Resort rozwoju planuje rewizję propozycji dla magazynów energii

Resort rozwoju planuje rewizję propozycji dla magazynów energii
Krzysztof Paszyk. Fot. Ministerstwo Rozwoju i Technologii

Ministerstwo Rozwoju i Technologii zapowiedziało, że przygotowanym przez siebie regulacjom w zakresie magazynów energii „przyjrzy się na nowo”. O zmianę przepisów zaproponowanych przez resort rozwoju apeluje coraz więcej organizacji reprezentujących przedsiębiorców i sektor odnawialnych źródeł energii.

Na Ministerstwo Rozwoju i Technologii spadła fala krytyki w związku z przygotowaniem przez ten resort propozycji przepisów, które mogą mocno utrudnić rozwój sektora magazynów energii.

Pomysły ministerstwa zagrożeniem dla magazynów energii

Najpierw ministerstwo przedstawiło propozycję zmian w ustawie Prawo budowlane, które mogą skutkować koniecznością uzyskania pozwolenia na budowę dla mniejszych magazynów energii o pojemności powyżej 20 kWh.

REKLAMA

Ta propozycja spotkała się z dużą krytyką ze strony branży prosumenckiej, a działania zmierzające do jej zmiany podjęło Ministerstwo Klimatu i Środowiska (MKiŚ). Jak dowiedzieliśmy się w resorcie klimatu, zaproponował on podniesienie wymogu uzyskania pozwolenia na budowę do 50 kWh pojemności magazynów energii, a także wprowadzenie obowiązku konsultacji projektu magazynów o pojemności powyżej 20 kWh. Propozycja MKiŚ została jednak odrzucona na etapie rządowych prac nad projektem nowelizacji Prawa budowlanego. O ostatecznym kształcie przepisów dla magazynów energii w tej ustawie zdecyduje parlament.

Druga niekorzystna propozycja legislacyjna dla rozwoju magazynów energii, która powstała w Ministerstwie Rozwoju i Technologii, została zawarta w projekcie rozporządzenia na temat warunków technicznych dla budynków. Zaproponowane w niej obostrzenia w zakresie montażu magazynów energii o pojemności wynoszącej zaledwie powyżej 10 kWh mogą zniechęcić wielu inwestorów, mocno podnosząc konieczne do spełnienia wymogi oraz koszty inwestycji.

Według ekspertów z rynku prosumenckiego, uwzględnienie pomysłów resortu rozwoju zawartych w projekcie rozporządzenia o warunkach technicznych może sprawić, że koszty montażu małych magazynów energii wzrosną o 30-60%.

Minister Paszyk zapowiada zmiany

Do tej pory Ministerstwo Rozwoju i Technologii nie odnosiło się do krytyki, jaka pojawiła się pod jego adresem z powodu przygotowania przepisów mogących zablokować rozwój magazynów energii. Wczoraj jednak resorty rozwoju oraz klimatu przygotowały poświęconą temu zagadnieniu konferencję prasową.

Minister rozwoju Krzysztof Paszyk zapowiedział ponowną analizę progów pojemności magazynów energii, dla których zostaną złagodzone przepisy budowlane. – Absolutnie nie chcemy, aby w polskim prawie pojawiły się jakiekolwiek przeszkody w rozwoju branży OZE – zapewnił szef MRiT.

Przeanalizujemy ponownie kwestię progów pojemności magazynów energii, od których będą jakiekolwiek obowiązki wymagane od inwestorów. Jestem przekonany, że znajdziemy kompromis między swobodą instalowania, znoszeniem niepotrzebnych barier i obowiązków, a wymogami bezpieczeństwa

– powiedział minister Krzysztof Paszyk.

Po konferencji prasowej Ministerstwo Rozwoju i Technologii zapewniło, że będzie pracować nad rozwiązaniami, które „ułatwią inwestowanie w magazyny energii i pozwolą rozwijać inwestycje OZE bez zbędnych i nadmiernych formalności”.

Koniec konsultacji

Nasz portal otrzymał w piątek (18.07.2025) odpowiedź od resortu rozwoju na pytania o ewentualne zmiany w projekcie rozporządzenia o warunkach technicznych dla budynków, w części poświęconej magazynom energii.

Resort poinformował nas, że właśnie zakończył się etap zbierania uwag w ramach konsultacji publicznych, uzgodnień międzyresortowych oraz opiniowania.

Etap ten służył zebraniu opinii środowiska celem wypracowania optymalnych regulacji w przedmiotowym zakresie. Wpłynęły liczne opinie do zaproponowanych przepisów, w tym uwagi Ministerstwa Klimatu i Środowiska. Obecnie rozpoczęto ich analizę treść projektu może jeszcze ulec zmianie. Planowany termin wejścia w życie przepisów to 20 września 2026 r. – poinformowało nas Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

REKLAMA

Resort klimatu zapewnia o wsparciu dla magazynów

W konferencji zorganizowanej przez Ministerstwo Rozwoju i Technologii wziął udział także wiceminister klimatu Miłosz Motyka, który zapewnił o rządowym wsparciu dla rozwoju sektora magazynowania energii.

Słyszymy wnioski merytoryczne płynące ze strony branży OZE, jak nowe technologie są też bezpieczne dla budownictwa i architektury oraz że te przepisy pożarowe powinny być uwzględniane. Liczymy tutaj na wspólne stanowisko i będziemy do tego wspólnego stanowiska dążyli – powiedział podczas wczorajszej konferencji wiceszef MKiŚ.

Od samego początku naszej pracy postawiliśmy sobie konkretne priorytety w zakresie transformacji energetycznej – rozwój magazynów energii i bilans w sieci są dla nas jednymi z najważniejszych wyzwań. Po to właśnie wprowadziliśmy obowiązek instalowania magazynów energii do instalacji fotowoltaicznej (red. dla prosumentów korzystających z dotacji z programu Mój Prąd), żeby podnieść ekonomikę OZE dla każdego gospodarstwa domowego. Stawianie na magazyny energii to nie jest hasło, to jest praktyka

– powiedział wiceminister klimatu Miłosz Motyka.

Apel do premiera ws. magazynów energii

O zmianę niekorzystnych dla magazynów energii propozycji legislacyjnych apelują przedstawiciele rynku prosumenckiego, do których dołączają kolejne organizacje. Teraz wystosowały one apel do premiera, w którym wezwano do usunięcia z projektu rozporządzenia autorstwa Ministerstwa Rozwoju i Technologii rozdziału o warunkach technicznych w zakresie instalacji magazynów energii, a także do wyłączenia z projektu nowelizacji Prawa budowlanego regulacji o pozwoleniu budowlanym na magazyny.

W apelu, pod którym podpisały się obok organizacji branżowych z rynku OZE, także między innymi Konfederacja Lewiatan i Stowarzyszenie Elektryków Polskich, zaapelowano o zmianę projektu rozporządzenia w zakresie warunków technicznych dla magazynów energii.
.
.

.

W apelu czytamy, że nowe przepisy grożą poważnymi konsekwencjami dla polskich przedsiębiorstw i krajowego systemu elektroenergetycznego. Podkreślono, że przygotowując nowe przepisy, resort rozwoju nie przeprowadził konsultacji z przedstawicielami rynku i ekspertami ds. magazynowania energii.

Przygotowane regulacje są nieracjonalne, opracowane bez odpowiednich konsultacji z branżą i nie uwzględniają norm technicznych i doświadczeń krajów, w których bezpiecznie funkcjonują miliony jednostek magazynów energii. Przyjęcie ich w obecnym kształcie doprowadzi do nieuzasadnionego wzrostu kosztów oraz znacząco utrudni, a w większości przypadków nawet uniemożliwi inwestycje, drastycznie ograniczając rozwój energetyki prosumenckiej i zagrażając bezpieczeństwu pracy systemu elektroenergetycznego

– czytamy w apelu do premiera.

Piotr Pająk

piotr.pajak@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.