Gmina Potęgowo ma nową farmę wiatrową

Uruchomiona farma wiatrowa jest częścią większego projektu Potęgowo. Instalacja należy do belgijskiego inwestora.
W gminie Potęgowo oficjalnie zainaugurowano działalność farmy wiatrowej Grąbkowo. To obiekt o mocy 31,5 MW, zbudowany przez belgijską firmę Virya Energy.
Nowa farma wiatrowa składa się z 9 turbin Nordex N117 Delta. Każda z nich ma wysokość 178 m i średnicę wirnika wynoszącą 117 m. Deweloper podaje, że zastosowana technologia turbin niemieckiego producenta Nordex została zoptymalizowana pod kątem warunków wiatrowych panujących w Polsce. Elektrownie wiatrowe wyposażono w ząbkowane krawędzie łopat w celu redukcji hałasu oraz systemy ochrony dzikiej fauny.
Deweloper wylicza, że farma wiatrowa wyprodukuje energię w ilości odpowiadającej zapotrzebowaniu około 40 tys. polskich gospodarstw domowych. – Ten projekt to coś więcej niż tylko infrastruktura do produkcji czystej energii – to partnerstwo z lokalną społecznością, które pokazuje, że rozwój odnawialnych źródeł wytwarzania energii może napędzać wzrost gospodarczy, jednocześnie szanując wartości środowiskowe – powiedział obecny podczas inauguracji Dawid Litwin, wójt Potęgowa.
Farma wiatrowa Grąbkowo jest częścią większego projektu Potęgowo. Właśnie w gminie Potęgowo od kilku lat działa jedna z największych farm wiatrowych w Polsce – o mocy 219 MW. Farma powstała na terenie powiatów słupskiego w województwie pomorskim i sławieńskiego w województwie zachodniopomorskim. Składa się z 81 turbin wiatrowych General Electric o mocach 2,5 MW i 2,75 MW.
Virya Energy w Polsce
Virya Energy to belgijska grupa działająca w obszarze energetyki wiatrowej i wodoru. Ma oddziały w Belgii, Portugalii, Hiszpanii, Francji, Grecji, a także w Azji. Zainstalowana moc farm wiatrowych w europejskim portfelu Virya Energy sięga 700 MW.
Właściciel nowej farmy wiatrowej zapowiada kolejne inwestycje w Polsce. – Polska to kluczowy rynek w strategii rozwoju Virya Energy i jedno z naszych najważniejszych przedsięwzięć w Europie. Poza energią wiatrową rozwijamy tutaj kompleksowe portfolio odnawialnych źródeł energii, obejmujące również energię słoneczną, wodór i inne zielone rozwiązania. To całościowe podejście pozwala nam wspierać szeroką transformację energetyczną Polski – podkreślił Paul Tummers, dyrektor generalny Virya Energy.
Na budowę nowych projektów wiatrowych według dewelopera i organizacji branżowych powinny wpłynąć procedowane zmiany w przepisach.
– Turbiny wiatrowe są obecnie uważane za najbardziej przyszłościowe źródło zielonej, czystej energii. Mogą rozwiązywać skutecznie problemy związane ze wzrostem cen prądu – zarówno na poziomie gospodarstw domowych, jak i w skali całych państw. Odpowiednio szybki rozwój energetyki wiatrowej na lądzie może realnie obniżyć koszty energii dla odbiorców końcowych – stwierdził Janusz Gajowiecki, prezes Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej.
Lokalne korzyści
Przedstawiciel Virya Energy w Polsce zwrócił uwagę również na wpływ gospodarczy zrealizowanego projektu farmy wiatrowej. – Ten projekt tworzy lokalne miejsca pracy i przyczynia się do realizacji celów Polski w zakresie bezpieczeństwa energetycznego i klimatu – mówił Nicolas Bzymek, dyrektor zarządzający Virya Energy w Polsce.
Deweloper podkreśla, że farma wiatrowa nie tylko zapewnia miejsca pracy na etapie jej budowy i eksploatacji, ale też generuje znaczące wpływy z podatków dla samorządu.
redakcja@gramwzielone.pl
© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.