MKiŚ chciało zmiany wymogów dla magazynów energii. Jego uwagi nie zostały uwzględnione

MKiŚ chciało zmiany wymogów dla magazynów energii. Jego uwagi nie zostały uwzględnione
Fot. Gramwzielone.pl (C)

W rozwój magazynów energii mogą uderzyć przepisy opracowane przez Ministerstwo Rozwoju i Technologii. O ich zmianę wnioskował resort klimatu, jednak jego działania jak na razie nie przyniosły pozytywnych efektów.

Źródłem obaw dla krajowego rynku magazynowania energii stały się działania Ministerstwa Rozwoju i Technologii (MRiT). Propozycje regulacji, których jest ono autorem, mogą zahamować inwestycje w te potrzebne systemowi energetycznemu urządzenia.

Ministerstwo Rozwoju i Technologii najpierw przygotowało projekt zmian w ustawie Prawo budowlane, które mogą skutkować koniecznością uzyskania pozwolenia na budowę stosunkowo niedużych magazynów energii o pojemności wynoszącej przynajmniej 20 kWh.

REKLAMA

Następnie MRiT opublikował projekt rozporządzenia w zakresie warunków technicznych, które wprowadzają duże – zdaniem branży prosumenckiej – zdecydowanie za daleko idące restrykcje w zakresie koniecznych do spełnienia warunków do instalacji magazynów energii. Jest mowa między innymi o zakazie instalowania ich w miejscach przeznaczonych na pobyt ludzi, co może oznaczać konieczność wydzielenia odrębnych, specjalnie zabezpieczonych pomieszczeń. Propozycje MRiT zakładają też nałożenie na inwestorów instalujących małe magazyny energii obowiązku zastosowania systemów detekcji i gaszenia.

Zdaniem organizacji reprezentujących rynek prosumencki, konieczność spełnienia wymagań zaproponowanych przez resort rozwoju spowoduje gwałtowny wzrost kosztów inwestycji w magazyny energii – nawet o 30–60%.

Propozycje Ministerstwa Rozwoju i Technologii mocno kolidują z dotychczasowymi zapewnieniami Ministerstwa Klimatu i Środowiska (MKiŚ), zgodnie z którymi rząd będzie wspierał rozwój rynku magazynów energii. Zapytaliśmy resort klimatu, co sądzi o propozycjach ministerstwa rozwoju i jakie działania podjął w tym zakresie.

Ministerstwo chciało pozwolenia na budowę dla magazynów od 50 kWh

W odpowiedzi na nasze pytanie Ministerstwo Klimatu i Środowiska odniosło się do zaproponowanego w projekcie nowelizacji ustawy Prawo budowlane zapisu, zgodnie z którym zwolnienie z pozwolenia na budowę i zgłoszenia robót budowlanych będzie dotyczyć tylko najmniejszych magazynów energii o pojemności do 20 kWh.

W ocenie resortu klimatu zaproponowany przez urzędników ministerstwa rozwoju próg 20 kWh dla magazynów energii jest zbyt niski i nie koresponduje z wielkością instalacji OZE korzystających z adekwatnego zwolnienia.

Ministerstwo klimatu miało zaproponować podniesienie progu pozwolenia na budowę do magazynów o pojemności co najmniej 50 kWh. Jednocześnie proponowano wprowadzenie wymogu uzgodnienia z rzeczoznawcą do spraw zabezpieczeń przeciwpożarowych zgodności z wymaganiami ochrony przeciwpożarowej dla magazynów energii o pojemności powyżej 20 kWh.

Jednak – jak poinformowało nas ministerstwo klimatu – jego uwagi w tym zakresie nie zostały przyjęte, a w ramach dalszego procesu legislacyjnego, po przyjęciu projektu ustawy przez Radę Ministrów, ministrowie odpowiedzialni za poszczególne resorty nie mają już możliwości bezpośredniego wpływania na kształt przygotowywanych aktów prawnych.

Co z warunkami technicznymi dla magazynów energii?

Ministerstwo Klimatu i Środowiska poinformowało nas ponadto o swoich staraniach mających na celu złagodzenie niekorzystnych propozycji resortu rozwoju w zakresie warunków technicznych towarzyszących inwestycji w magazyny energii.

W ocenie MKiŚ projektowane wymagania techniczne w zakresie m.in. odporności ogniowej czy lokalizacji względem ścian i okien, są zbyt rygorystyczne i mogą zahamować rozwój prosumenckiej energetyki odnawialnej – zarówno indywidualnej, jak i zbiorowej.

Ministerstwo klimatu w korespondencji z naszym portalem podkreśla, że nawet małe magazyny energii o pojemności rzędu 10–30 kWh objęto wymaganiami, które podnoszą koszty inwestycji, komplikują montaż i zniechęcają inwestorów, szczególnie w gęstej zabudowie.

MKiŚ zwróciło też uwagę na proponowany zakaz umieszczania magazynów energii w częściach podziemnych, jednocześnie wnioskując o analizę, czy podobne ograniczenia występują w innych krajach Unii Europejskiej i czy są niezbędne dla bezpieczeństwa użytkowników magazynów.

Ministerstwo klimatu podkreśla, że rozwój magazynowania energii ma kluczowe znaczenie dla dalszego rozwoju odnawialnych źródeł energii, w szczególności mikroinstalacji OZE.

REKLAMA

Resort zaznacza przy tym, że zgodnie z dyrektywami 2023/2413 i 2024/1275, państwa członkowskie powinny wspierać rozwój lokalnego magazynowania energii i zapewnić równe, niedyskryminujące warunki dla małych systemów magazynowania.

Magazynowanie energii umożliwia rzeczywistą optymalizację wykorzystania energii elektrycznej wytwarzanej w mikroinstalacji, co można określić mianem „odłożenia konsumpcji w czasie”. Nadwyżki energii generowanej w ciągu dnia powinny być w możliwie maksymalnym zakresie zagospodarowywane lub magazynowane w celu ich wykorzystania w godzinach wieczornych i nocnych, gdy alternatywą dla prosumenta jest zakup droższej energii od sprzedawcy.

– napisało w korespondencji z naszym portalem ministerstwo klimatu.

Rządowe wsparcie magazynów energii

Odnosząc się do niekorzystnych propozycji legislacyjnych dla magazynów energii autorstwa resortu rozwoju, Ministerstwo Klimatu i Środowiska wskazało na podjęte dotychczas inicjatywy mające wspierać rozwój tej technologii w polskim systemie elektroenergetycznym.

Ministerstwo wskazuje na programy dotacyjne, z których można otrzymać dofinansowanie na magazyny energii – w tym na adresowany do prosumentów program Mój Prąd. Osoby inwestujące w domowy magazyn energii mogą z niego otrzymać do 16 tys. zł dotacji, a od połowy zeszłego roku beneficjenci Mojego Prądu mogą wnioskować o dotację na fotowoltaikę tylko jeśli zainwestują równocześnie w magazyn energii elektrycznej lub/i magazyn ciepła.

Ponadto inwestycje w zakup i montaż domowych magazynów energii od 1 stycznia 2025 r. zostały objęte podatkową ulgą termomodernizacyjną, która dodatkowo umożliwia zmniejszenie kosztów inwestycji w takie urządzenia.

Ministerstwo klimatu przygotowało też rozwiązania ustawowe, które mają ułatwić przyłączanie magazynów energii w połączeniu z mikroinstalacjami. Zostały one zawarte w ustawie o inwestycjach w zakresie elektrowni wiatrowych. Zakładają one wprowadzenie zmian w art. 7 ust. 8d ustawy Prawo energetyczne, zgodnie z którymi:

  • moc zainstalowana magazynu energii elektrycznej będzie mogła wynosić do 2,2-krotności mocy zainstalowanej mikroinstalacji, co ma umożliwić bardziej efektywne wykorzystanie nadwyżek energii.
  • łączna moc wprowadzana do sieci dystrybucyjnej przez mikroinstalację i magazyn energii nie będzie mogła przekraczać mocy mikroinstalacji, co w ocenie autorów tych regulacji ma pomóc w zachowaniu równowagi pracy systemu dystrybucyjnego.

Jak podkreśla Ministerstwo Klimatu i Środowiska, celem tej zmiany jest umożliwienie prosumentom montażu magazynów energii o większej pojemności i tym samym zwiększenie autokonsumpcji produkowanej przez nich energii elektrycznej.

Ustawa o inwestycjach w zakresie elektrowni wiatrowych została niedawno uchwalona przez Sejm. Podpisanie jej przez prezydenta stoi jednak pod znakiem zapytania.

Dalszy, dynamiczny przyrost mikroinstalacji PV wymaga zapewnienia stabilnej pracy sieci elektroenergetycznych. Dzięki magazynowaniu energii gospodarstwa domowe mogą zwiększyć poziom autokonsumpcji, a tym samym ograniczyć zapotrzebowanie na energię z sieci, co przełoży się na obniżenie ich rachunków za energię elektryczną.

– podkreśla w korespondencji z naszym portalem Ministerstwo Klimatu i Środowiska.

Ministerstwo rozwoju na razie milczy

Pytania o ewentualne zmiany w zakresie nowych propozycji legislacyjnych, które mogą uderzyć w rynek magazynów energii, wysłaliśmy przed tygodniem także do Ministerstwa Rozwoju i Technologii. Na razie resort rozwoju nie odpowiedział na nasze pytania.

Piotr Pająk

piotr.pajak@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.