Te turbiny wiatrowe zwiększą ochronę ptaków? Nietypowe zamówienie Vestasa

Te turbiny wiatrowe zwiększą ochronę ptaków? Nietypowe zamówienie Vestasa
fot. Ecowende

Na morskiej farmie wiatrowej w Holandii zostaną przetestowane elektrownie wiatrowe, które mają zmniejszyć ryzyko kolizji z przelatującymi obok instalacji ptakami. Duński producent turbin już otrzymał zamówienie.

Morska farma wiatrowa Hollandse Kust West VI to projekt rozwijany przez Ecowende – spółkę joint venture utworzoną przez Eneco i Shell, w której część udziałów na początku ubiegłego roku wykupił japoński Chubu Electric Power. Morska instalacja będzie zlokalizowana około 53 km od wybrzeża Holandii, na wysokości miasta Ijmuiden.

Zaplanowana moc farmy wiatrowej wynosi około 760 MW, a szacowana produkcja energii to 3,3 TWh rocznie. Deweloper zamierza oddać morską farmę do użytku pod koniec 2026 r.

REKLAMA

Inwestor otwarty na innowacje

Na morskiej farmie wiatrowej Hollandse Kust West VI znajdą się 54 turbiny wiatrowe, które dostarczy duński producent Vestas. W ubiegłym roku Ecowende zainteresowało się technologią GBM Vibrojet opracowaną przez holenderską firmę GBM Works, której celem jest redukcja hałasu podczas instalowania turbin wiatrowych na morzu.

Ecowende, które ma ambicję zbudowania jak najbardziej ekologicznej farmy wiatrowej, zamierza sprawdzić GBM Vibrojet w przypadku trzech monopali. Kolejnym pomysłem dewelopera na osiągnięcie założonego celu jest przetestowanie turbin, które mogłyby zwiększyć widoczność łopat dla ptaków i dzięki temu zminimalizować ryzyko kolizji podczas przelotu.

Deweloper Hollandse Kust West VI sprawdzi siedem dostarczonych przez Vestasa turbin, w których jedna z trzech łopat będzie miała kolor czerwony. Takie ostrze w innym kolorze ma tworzyć smugę, która może być lepiej widoczna dla ptaków. Ecowende podkreśla, że nie wiadomo, na ile efekt ten wywoła spodziewany skutek ograniczenia kolizji, nie ma też jasności, jakie kolory i wzory mogłyby zadziałać najskuteczniej.

Początkowo rozważano kolory takie jak czarny i fluorescencyjny, ale ostatecznie wybrano czerwony na podstawie kryteriów wydajności, zwłaszcza jego zdolności do unikania przegrzania i zapewnienia trwałości łopaty – wyjaśnia Line Kyndi Behrens, kierownik projektu technicznego Vestas Hollandse Kust West VI.

Vestas, który dostarczy turbiny z łopatami w nietypowym kolorze, zaznacza, że zamówiony produkt nie należy do standardowego portfolio produktów firmy, więc wdrożenie wymaga dodatkowej koordynacji w zakresie produkcji, transportu i instalacji, aby dostosować się nie tylko do przestrzeni magazynowej portu, ale też planowanej sekwencji instalacji turbin. – Zapewnienie równomiernego rozmieszczenia czerwonych łopat w całym obiekcie dodało kolejną warstwę złożoności – mówi Sławomir Michaluk, dyrektor projektu w firmie Vestas.

REKLAMA

Koncepcja ekologiczna Ecowende

Ecowende współpracuje w ramach projektu z firmami Waardenburg Ecology, DHI i Robin Radar. Partnerzy projektu zamierzają ocenić, czy zaplanowane środki pomogą skutecznie chronić ptaki. Ecowende podkreśla, że prace te są częścią ogólnej koncepcji ekologicznej, która wykracza poza obecne standardy branżowe.

Wiele krajów kładzie obecnie nacisk na kwestie ekologiczne przy wydawaniu pozwoleń na projekty. Chociaż ta konkretna inicjatywa jest nadal testowana i oceniana, jest to dla nas cenna okazja do zbadania, jakie są możliwości, oraz przygotowania się na zmieniające się oczekiwania regulacyjne i środowiskowe – mówi Line Kyndi Behrens.

Wśród proekologicznych rozwiązań, jakie zamierza wykorzystać Ecowende na farmie wiatrowej Hollandse Kust West VI, jest również m.in. plan umieszczenia turbin w większej odległości od siebie, by stworzyć korytarz ekologiczny dla obszaru Natura 2000, a także wdrożenie systemu oferującego opcję zatrzymania turbin w celu uniknięcia kolizji z ptakami.

[artykuł edytowany]

 

Barbara Blaczkowska

barbara.blaczkowska@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.