 MWh.
Konsumpcja własna to około 20 proc. tej wartości, czyli 10 MWh. Do tego dochodzi bilansowanie w systemie opustów pozostałych 40 MWh (40 MWh x 0,7 = 28 MWh), co daje do dyspozycji w sumie 38 MWh. W efekcie pozwoli to zejść klientowi z rachunkami blisko poziomu 0 PLN.
Na tym jednak nie koniec. Jak dodaje Piotr Mikos z firmy Sunone, która odpowiadała za wykonanie instalacji, wszystko wskazuje na to, że inwestycja będzie w przyszłości kontynuowana.
– W przypadku wygenerowania nadwyżki inwestor planuje założyć pompę ciepła do wspomagania ogrzewania domu, co pozwoli zmniejszyć zużycie gazu. Inwestor rozważa również zakup samochodu elektrycznego, który mógłby zasilać energią ze słońca – wylicza Piotr Mikos.
DŁ
redakcja@gramwzielone.pl
© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.