Vestas wyszedł na plus i zwiększył zamówienia

Duński producent turbin wiatrowych po zeszłorocznej stracie netto w najnowszym raporcie finansowym wreszcie mógł pochwalić się zyskiem. Pierwszy kwartał 2025 r. zamknął z wyższymi wynikami niż analogiczny okres rok wcześniej.
Raport finansowy Vestasa za pierwszy kwartał 2025 r. pokazuje lepszy początek roku, niż firma zanotowała rok wcześniej. Poza wyższymi w ujęciu rok do roku (r/r) przychodami i wzrostem marży producent turbin zwiększył też wolumen zamówień.
Przychody firmy w pierwszym kwartale br. wyniosły 3,5 mld euro, co oznacza wzrost o 29,4% r/r. Był on napędzany wyższymi cenami i większą aktywnością w segmencie Power Solutions.
Wynik EBIT osiągnął 14 mln euro, co przekłada się na marżę EBIT na poziomie 0,4% – wobec marży ujemnej (-2,5%) w pierwszym kwartale 2024 r.
Pierwszy kwartał br. Vestas zamknął dodatnim wynikiem netto, który wyniósł 5 mln euro – podczas gdy w pierwszych trzech miesiącach 2024 r. spółka zanotowała stratę na poziomie 75 mln euro. Zysk netto udało się wypracować mimo wyraźnie niższych przychodów kwartalnych w zestawieniu z ostatnimi kwartałami 2024 r.
Skok zamówień na turbiny wiatrowe
W najnowszym raporcie finansowym Vestas podał także dane o zamówieniach pozyskanych w pierwszym kwartale br. Wolumen zamówień na nowe turbiny wiatrowe wyniósł 3,135 GW, co jest wzrostem o 36% r/r. Wartość portfela zamówień na 31 marca 2025 r. wyniosła 32,9 mld euro.
W raportowanym okresie Vestas pozyskał także nowe umowy serwisowe o łącznej wartości 36,9 mld euro, co razem z zamówieniami na turbiny daje łączny portfel zleceń na poziomie 69,8 mld euro. To o 8,8 mld euro więcej niż rok wcześniej.
Znaczny wzrost dostaw turbin do Polski
W swoim raporcie finansowym za pierwszy kwartał 2025 r. Vestas przedstawił również zestawienie dostaw turbin wiatrowych do poszczególnych krajów. W obszarze EMEA najwięcej turbin producent dostarczył do Niemiec (łączna moc 190 MW) – podobnie jak w analogicznym okresie rok wcześniej. Na drugim miejscu zestawienia znalazła się natomiast Polska, do której Vestas zrealizował dostawy o mocy aż 155 MW. To znacznie więcej niż w pierwszym kwartale ubiegłego roku, kiedy nad Wisłę trafiły turbiny Vestasa o łącznej mocy tylko 32 MW.
W skali globalnej Vestas dostarczył najwięcej swoich turbin wiatrowych w pierwszym kwartale br. do obu Ameryk. Łączny wolumen dostaw do tych lokalizacji wyniósł 1,215 GW.
redakcja@gramwzielone.pl
© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.