REKLAMA
 
REKLAMA

Mniej hałasu przy montażu turbin na morzu

Mniej hałasu przy montażu turbin na morzu
fot. GMB Works

Holenderska firma opracowała technologię cichej instalacji fundamentów turbin wiatrowych. Zainteresował się nią deweloper morskiej farmy wiatrowej Hollandse Kust West.

Kilka monopali na morskiej farmie wiatrowej Hollandse Kust West (HKW) VI zostanie zamontowanych z wykorzystaniem rozwiązania opracowanego przez GBM Works. Ta holenderska firma z siedzibą w Amsterdamie opracowała technologię GBM Vibrojet, która umożliwia redukcję hałasu podczas instalowania turbin wiatrowych.

Deweloperem Hollandse Kust West VI jest firma Ecowende. Zdecydowała się ona na sprawdzenie technologii GBM Vibrojet w przypadku trzech monopali. Misją dewelopera jest bowiem zbudowanie jak najbardziej ekologicznej farmy wiatrowej.

REKLAMA

GBM Vibrojet

Innowacyjna technika GMB ma bazować na połączeniu wibracji na szczycie monopala z opatentowaną przez GBM technologią strumieniowania wewnątrz monopala. Połączenie to ma zmniejszać opór i hałas podczas instalacji.

Jesteśmy entuzjastycznie nastawieni do współpracy z GBM w celu wykorzystania ich systemu Vibrojet w warunkach rzeczywistych podczas budowy naszej farmy wiatrowej. Mamy nadzieję, że będziemy w stanie wnieść istotny wkład w uczynienie farm wiatrowych nowej generacji bardziej przyjaznymi dla środowiska – skomentował Arnold Reijnders, kierownik ds. inżynierii w Ecowende.

REKLAMA

Oprócz korzyści ekologicznych autorzy technologii wskazują także na korzyści operacyjne. Mianowicie Vibrojet ma umożliwiać szybszą i głębszą instalację monopali.

Hollandse Kust West to nasze wejście na rynek instalacji morskich i jesteśmy dumni, że możemy przyczynić się do realizacji ekologicznych ambicji Ecowende. Instalując trzy monopale, udowodnimy wartość instalacji Vibrojet, co jest ważnym krokiem w kierunku szerszego zastosowania tej technologii w przyszłych projektach – powiedział Marcelo Werneck, dyrektor ds. rozwoju biznesu w GBM Works.

W celu realizacji umowy z Ecowende GBM Works ściśle współpracuje z partnerami dewelopera – firmami Van Oord, SIF i Ramboll.

Morska farma wiatrowa Ecowende – Hollandse Kust VI – będzie zlokalizowana około 53 km od wybrzeża Holandii, w pobliżu IJmuiden. Jej moc operacyjna wyniesie około 760 MW. Instalacja ma być w pełni operacyjna i oddana do użytku w 2026 r.

redakcja@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

REKLAMA
Komentarze

Brak komentarzy
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA