Ostrów Wlkp. coraz bardziej elektryczny

Ostrów Wlkp. coraz bardziej elektryczny
Solaris

Ostrów Wielkopolski kupi sześć autobusów elektrycznych Solarisa. To kolejny zakup bezemisyjnych autobusów przez miasto, które równocześnie rozwija projekt mający skutkować samowystarczalnością jeśli chodzi o zaopatrzenie w energię.

Od 2017 roku w Ostrowie Wielkopolskim jeżdżą już cztery elektryczne Solarisy. Na podstawie nowo podpisanego kontraktu w przyszłym roku dołączy do nich sześć kolejnych Solarisów. Wartość kontraktu to nieco ponad 16 mln złotych.

Od momentu podpisania umowy, firma Solaris ma 365 dni na realizację zamówienia.

REKLAMA

Zamówione Solarisy Urbino 12 electric zostaną wyposażone w silnik trakcyjny o mocy 160 kW. Pojazdy będą napędzane wyłącznie energią pochodzącą z baterii typu Solaris High Energy o pojemności 200 kWh. Zostaną przystosowane do ładowanie zarówno poprzez złącze plug-in, jak i pantograf dachowy. Razem z autobusami elektrycznymi firma Solaris dostarczy przewoźnikowi trzy ładowarki.

Każdy z sześciu zamówionych zeroemisyjnych autobusów Urbino 12 electric będzie posiadać 28 miejsc siedzących i 49 miejsc stojących. W skład wyposażenia autobusów elektrycznych dla Ostrowa Wielkopolskiego wejdzie m.in. całopojazdowa klimatyzacja oraz system informacji pasażerskiej. Do dyspozycji pasażerów będzie sześć podwójnych ładowarek USB, umożliwiających ładowanie sprzętu elektronicznego w trakcie jazdy. Dodatkowym rozwiązaniem, na który zdecydował się przewoźnik, jest umieszczenie na pokładzie pojazdu defibrylatora.

Współpraca firmy Solaris z Miejskim Zakładem Komunikacji z Ostrowa Wielkopolskiego sięga 2004 roku. Od tego czasu ostrowski przewoźnik odebrał 31 autobusów, w tym cztery autobusy elektryczne w 2017 roku.

Dzięki temu Ostrów Wlkp. jest jednym z 16 polskich miast, w których w ramach komunikacji publicznej wykonywane są regularne kursy autobusami elektrycznymi marki Solaris.

REKLAMA

Ostrów Wlkp. to polski prekursor w budowie lokalnego systemu elektroenergetycznego, w ramach której uruchomiono już pierwszy, liczący 3,2 km odcinek miejskiej sieci.

Pierwszy odcinek ostrowskiej sieci obejmuje 26 bloków mieszkalnych, a także kilkadziesiąt obiektów należących do lokalnych władz i przedsiębiorców. Budowa tego odcinka zajęła 12 tygodni i kosztowała 1,5 mln zł.

Siecią popłynie energia wytwarzana przez miejską spółkę komunalną Ostrowski Zakład Ciepłowniczy m.in. z biomasy drzewnej. Moc przygotowana dla odbiorców sięga 2 MWe, a potencjał ma wynieść docelowo nawet 8 MWe.

Dostawy energii z wykorzystaniem lokalnej sieci mają ruszyć w styczniu przyszłego roku, a do tego czasu będą kontynuowane inwestycje w instalacje przyłączeniowe oraz procedury wymagane przepisami Prawa energetycznego.

W tym zakresie kompleksową obsługę przyszłym odbiorcom – mieszkańcom, przedsiębiorcom i instytucjom – zapewni miejska spółka CRK Energia.

Jak zapewniają władze miasta, przeprowadzone analizy rynku wskazują, że ostrowska energia będzie tańsza dla mieszkańców tylko w przypadku dystrybucji o około 15-20 proc., a dla obiektów firm i instytucji nawet o ponad 50 proc

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.