Pierwsza hybrydowa elektrownia OZE w Polsce została sprzedana

Realizowany w Wielkopolsce projekt, który w jednym miejscu łączy produkcję energii z elektrowni wiatrowych i farmy fotowoltaicznej wraz z przechowywaniem nadwyżek energii w bateryjnym magazynie energii, został sprzedany. Jak podkreśla deweloper tej inwestycji, jest to pierwszy licencjonowany, hybrydowy projekt OZE w Polsce.
Grupa Greenvolt finalizuje sprzedaż hybrydowego projektu Sompolno na rzecz spółki Energa Wytwarzanie, po spełnieniu wszystkich warunków określonych w umowie podpisanej w lipcu 2023 r. Po osiągnięciu przez projekt fazy operacyjnej (COD) i uzyskaniu licencji na wytwarzanie energii elektrycznej podpisano ostateczną umowę przeniesienia udziałów, kończąc tym samym transakcję.
Jak podkreśla Greenvolt, na hybrydowy projekt Sompolno składają się elektrownie wiatrowe o łącznej mocy 26 MW, farma fotowoltaiczna o mocy 10 MW i magazyn energii o mocy 3 MW (Greenvolt nie podał jego pojemności).
Dla Greenvolt jest to druga udana transakcja ze spółką Energa Wytwarzanie – po zakończonej w sierpniu 2024 r. sprzedaży kompleksu fotowoltaicznego Opalenica o mocy 22 MW.
Greenvolt w Polsce
Wywodząca się z Portugalii Grupa Greenvolt działa na polskim rynku OZE od 18 lat przez spółkę Greenvolt Power, nadzorując rozwój projektów z zakresu energetyki wiatrowej, słonecznej i magazynowania energii.
Obecnie portfel grupy w tym segmencie obejmuje 10,9 GW docelowej mocy w 17 krajach, z czego 6,5 GW ma być gotowych do rozpoczęcia budowy do końca 2025 r. W tym 706 MW stanowią realizowane w Polsce projekty wiatrowe, 1581 MW – projekty fotowoltaiczne, a 1760 MW – magazyny energii.
W naszym kraju Greenvolt działa również w segmencie rozproszonej generacji poprzez spółkę Greenvolt Next Polska, która oferuje portfolio rozwiązań z obszaru energetyki odnawialnej i magazynowania energii dla klientów indywidualnych.
Greenvolt zbuduje ogromne magazyny energii
Ostatnio Greenvolt podpisał umowy z dostawcą technologii dla ogromnych magazynów energii, które powstaną w naszym kraju. Więcej na ten temat w artykule: Chińczycy zdobyli wielki kontrakt na magazyny energii w Polsce.
Piotr Pająk
piotr.pajak@gramwzielone.pl
© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.
Niech ktos mi wyjasni ,ze to ma sens ekonomiczny,a nie sluzy tylko i wylacznie spekulacji
Następny zielony przekręt
My odbiorcy i za to zapłacimy, teraz płacimy mając najdroższą energię …Przekręt
Czy kiedyś to całe OZE będzie normalnie brało udział w bilansowaniu systemu?
Kto sprytniejszy ten…..
Możemy wydać 2 biliony na panele i wiatraki ale to i tak nie da nam pewności. Co jak w nocy przestanie wiać? I tak muszą być elektrownie cieplne, to po co budować 2 elektrownie i obu używać na pół gwizdka?
A polskiej firmie to juz sie nie oplaca musi byc portugalska czyli chinska albo ruska
Promil – Nam się nic nie opłaca. A Chińczycy budują farmę na powierzchni 3 km2 km2 nie ha!!! Moc tego kolosa w GW. Panele wiatraki + elektrownia węglowa 600 MW, gdyby zabrakło z OZE. Dla nich ma to sens ekonomiczny. Słońce i wiatr jest za darmo. Ale niektórym ciężko jest to pojąć.