Ceny energii w net-billingu coraz bardziej się rozjeżdżają. Skorzystać mogą prosumenci z magazynami

Ceny energii w net-billingu coraz bardziej się rozjeżdżają. Skorzystać mogą prosumenci z magazynami
Ceny energii od prosumentów w net-billingu (RCE) w okresie styczeń - czerwiec 2025 r. Kolorem żółtym zaznaczona jest cena RCE w godz. 12-13, a kolorem pomarańczowym w godz. 19-20. Dane w zł/MWh. Opracowanie: Gramwzielone.pl (C)

Ostatnie tygodnie mimo wielu słonecznych dni nie dały istotnych korzyści właścicielom domowej fotowoltaiki objętych net-billingiem, którzy oddają energię do sieci w porze południowej. Sytuacja prosumentów w net-billingu, którzy posiadają magazyny energii, może być znacznie lepsza. Pokazują to ceny RCE.

Net-billing to system rozliczeń energii oddawanej do sieci przez prosumentów, którzy zgłosili przyłączenie swoich mikroinstalacji po 31 marca 2022 r. Mogą do niego przejść także prosumenci, którzy rozpoczęli działalność wcześniej, w systemie net-meteringu (opustów).

Od roku podstawą rozliczeń prosumentów w net-billingu jest zmieniająca się w praktyce co godzinę cena RCE. Jej wartość odzwierciedla bieżącą sytuację w zakresie podaży i popytu na energię w systemie elektroenergetycznym (część prosumentów, którzy weszli do net-billingu przed 1 lipca 2024 r., po ostatnich zmianach w ustawie o OZE wróciła do średniej ceny miesięcznej RCEm, przy czym mają oni prawo do przejścia na ceny RCE).

REKLAMA

Gdy energii w danym momencie w krajowym systemie elektroenergetycznym jest dużo – na przykład gdy świeci słońce i wysoką efektywność wykazuje fotowoltaika – spotowe ceny energii na giełdzie, a także ceny RCE spadają do niskich, często ujemnych poziomów. Na szczęście dla prosumentów w net-billingu, gdy cena RCE jest ujemna, ich depozyty prosumenckie nie maleją. Wówczas jednak wynagrodzenie za energię oddawaną do sieci jest zerowe.

Dynamika cen RCE

Ceny RCE wyraźnie spadają w słoneczne dni – zwłaszcza weekendowe, gdy oprócz dużej generacji z fotowoltaiki występuje mniejsze zapotrzebowanie na prąd w kraju. Ceny RCE rosną natomiast wieczorami, gdy przestaje pracować fotowoltaika, a zużycie energii rośnie.

W pierwszych, zimowych tygodniach 2025 r. ceny RCE w godzinach południowych i wieczornych nie różniły się jeszcze znacząco, jednak wraz z nadejściem słonecznych dni różnica w wartości cen RCE w południe i wieczorem stawała się coraz wyraźniejsza. Ostatnie tygodnie to już regularne bardzo niskie, często ujemne wartości RCE w południe i duże wzrosty cen RCE wieczorami.

W czerwcu ujemne ceny RCE w godzinach 12–13 pojawiły się 15 razy. Najniższa cena była w południe 19 czerwca – wyniosła -0,44 zł/kWh. W tym samym dniu w godzinach 19–20 wartość RCE skoczyła do 0,39 zł/kWh, a w pozostałe dni czerwca wieczorami była z reguły wyraźnie wyższa.

 

Ceny energii RCE w net-billingu w godzinach 12–13 w czerwcu 2025 r.
Ceny energii RCE w net-billingu w godzinach 12–13 w czerwcu 2025 r. Dane w zł/MWh. Opracowanie: Gramwzielone.pl (C)

Duże wahania cen RCE w ciągu dnia dały prosumentom wyposażonym w magazyny energii okazję do wykorzystania zmagazynowanej w południe energii i przekazania jej do sieci po wyższej cenie RCE – lub zużycia jej w domu i tym samym ograniczenia wieczornego poboru energii z sieci.

REKLAMA

W zeszłym miesiącu wartość RCE w godzinach 19-20 przekraczała dwukrotnie wartość 1 zł/kWh. Najwyższa była 26 czerwca, kiedy w godzinie 19-20 wyniosła 1,2 zł/kWh. Kilka godzin wcześniej prosumenci objęci rozliczeniami według ceny RCE mogli dostać za energię oddaną do sieci około 0,25 zł/kWh. Z kolei 3 czerwca w godzinie 19-20 wartość RCE wynosiła 1,19 zł/kWh, podczas gdy tego samego dnia w południe RCE było na poziomie zaledwie 0,1 zł/kWh.

 

Ceny energii RCE w net-billingu w godzinach 19–20 w czerwcu 2025 r.
Ceny energii RCE w net-billingu w godzinach 19–20 w czerwcu 2025 r. Dane w zł/MWh. Opracowanie: Gramwzielone.pl (C)

Wynagrodzenie prosumentów wyższe o 23%

Prosumenci rozliczający się w net-billingu po cenach RCE i wyposażeni w magazyny energii mogą jeszcze bardziej skorzystać na przechowaniu energii wyprodukowanej w południe i oddaniu jej do sieci wieczorem dzięki ostatnim zmianom w ustawie o odnawialnych źródłach energii.
.
.

.

Zgodnie z ostatnimi zmianami w ustawie o OZE sprzedawcy powinni powiększać depozyt prosumencki, mnożąc cenę RCE/RCEm przez współczynnik korekcyjny w wysokości 1,23. To zapewnia prosumentom większy wzrost depozytu, niż wynikałoby to z samej wartości RCE/RCEm.

Piotr Pająk

piotr.pajak@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.