Fotowoltaika pierwszy raz największym źródłem energii w UE. Rekordowo niski wynik węgla

Fotowoltaika pierwszy raz największym źródłem energii w UE. Rekordowo niski wynik węgla
Gramwzielone.pl (C) 2025 / wygenerowano za pomocą Google Gemini

Czerwiec zapisał się w historii fotowoltaiki jako pierwszy miesiąc, w którym elektrownie fotowoltaiczne były największym źródłem energii elektrycznej w Unii Europejskiej. Ich praca sprawiła, że udział elektrowni węglowych w produkcji energii w UE w zeszłym miesiącu spadł do najniższego poziomu w historii europejskiej energetyki.

Elektrownie fotowoltaiczne w czerwcu 2025 r. były największym źródłem energii elektrycznej w Unii Europejskiej. Dane w tym zakresie na podstawie przeprowadzonej analizy europejskich rynków energii przekazał brytyjski think-tank Ember.

Udział fotowoltaiki w miksie wytwarzania energii elektrycznej w Unii Europejskiej w czerwcu wyniósł 22,1%. Elektrownie fotowoltaiczne na terenie Unii Europejskiej wytworzyły w zeszłym miesiącu w sumie 45,4 TWh energii elektrycznej.

REKLAMA

Wynik fotowoltaiki z zeszłego miesiąca był wyraźnie lepszy niż odnotowany w czerwcu 2024 r., kiedy udział PV w unijnym miksie wytwarzania energii elektrycznej wyniósł 18,9%, a także w czerwcu 2023 r., kiedy udział fotowoltaiki był na poziomie 17,2%.

Tym samym w czerwcu 2025 r. fotowoltaika wyprzedziła pod względem udziału w produkcji energii elektrycznej działające w Unii Europejskiej elektrownie jądrowe, których udział wyniósł 21,8%, a także kolejno: elektrownie wiatrowe (15,8%), elektrownie gazowe (14,4%) oraz hydroelektrownie (12,8%).

 

Udział największych źródeł energii w produkcji energii elektrycznej w Unii Europejskiej w okresie od czerwca 2023 r. do czerwca 2025 r. Źródło: Ember.
Udział największych źródeł energii w produkcji energii elektrycznej w Unii Europejskiej w okresie od czerwca 2023 r. do czerwca 2025 r. Źródło: Ember.

Rekordowo niski wynik węgla

Dzięki wzmożonej pracy fotowoltaiki udział elektrowni węglowych w unijnym miksie wytwarzania energii elektrycznej w czerwcu 2025 r. spadł do rekordowo niskiego poziomu – 6,1% (rok wcześniej udział elektrowni węglowych wyniósł 8,8%).

Był to efekt spadku generacji z węgla przede wszystkim w dwóch krajach Unii Europejskiej, które są unijnymi liderami w tym zakresie. Chodzi o Niemcy i Polskę. Ember odnotowuje, że nasi sąsiedzi w zeszłym miesiącu wyprodukowali z węgla 4,8 TWh energii, co oznaczało udział w niemieckim miksie wytwarzania wynoszący 12,4%. Natomiast w przypadku Polski produkcja energii z elektrowni węglowych wyniosła 5,1 TWh, co oznaczało udział w naszym miksie energetycznym na poziomie 42,9%.

Udział elektrowni węglowych w produkcji energii elektrycznej w Unii Europejskiej w okresie od 2015 r. do czerwca 2025 r. Źródło: Ember.
Udział elektrowni węglowych w produkcji energii elektrycznej w Unii Europejskiej w okresie od 2015 r. do czerwca 2025 r. Źródło: Ember.

Rekord energetyki wiatrowej

W zeszłym miesiącu swój rekord odnotowała także energetyka wiatrowa w Unii Europejskiej. Chociaż w czerwcu farmy wiatrowe były dopiero trzecim największym źródłem energii w UE – po fotowoltaice i elektrowniach jądrowych – to wytworzyły one najwięcej energii jak dotychczas w takim miesiącu (33,7 TWh). Podobnie było miesiąc wcześniej, kiedy generacja wiatrowa w UE wyniosła 32,4 TWh.

W czerwcu zeszłego roku farmy wiatrowe w Unii Europejskiej wytworzyły łącznie 26,5 TWh energii, w czerwcu 2023 r. – 21,5 TWh, a w czerwcu 2022 r. – niecałe 21 TWh.

REKLAMA

Jak podkreślają analitycy Ember, wyniki energetyki wiatrowej z maja i czerwca oznaczają dużą zmianę po stosunkowo słabych warunkach wietrznych na początku 2025 r. Wyjątkowo słaby pod tym względem był marzec 2025 r., kiedy farmy wiatrowe w UE wytworzyły 42,2 TWh energii, podczas gdy rok wcześniej w analogicznym miesiącu generacja wiatrowa wyniosła 46,7 TWh.

Podczas gdy warunki wietrzne były głównym czynnikiem rekordowej generacji z farm wiatrowych z ostatnich dwóch miesięcy, to istotny wpływ na ten wynik miał także wzrost zainstalowanych mocy w europejskiej energetyce wiatrowej– w dużej mierze dzięki uruchomieniu kilku większych morskich farm wiatrowych.

Susza uderza w hydroenergetykę

Ember odnotowuje również gorsze wyniki w zakresie generacji energii, które mają w tym roku znajdujące się na terenie Unii Europejskiej elektrownie wodne.

Jak informuje brytyjski think-tank, elektrownie wodne w UE w okresie od stycznia do czerwca 2025 r. wyprodukowały łącznie 164 TWh energii elektrycznej. Dało to w tym okresie udział w wytwarzaniu energii w UE na poziomie 12,5%, czyli o 15% niższy w porównaniu do udziału odnotowanego w analogicznym okresie zeszłego roku.

Duża podaż OZE w Polsce obniżyła ceny energii

Czerwiec 2025 r. był pierwszym miesiącu w historii, w którym generacja energii odnawialnej w polskim systemie elektroenergetycznym przekroczyła produkcję energii z elektrowni węglowych. Duża podaż energii wytwarzanej z fotowoltaiki i wiatru wpłynęła jednocześnie na spadek cen w notowaniach spotowych na krajowej giełdzie energii. Więcej na ten temat w artykule: Więcej OZE, giełdowa cena energii w Polsce najniższa od ponad roku. 

 

Piotr Pająk

piotr.pajak@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.