Malinkiewicz zapowiada walkę o Saule. Technologia polskiej firmy ma być bliska przełomu

Malinkiewicz zapowiada walkę o Saule. Technologia polskiej firmy ma być bliska przełomu
Olga Malinkiewicz, Saule Technologies

Konflikt w Saule Technologies przybiera na sile. Olga Malinkiewicz odwołana z zarządu z inicjatywy akcjonariuszy Columbus Energy i DC24 wydała oświadczenie, w którym informuje o działaniach niezgodnych ze statusem spółek Saule Technololgies. Malinkiewicz zapewnia, że założona przez nią firma jest na drodze do komercjalizacji technologii, nad którą pracuje już od ponad 10 lat.

Narasta konflikt w Saule Technologies, którego stronami są: Olga Malinkiewicz, założycielka firmy i jednocześnie największy udziałowiec Saule, a także inwestorzy Columbus Energy oraz DC24.

Spór ujrzał światło dzienne po skierowaniu zawiadomienia do prokuratury przez Olgę Malinikiewicz. W zawiadomieniu Malinkiewicz wskazała na działania wbrew interesom Saule Technologies, które miał podejmować zarząd Columbus Energy i związani z tą firmą członkowie rad nadzorczych spółek Saule Technologies SA i Saule SA.

REKLAMA

– Ich działania, w mojej ocenie, prowadzone są w złej wierze, ze świadomością naruszeń i przy całkowitym braku transparentności – tak złożenie zawiadomienia do prokuratury tłumaczyła Olga Malinkiewicz.

Konsekwencją zawiadomienia było zwołanie posiedzeń rad nadzorczych Saule oraz Saule Technologies, na których za sprawą przedstawicieli Columbus Energy odwołano Olgę Malinkiewicz z zarządów tych spółek. Jej uprawnienia ma przejąć Michał Gondek, wiceprezes Columbus Energy.

Odwołanie Malinkiewicz ogłosił Columbus Energy, zapowiadając w komunikacie wysłanym do mediów, że mimo ogromnego zadłużenia Saule Technologies podejmie działania naprawcze w spółce, aby doprowadzić do skomercjalizowania i uruchomienia wielkoskalowej produkcji rozwijanych przez Saule fotowoltaicznych ogniw z perowskitu.

Malinkiewicz kwestionuje odwołanie z zarządu

Teraz oświadczenie w sprawie ostatnich działań rad nadzorczych Saule Technologies SA i Saule SA wydała Olga Malinkiewicz, która zakwestionowała podjęte decyzje. Jak podkreśliła, posiedzenie rady nadzorczej, podczas którego w trybie zdalnym i w głosowaniu tajnym podjęto uchwałę o odwołaniu jej z zarządu, odbyło się bez formalnego zwołania.

Zaraz po otrzymaniu informacji o moim rzekomym odwołaniu z funkcji członka zarządu złożyłam do Krajowego Rejestru Sądowego oficjalne pismo, w którym poinformowałam, że zarząd spółki nie otrzymał żadnych dokumentów potwierdzających to odwołanie – ani protokołu z posiedzenia rady nadzorczej, ani samej uchwały. W takiej sytuacji zarząd nie miał żadnej możliwości sprawdzenia, czy posiedzenie rzeczywiście się odbyło, kto w nim uczestniczył ani czy cała procedura została przeprowadzona zgodnie ze statutem spółki i przepisami prawa – czytamy w oświadczeniu wystosowanym przez Olgę Malinkiewicz.

Założycielka Saule Technologies wskazała, że Columbus mimo posiadania prawa do powoływania maksymalnie dwóch członków rady nadzorczej powołał ich więcej, naruszając statut spółki.

To nie jest drobna pomyłka – to dowód, że intencje Columbus i DC24 (największy wierzyciel i akcjonariusz Columbus od czasu, kiedy Columbus zainwestował w Saule) od dawna były ukierunkowane na pełne przejęcie kontroli nad spółką z pominięciem zasady współdecydowania i szacunku wobec jej naukowych fundamentów – napisała Olga Malinkiewicz.

REKLAMA

Jako naukowiec nie dysponuję zasobami, które pozwalałyby na symetryczne starcie z dużymi grupami kapitałowymi. Cały swój majątek prywatny zastawiłam, gwarantując pożyczki dla Saule od DC24 i Columbus. Jednak milczenie nie wchodzi w grę. Mam obowiązek bronić dorobku całego zespołu badawczego, wartości nauki oraz uczciwego traktowania ludzi, którzy ten projekt tworzyli od podstaw, w tym również inwestorów. Szczególnie chcę wymienić tutaj naszego japońskiego partnera H.I.S który jest dla nas wzorcowym przykładem etycznego inwestora – czytamy w oświadczeniu wydanym przez Malinkiewicz.

Saule blisko przełomu?

W oświadczeniu wysłanym do mediów Olga Mailinkiewicz zapewnia, że Saule Technologies jest blisko osiągnięcia przełomu w komercjalizacji fotowoltaicznych ogniw z perowskitu.

Rozpoczęliśmy z zespołem Saule i ekspertami ze strony naszych partnerów przygotowania do pierwszego testu w warunkach rzeczywistych technologii perowskitowej dla budynków. To wielki milowy krok w historii Saule i na świecie. Pierwszy planowany test odbędzie się już w tym roku w Polsce, co jest dla Saule naturalnym wyborem, bo jesteśmy polską firmą – pisze Olga Malinkiewicz.

Malinkiewicz podkreśla, że potwierdzeniem dotychczasowych osiągnięć spółki było przyznanie w zeszłym roku przez Europejski Urząd Patentowy nagrody European Inventor Award 2024, nazywanej europejskim Noblem w dziedzinie innowacji.

Obiecuję, że podejmę wszelkie dostępne działania prawne, by nie dopuścić do niszczenia polskiej technologii, która jest dzieckiem polskich naukowców i naukowczyń od lat zaangażowanych w jej rozwój. Jako współzałożycielka Saule, wynalazczyni i liderka prac badawczo-rozwojowych nad technologią perowskitową nie pozostanę bierna wobec tych wydarzeń – napisała Olga Malinkiewicz.

Więcej na temat konfliktu w Saule Technologies i stanowiska w tej sprawie zajętego przez firmy Columbus Energy i DC24 w artykule: Columbus przejmuje kontrolę nad polskimi perowskitami.

Piotr Pająk

piotr.pajak@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.