OX2 zbuduje kolejną dużą farmę fotowoltaiczną w Polsce

Polski oddział szwedzkiego dewelopera odnawialnych źródeł energii OX2 jest w trakcie uruchamiania ogromnej farmy fotowoltaicznej, dla której zabezpieczył sprzedaż energii w jednej z ostatnich aukcji dla OZE. Teraz OX2 złożyło skutecznie ofertę w kolejnej aukcji. Dotyczy ona sprzedaży energii z następnej, rozwijanej w naszym kraju dużej elektrowni PV.
OX2 wybudowało w ostatnich latach w Polsce kilka farm wiatrowych, a teraz włącza do swojego portfela inwestycje fotowoltaiczne. Deweloper wybudował w pobliżu miejscowości Rutki, w opolskiej gminie Niemodlin, farmę fotowoltaiczną o mocy 100 MW. Panele fotowoltaiczne zainstalowano na terenie 78 ha.
Farma fotowoltaiczna Rutki niedawno rozpoczęła produkcję energii. Jak wylicza deweloper, docelowo powinna produkować w skali roku około 108 GWh energii elektrycznej.
OX2 niezależnym producentem energii
Farma fotowoltaiczna Rutki jest pierwszym projektem OX2, w którym firma pełni rolę nie tylko dewelopera, ale także będzie działać jako niezależny producent energii (IPP).
Jest to przełomowy moment dla OX2, ponieważ stanowi fundament nowego modelu biznesowego firmy jako niezależnego producenta energii. Jesteśmy przekonani, że ten projekt otwiera przed nami nowe możliwości i umacnia naszą pozycję na rynku odnawialnych źródeł energii
– mówi Tomasz Guzowski, prezes OX2 Polska.
OX2 zbuduje kolejną farmę fotowoltaiczną
Dla farmy fotowoltaicznej Rutki OX2 uzyskało kontrakt różnicowy w jednej z ostatnich aukcji dla odnawialnych źródeł energii, które przeprowadził Urząd Regulacji Energetyki. Teraz polski oddział OX2 zapewnił sobie kontrakt różnicowy i prawo do rozliczenia ujemnego salda w kolejnej aukcji, którą w tym miesiącu przeprowadził regulator polskiego rynku energii.
W aukcji dla projektów wiatrowych i fotowoltaicznych o jednostkowej mocy ponad 1 MW, która odbyła się 9 lipca br., OX2 skutecznie złożyło ofertę sprzedaży energii z farmy fotowoltaicznej o mocy 51 MW, która ma powstać w województwie świętokrzyskim na terenie powiatów pińczowskiego i buskiego.
Spółka nie podała, jaką cenę energii zabezpieczyła w aukcji dla farmy fotowoltaicznej, która ma powstać w woj. świętokrzyskim. Minimalna i maksymalna cena, po jakiej została sprzedana energia w tej aukcji, w przypadku projektów fotowoltaicznych wyniosła odpowiednio 216,90 zł/MWh i 329,68 zł/MWh.
Rozpoczęcie budowy nowej farmy fotowoltaicznej w woj. świętokrzyskim planowane jest na trzeci kwartał 2026 r. Z kolei jej oddanie do użytkowania zaplanowano na przełom 2027 i 2028 r. Roczna produkcja energii z inwestycji wyniesie około 55 GWh, co odpowiada zapotrzebowaniu około 22 tysięcy średniej wielkości gospodarstw domowych.
OX2 buduje magazyn energii na Podkarpaciu
W poprzedniej aukcji dla odnawialnych źródeł energii, przeprowadzonej przez URE w grudniu ubiegłego roku, OX2 zabezpieczyło sprzedaż energii z projektów o mocy 205 MW, zdobywając wsparcie dla farmy wiatrowej o mocy 40 MW oraz dla farmy fotowoltaicznej o mocy 165 MWp.
OX2 uczestniczyło też w aukcji mocowej, którą przeprowadziły Polskie Sieci Elektroenergetyczne. W aukcji głównej rynku mocy na rok 2029 firma zakontraktowała obowiązek mocowy dla dwóch magazynów energii o mocy 200 MW. Jeden z nich jest już w trakcie budowy.
Więcej na temat tej inwestycji w artykule: Pierwszy w Polsce magazyn energii OX2 ma być gotowy już w przyszłym roku.
Piotr Pająk
piotr.pajak@gramwzielone.pl
© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.
Bardzo dobrze, ze powstają kolejne farmy fotowoltaiczne. Potrzebujemy taniej energii z OZE. Polska musi jak najszybciej przejść transformacje energetyczna i odejść od węgla.
Piękna autoreklama firmy OX2. A duże projekty to zaczynają się grubo powyżej 100 MW więc nie ma się tu za bardzo czym chwalić xD
Magazyn energii tylko indywidualny, instalacja pv na kołach i od wiosny do jesieni, hebel energetyki w dół.
Prąd mógłby już tanieć, ale chyba komuś bardzo zależy by się na maksa nachapać póki to jeszcze możliwe, bo później to już nikt nie będzie sprzedawał za grosze, skoro magazyny coraz tańsze.