Największa stacja ładowania w Niemczech zasilana z OZE i magazynu energii

Największa stacja ładowania w Niemczech zasilana z OZE i magazynu energii
Tesvolt

W pobliżu Düsseldorfu powstał największy punkt ładowania samochodów elektrycznych w Niemczech, który składa się z superszybkich ładowarek Tesli i Fastned. Energia, którą ładowane są elektryki, pochodzi ze źródeł odnawialnych, wspomaganych przez bateryjny magazyn energii.

Inwestycja, za którą stoi lokalna sieć piekarni Roland Schüren, jest realizowana na obszarze 12 tys. m2 przy węźle łączącym autostrady A3 i A46 w pobliżu miasta Hilden w kraju związkowym Nadrenia Północna-Westfalia.

Właściciele samochodów elektrycznych mogą na miejscu skorzystać m.in. z jednego z 8 punktów ładowania dostarczonych przez holenderską firmę Fastned. Wszystkie mogą jednocześnie pracować z mocą do 300 kW, ładując samochodowe baterie w standardzie CCS lub CHAdeMO w 15 minut do stanu umożliwiającego przejechanie do 300 km.

REKLAMA

Holenderska firma, która w ubiegłym roku po raz pierwszy zanotowała dodatnią EBITDĘ na poziomie 0,5 mln euro, ma możliwość zwiększenia liczby ładowarek w lokalizacji Kreuz Hilden o 22.

Ponadto już obecnie można też skorzystać z 20 ładowarek Supercharger zainstalowanych przez Teslę, w tym 12 wykonano w najnowszej technologii ładowarek, którą oferuje amerykańska firma, określanej jako V3 i zapewniającej ładowanie z mocą do 250 kW, a pozostałe wykonano w technologii V2.

Dodatkowo właściciel parkingu, firma Roland Schüren, zapewnia zainstalowane wcześniej stacje AC, które mogą ładować samochody elektryczne z mniejszą mocą.

REKLAMA

Energia, którą ładowane są samochody, pochodzi z instalacji fotowoltaicznych o łącznej mocy 336 kWp, które zostały umieszczone m.in. na parkingowych zadaszeniach, a z czasem na miejscu mają pojawić się jeszcze dwie turbiny wiatrowe.

Docelowo do dyspozycji kierowców mają być 62 punkty szybkiego ładowania oraz 52 punkty ładowania AC o jednostkowej mocy do 22 kW, a energię zapewnią instalacje fotowoltaiczne, których moc zostanie zwiększona do 700 kWp.

Lokalna mikrosieć jest wspierana przez znajdujący się w dwóch kontenerach bateryjny magazyn energii o pojemności 2 MWh, który został dostarczony przez niemieckiego producenta Tesvolt.

Magazyn mający funkcjonować według producenta co najmniej przez 30 lat będzie nie tylko gromadzić nadwyżki produkowanej na miejscu energii odnawialnej, ale także ma pobierać energię z sieci, gdy jej cena będzie niska, oddając zgromadzoną energię w czasie zwiększonego zapotrzebowania i zarabiając na tzw. arbitrażu.

– Magazyn Teslvolt może być szybko ładowany i rozładowywany, co ma szczególne znaczenie w kontekście stacji ładowania. W połączeniu z zakupami energii na niemieckim rynku spot to świetna symbioza dla optymalnego zarządzania energią produkowaną na miejscu – komentuje Gregor Hinz, projektant systemu energetycznego zasilającego stacje ładowania w Kreuz Hilden

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.