Więcej OZE, giełdowa cena energii w Polsce najniższa od ponad roku

Więcej OZE, giełdowa cena energii w Polsce najniższa od ponad roku
Gramwzielone.pl (C) 2025 / wygenerowano za pomocą Google Gemini

Czerwiec był rekordowy pod względem udziału odnawialnych źródeł energii w krajowym miksie energetycznym. Duża podaż zielonej energii sprawiła, że średnia miesięczna cena energii na giełdowym rynku spot spadła do najniższego poziomu od kilkunastu miesięcy.

W czerwcu 2025 r. odnawialne źródła energii w Polsce miały najwyższy w historii udział w krajowym miksie wytwarzania energii elektrycznej. Wyprodukowały więcej prądu niż elektrownie węglowe. Z danych, które przedstawił think-tank Forum Energii, wynika, że w czerwcu ze źródeł odnawialnych pochodziło łącznie 44,2% energii wyprodukowanej w Polsce. W tym za dostarczenie 46,1% energii odnawialnej odpowiadały elektrownie fotowoltaiczne, a za 40% – elektrownie wiatrowe.

Duża podaż energii odnawialnej w czerwcu przełożyła się na wyraźny spadek cen energii na odzwierciedlającym bieżącą sytuację w systemie elektroenergetycznym spotowym Rynku Dnia Następnego (RDN). Towarowa Giełda Energii (TGE) przekazała, że średnia ważona wolumenem obrotu cena na RDN ukształtowała się w czerwcu na poziomie 350,58 zł/MWh i była niższa o 65,70 zł/MWh od średniej ceny z wcześniejszego miesiąca.

REKLAMA

Najwyższa w tym roku jak dotąd średnia miesięczna cena energii na Rynku Dnia Następnego została odnotowana w styczniu, kiedy wyniosła 568,46 zł/MWh.

Czerwcowa cena energii na Rynku Dnia Następnego była najniższa od marca 2024 r., kiedy za energię elektryczną na RDN płacono średnio 326,17 zł/MWh.

Wzrost na rynku terminowym

Inaczej było na rynku terminowym, gdzie wyceniane są kontrakty z dostawą energii w przyszłości. Średnia ważona cena kontraktu rocznego z dostawą pasmową w roku 2026 (BASE_Y-26) wyniosła w czerwcu 419,47 zł/MWh. Był to wzrost o 6,72 zł/MWh względem średniej ceny tego kontraktu w maju br.

Wolumen obrotu energią elektryczną na Towarowej Giełdzie Energii wyniósł w czerwcu 2025 r. 8 389 450 MWh. Był wyraźnie niższy od wolumenów osiąganych w poprzednich miesiącach 2025 r., jak również w 2024 r., kiedy na TGE sprzedawano średnio 10 974 323 MWh energii miesięcznie.

 

Średnie miesięczne ceny energii elektrycznej na Towarowej Giełdzie Energii w okresie styczeń 2024 – czerwiec 2025.
Średnie miesięczne ceny energii elektrycznej na TGE w okresie styczeń 2024 – czerwiec 2025 (jasny niebieski – ceny na RDN, ciemny niebieski – ceny na rynku terminowym). Dane w zł/MWh. Opracowanie: Gramwzielone.pl (C)

Forum Energii: Korelacja między OZE a ceną energii

Na średnią ważoną cenę energii elektrycznej dostarczanej w danym miesiącu składają się zawarte w przeszłości kontrakty terminowe oraz transakcje na rynku spotowym (Rynek Dnia Następnego i notujący znacznie mniejszy obrót Rynek Dnia Bieżącego, RDB). Na rynku spotowym (RDN i RDB) w czerwcu cena energii elektrycznej wynosiła średnio 343,6 zł/MWh i – jak policzyli analitycy Forum Energii – obniżyła całkowitą średnią cenę energii elektrycznej do 400,6 zł/MWh. Forum Energii wnioskuje, że gdyby energia elektryczna była dostarczana wyłącznie na podstawie zawieranych w ubiegłym roku kontraktów terminowych, to średnia cena wyniosłaby w czerwcu 439,4 zł/MWh.

Forum Energii informuje, że w czerwcu większość godzin z wysokim udziałem energii ze źródeł odnawialnych charakteryzowała się ceną poniżej średniej ważonej. Najwyższa średnioważona godzinowa cena energii na RDN wyniosła 1870,7 zł/MWh przy udziale OZE na poziomie 13,2%, a najniższa cena energii elektrycznej (-528 zł/MWh) nastąpiła w godzinie z udziałem OZE równym 58,9%.

PSE: Odejść od taryf na prąd

Notowane w 2025 r. ceny energii na hurtowym rynku spot są niższe od tegorocznej zamrożonej ceny energii dla gospodarstw domowych (do tej ceny są jednak doliczane koszty i marża sprzedawców).

REKLAMA

Wczoraj „Rzeczpospolita” poinformowała o nowej inicjatywie Polskich Sieci Elektroenergetycznych (PSE), które chcą odejść nie tylko od mrożenia ceny, ale od dotychczasowego, dominującego modelu sprzedaży energii elektrycznej odbiorcom końcowym. PSE proponuje, aby zrezygnować z wyznaczania taryf G i przejść na bardziej rynkowy model rozliczeń, w którym cena energii będzie odzwierciedlać bieżącą sytuację w zakresie popytu i podaży energii w krajowym systemie elektroenergetycznym.

Rekomendacje PSE, z którymi zapoznała się „Rzeczpospolita”, zakładają stopniowe odchodzenie od regulowanych cen prądu i przechodzenie odbiorców domowych na taryfy dynamiczne, w których ceny – w zależności od podaży energii w systemie – zmieniałyby się co godzinę. Alternatywnie do wyboru miałyby być rozliczenia strefowe, w których ceny energii różniłyby się w zależności od pory dnia.

Stosując taryfy dynamiczne, odbiorcy mogą zmniejszać rachunki za prąd, przesuwając zużycie energii na okresy, w których w krajowym systemie elektroenergetycznym jest duża podaż energii. Takie działanie w większej skali pomogłoby też PSE w stabilizowaniu systemu.

„Rzeczpospolita” zaznacza, że z dystansem do pomysłu PSE podchodzą zarówno Ministerstwo Klimatu i Środowiska, jak i Urząd Regulacji Energetyki.

Taryfy dynamiczne zostały wprowadzone na polskim rynku energii po zmianach w ustawie Prawo energetyczne, które weszły w życie w sierpniu 2024 r. W pierwszych miesiącach ten sposób rozliczeń cieszył się jednak marginalnym zainteresowaniem odbiorców energii, o czym świadczą przedstawione niedawno dane URE. Więcej na ten temat w artykule: Małe zainteresowanie umowami z ceną dynamiczną wśród odbiorców energii w Polsce.

Mrożenie cen energii do końca 2025?

Obecnie gospodarstwa domowe korzystają z zamrożonej ceny prądu, która wynosi 500 zł netto/MWh (621,2 zł brutto/MWh). Zgodnie z aktualnymi przepisami zamrożenie ceny energii na takim poziomie obowiązuje do końca września br.

Ostatnio Sejm uchwalił ustawę o inwestycjach w zakresie elektrowni wiatrowych, do której w ostatniej chwili wpisano regulacje zakładające przedłużenie mrożenia cen prądu do końca 2025 r.

Nie jest jednak jasne, jak do nowej ustawy, gdy wyjdzie ona z parlamentu, odniesie się prezydent (nie wiemy też, czy o jej podpisaniu będzie decydować obecny prezydent, czy jego następca). Niechęć prezydenta do przepisów liberalizujących zasady budowy farm wiatrowych może sprawić, że do kontynuacji mrożenia cen prądu do końca 2025 r. będzie potrzebna nowa inicjatywa legislacyjna.

Piotr Pająk

piotr.pajak@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.