Najwięksi producenci falowników fotowoltaicznych w 2024

Najwięksi producenci falowników fotowoltaicznych w 2024
Growatt

Globalny przemysł fotowoltaiczny w ubiegłym roku odnotował 10-procentowy wzrost sprzedaży falowników PV. Którzy producenci tych urządzeń mieli największy udział w rynku? 

Dane na temat sprzedaży falowników fotowoltaicznych w 2024 r. przedstawiła amerykańska firma konsultingowa Wood Mackenzie. Wynika z nich, że w ubiegłym roku globalna sprzedaż falowników PV wzrosła o 10% – do poziomu 589 GWac. Największy udział w tym wyniku miały tradycyjnie Chiny, które mocno wyprzedzają inne kraje, jeśli chodzi o skalę inwestycji w fotowoltaikę.

W ubiegłym roku Chińczycy uruchomili elektrownie fotowoltaiczne o łącznej mocy około 277 GW, bijąc swoje dotychczasowe rekordy. Rok wcześniej zainstalowana moc fotowoltaiki w Państwie Środka wzrosła o około 217 GW (ten rok powinien być dla chińskiej fotowoltaiki jeszcze lepszy, o czym świadczą dotychczasowe wyniki inwestycji z 2025 r.).

REKLAMA

Chiny w zeszłym roku odpowiadały za ponad połowę sprzedaży falowników (330 GWac). Dzięki popytowi w tym kraju cały region Azji i Pacyfiku wygenerował 69% zapotrzebowania na te urządzenia.

W 2024 r. spadek popytu na falowniki odnotowały natomiast rynki europejski i amerykański. Jak podaje Wood Mackenzie, w Europie w ubiegłym roku utrzymywała się nadpodaż tych urządzeń, z kolei mniejsze zapotrzebowanie na falowniki w USA miało wynikać – według analityków amerykańskiej firmy – z mniejszego popytu w segmencie domowych instalacji PV. Powodem tego stanu rzeczy miało być relatywnie wysokie oprocentowanie kredytów, na których bazuje amerykański rynek prosumenckiej fotowoltaiki, a także zmiana systemu rozliczeń prosumentów na kluczowym amerykańskim rynku – w Kalifornii. Wprowadzone tam nowe zasady net-meteringu spowodowały spadek inwestycji.

Huawei i Sungrow nadal liderami

W zeszłym roku dominację na globalnym rynku falowników fotowoltaicznych tradycyjnie utrzymali dwaj chińscy producenci Huawei i Sungrow. Obie firmy odpowiadały łącznie za 55% sprzedaży tych urządzeń. Huawei w zeszłym roku sprzedał falowniki o łącznej mocy 176 GWac, a Sungrow miał sprzedaż na poziomie 148 GWac. W rankingu prowadzonym przez Wood Mackenzie firmy Huawei i Sungrow zajęły dwie pierwsze pozycje już po raz 10. z rzędu.

Kolejne miejsca przypadły również producentom z Chiny. Na trzecim miejscu znalazł się Ginlong Solis, a na czwartą pozycję wrócił po rocznej przerwie Growatt.

REKLAMA

Wood Mackenzie publikuje zestawienia największych producentów falowników PV już od wielu lat. Teraz analitycy firmy odnotowują, że w zestawieniu największych producentów za 2024 r. po raz pierwszy poza dwoma liderami żaden z producentów nie miał udziału w globalnym rynku większego niż 5%.

Najwięksi producenci falowników fotowoltaicznych pod względem sprzedaży odnotowanej w 2024 r. Źródło: Wood Mackenzie.
Najwięksi producenci falowników fotowoltaicznych pod względem sprzedaży odnotowanej w 2024 r. Źródło: Wood Mackenzie

Huawei na cenzurowanym

Ostatnie wydarzenia w europejskiej branży fotowoltaicznej mogą przynieść spadek udziału w europejskim rynku PV dotychczasowego lidera rankingów Wood Mackenzie, czyli Huawei. Kilka miesięcy temu największe europejskie stowarzyszenie branży fotowoltaicznej SolarPower Europe usunęło chińską firmę ze swoich szeregów, co tłumaczono to śledztwem związanym z domniemanymi przypadkami korumpowania unijnych urzędników.

Według informacji zebranych przez SolarPower Europe w latach 2015-2023 sprzedaż falowników w Europie wyniosła łącznie około 350 GWac. Najwięcej tych urządzeń sprzedał Huawei (114 GWac), drugi był Sungrow (54 GWac), trzecie miejsce miał niemiecki SMA (30 GWac), czwarty był izraelski SolarEdge (25 GWac), a piąty – chiński Goodwe z wynikiem 17 GWac.

Więcej na ten temat w artykule: Największy producent falowników wyrzucony z SolarPower Europe.

Piotr Pająk

piotr.pajak@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.