REKLAMA
 
REKLAMA

Pompy ciepła stały się pierwszym wyborem Niemców

Pompy ciepła stały się pierwszym wyborem Niemców
Gramwzielonepl / Midjourney

Aż 64,4% nowych mieszkań zatwierdzonych do budowy w Niemczech w 2024 r. będzie ogrzewanych za pomocą pomp ciepła – wynika z najnowszych danych niemieckiego urzędu statystycznego (Destatis). Tym samym pompy ciepła stają się najczęściej wybieranym systemem grzewczym w nowym budownictwie mieszkaniowym za Odrą.

Jak podaje niemieckojęzyczny serwis branżowy poświęcony technicznemu wyposażeniu budynków www.tga-fachplaner.de, w nowym budownictwie mieszkaniowym w Niemczech najczęściej wybieranym systemem grzewczym są pompy ciepła.

Deweloperzy rzadko biorą pod uwagę ogrzewanie nowych budynków mieszkalnych za pomocą gazowych źródeł energii. Udział tradycyjnego ogrzewania gazowego spadł do zaledwie 5,2% (w tym biometan i skroplony gaz ziemny – LPG), co potwierdza dynamiczną transformację energetyczną w sektorze budownictwa.

REKLAMA

Jeszcze kilka lat temu gaz był dominującym źródłem ciepła, jednak obecnie traci na znaczeniu w obliczu ambitnych celów klimatycznych i rosnącej popularności rozwiązań niskoemisyjnych. Od kilku lat także udział oleju opałowego w rynku nowo budowanych mieszkań w Niemczech utrzymuje się znacznie poniżej 1%. W 2024 r. wynosił on 0,1%.

Rekordowy wzrost ogrzewania pompami ciepła

W nowym budownictwie mieszkaniowym w Niemczech od 2020 r. wiodącym systemem grzewczym są pompy ciepła. W 2022 r. ich udział w rynku przekroczył 50%.

W roku 2024 r. udział pomp ciepła w rynku ogrzewania w nowo budowanych mieszkaniach wzrósł aż do 64,4%, co jest wynikiem rekordowym. Zanotowany skok o 8,5 pkt procentowego również jest największym zanotowanym wzrostem w ciągu roku.

REKLAMA

Ogrzewanie
Struktura ogrzewania dla nowo budowanych mieszkań w Niemczech. Opracowanie: Gramwzielone.pl (C)

Zielony zwrot w budownictwie

W dłuższej skali liczba nowo zatwierdzonych mieszkań z ogrzewaniem gazowym jako głównym systemem grzewczym spadła prawie 12-krotnie w latach 2013–2024. W przypadku ogrzewania sieciowego odnotowano niewielki spadek – o 3%, natomiast w przypadku drewna i pelletu drzewnego spadek wyniósł 69%. Z kolei wykorzystanie pomp ciepła wzrosło o 127%.

Na rosnącą tendencję w zastosowaniu pomp ciepła wskazują także statystyki budowlane w faktycznie ukończonych obiektach – 64,6% z ponad 96 tys. niemieckich budynków mieszkalnych ukończonych w 2023 r. korzysta z pomp ciepła jako podstawowego źródła ogrzewania.

Rosnąca popularność pomp ciepła to efekt nie tylko rosnącej świadomości ekologicznej, ale także wsparcia ze strony państwa. Niemcy konsekwentnie promują odnawialne źródła energii i niskoemisyjne technologie grzewcze, oferując dofinansowania i ulgi podatkowe. Pompy ciepła, szczególnie w połączeniu z instalacjami fotowoltaicznymi, pozwalają na znaczne ograniczenie emisji CO2 oraz niższe rachunki za energię w dłuższej perspektywie.

Niemiecki przykład może stać się inspiracją także dla innych krajów europejskich, w tym Polski, gdzie pompy ciepła również zyskują na popularności, choć ich udział w rynku nowych inwestycji wciąż jest niższy niż w Niemczech.

REKLAMA
Komentarze

Najwyraźniej glupie Niemce nie czytają wypowiedzi polskich januszy na forach.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Wywiady
Patronaty medialne