Fabryka systemów magazynowania energii Northvolt w Gdańsku ma nowego właściciela

Nowy właściciel największej w Europie fabryki systemów magazynowania energii Northvolt zapowiada natychmiastowe wznowienie produkcji. Zamierza też wprowadzić nową technologię – pierwsze na świecie systemy BESS oparte na technologii baterii litowo-siarkowych.
Amerykański producent nowoczesnych baterii litowo-siarkowych i technologii materiałowych – Lyten – ogłosił przejęcie zakładu Northvolt Dwa ESS w Gdańsku, największej w Europie fabryki produkującej bateryjne systemy magazynowania energii (BESS). Transakcja obejmuje również centrum badawczo-rozwojowe o powierzchni 25 tys. m2.
Szczegóły finansowe przejęcia nie zostały ujawnione.
Lyten zapowiada natychmiastowe uruchomienie produkcji w Gdańsku i wznowienie realizacji zamówień. Firma rozszerza także swoją ofertę o pierwsze na świecie systemy BESS oparte na technologii baterii litowo-siarkowych.
Jak podkreślił Dan Cook, współzałożyciel i dyrektor generalny Lyten, zakład w Gdańsku jest strategicznie dopasowany do działalności firmy i pozwoli połączyć technologie z Doliny Krzemowej z polskim doświadczeniem inżynieryjnym.
Rozbudowa produkcji w Europie
Przejęcie gdańskiej fabryki ma przyspieszyć rozwój Lyten na rynku europejskim i zwiększyć moce produkcyjne w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na systemy magazynowania energii. Obiekt został uruchomiony w 2023 r. i ma wyposażenie umożliwiające produkcję o mocy do 6 GWh rocznie, z możliwością rozbudowy do ponad 10 GWh.
Fabryka korzysta z energii odnawialnej i ma zakontraktowane zamówienia do 2026 r. O magazynach energii produkowanych w Gdańsku szerzej pisaliśmy w artykule: Magazyny energii z Gdańska. Gdzie są wykorzystywane?
Zapotrzebowanie na lokalną produkcję
Lars Herlitz, współzałożyciel i przewodniczący rady nadzorczej Lyten, wskazał, że europejscy klienci oczekują systemów magazynowania energii produkowanych lokalnie i z wykorzystaniem regionalnych łańcuchów dostaw, niezależnych od ryzyka geopolitycznego. Gdańsk według niego stanowi idealną lokalizację do realizacji tych oczekiwań.
Robert Chryc-Gawrychowski, prezes Northvolt Poland, podkreślił, że Lyten będzie kontynuować misję zrównoważonego rozwoju europejskiego przemysłu bateryjnego, wprowadzając baterie litowo-siarkowe, które nie wymagają metali takich jak nikiel, kobalt, mangan czy grafit. Dzięki temu możliwe będzie wykorzystanie lokalnie dostępnych surowców.
Prezydent Gdańska, Aleksandra Dulkiewicz, zaznaczyła, że inwestycja Lyten potwierdza rosnącą konkurencyjność Polski i Gdańska na arenie międzynarodowej. Wskazała także na potencjał współpracy w obszarze innowacji energetycznych i badań naukowych.
Sektor BESS rośnie na znaczeniu
Systemy magazynowania energii są obecnie najszybciej rozwijającym się segmentem rynku bateryjnego. Mają kluczowe znaczenie m.in. dla zasilania centrów danych obsługujących sztuczną inteligencję, stabilizacji sieci energetycznych w Europie i Ameryce Północnej oraz zaspokojenia rosnącego zapotrzebowania na energię w krajach rozwijających się.
W grudniu 2024 r. Lyten ogłosiło list intencyjny (LOI) z amerykańskim bankiem EXIM – na kwotę 650 mln dolarów – dotyczący rozszerzenia produkcji baterii i dostaw systemów BESS do krajów rozwijających się.
Zamknięcie transakcji planowane na trzeci kwartał 2025
Przejęcie fabryki w Gdańsku jest kolejnym krokiem w ekspansji Lyten. Wcześniej firma nabyła od Northvolt zakład produkcji ogniw litowo-metalowych w Kalifornii. Finalizacja transakcji w Polsce przewidziana jest na trzeci kwartał 2025 r.
Założona w 2015 r. firma Lyten ma ponad 520 zgłoszonych i przyznanych patentów. Jej główna siedziba znajduje się w San Jose w Kalifornii, a europejska – w Luksemburgu. Lyten rozwija i wdraża technologię Lyten 3D Graphene oraz produkuje baterie nowej generacji, m.in. dla dronów, samochodów koncepcyjnych Chryslera i eksperymentów prowadzonych na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.
Katarzyna Poprawska-Borowiec
katarzyna.borowiec@gramwzielone.pl
© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.
Good news